Skocz do zawartości

10-07-2009


Iro

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjątka strzelane rano około 7:45, obróbka sprzed chwili.

Pewnie ostatnie, które uda mi się zrobić tej plamce... mam nadzieje, że następne nadejdą szybko.

 

standardowo Synta 8" dobson + ND5 + Nikon D40 ISO200 1/1250

 

DSC_4815_1.jpg

 

oraz wersja "pokolorowana":

 

DSC_4815_1c.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iro w jakim programie obrabiasz Słoneczko??....PS?? :rolleyes:

 

yhy... choć obróbka jest na tyle banalna, że da się ją przeprowadzić większością graficznego softu... levelsy i konwersja do b-w przy redukcji margarenty.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żółte bardziej mi się widzi

nie wiem czy wciąż nie masz problemu z ustawianiem ostrości

z 8" powinna być miazga

 

Faktycznie rozdzielczość powinna być niesamowita. Problemem jest to, że im większa apertura i światłosiła, tym zakres długości wyciągu, dla której jest ostry obraz, jest coraz krótszy. Przy F=5,9 i f=1200mm zakres ostrości na wyciągu dla matrycy DSLR 6Mpix to jakieś 0,085mm. Przy takim zakresie sprzęt nie wybacza niczego... delikatnej różnicy w kolimacji, czy luzy na starym Syncianym ciernym wyciągu (to dla tego wyciągu jakieś 1,5 st. obrotu :D ).

A jak dodać do tego jeszcze jakość operatora, to już w ogóle kaplica :D . Czasami robię 240 zdjęć kręcąc non-stop wyciągiem i żadnej fotki sensownie nie trafię ;)

 

Synciany Crayford jest na 90% moim kolejnym zakupem astro ;) Może coś poprawi. Potem przydałby się lepszy zestaw do kolimacji ;)

 

Pozdrawiam

 

Iro

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iro, jak masz rozwiązany filtr z folii Baadera - cała apertura czy tylko mały otwór w syncianym deklu? I czemu nie używasz ND3,8 do foto? Nie byłoby lepiej?

Nie radzę, tylko radzę się - bo przymierzam się do zakupu folii i chciałbym dobrze zakupić.

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś był link do tego softu co przeliczał punkt ostrości dla zadanych parametrów

masz go może gdzieś pod ręką ?? nie mogę go namierzyć ...

 

Sam szukałem długo takiego softu, ale ukrywał się przede mną, więc sporządziłem kiedyś swój własny... oparty na wzorach z:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_field#DOF_limits

 

Jeżeli gdzieś w obliczeniach i założeniach poczyniłem błędy, proszę o info i poprawkę... a poniżej wspomniany arkusz:

 

aSTRO-FOCAL.zip

 

 

 

Iro, jak masz rozwiązany filtr z folii Baadera - cała apertura czy tylko mały otwór w syncianym deklu? I czemu nie używasz ND3,8 do foto? Nie byłoby lepiej?

Nie radzę, tylko radzę się - bo przymierzam się do zakupu folii i chciałbym dobrze zakupić.

 

Pełna apertura, kupiłem kwadrat 25x25. Otwór 20cm. Trochę spienionego PCV + redukcja 200/180 + kawałek karimaty, cztery śrubki i farba tablicowa i oto jest:

 

DSC_5218.jpgDSC_5219.jpgDSC_5220.jpg

 

Dlaczego ND5 ? Częściej się gapię na słońce, niż fotografuję. Poza tym przy tej folii i tak mając w Nikonie D40 minimalne ISO na poziomie 200, czasy z jakimi fotografuję to 1/1250 1/2000.

 

Mam też założoną folię na małym deklu, ale jakość obrazu w tej postaci pozostawia wiele do życzenia... w końcu chodzi o rozdzielczość.

 

 

Pozdrawiam

 

Iro

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.