Skocz do zawartości

Uniwersalny zestaw okularow


Tester_pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od niedawna osiadam Oriona SPX 8" f4,8. W komplecie byly dwa Super Plossle 9mm i 20mm i Barlow 2x. Chialbym dokupic 2 moze 3 okulary ktore w polaczeniu z barlowem dadza mi szeroka game powiekszen. Chodzi mi o okulary dobrej lub bardzo dobrej jakosci. Trafilem na zestaw 4 okularow serii Meade 5000 SuperWide (68 stopni) o nastepujacych ogniskowych: 5,5mm 14mm 20mm 32mm. Calosc oczywiscie w walizeczce. Caly zestaw kosztuje 450 funtow. Nie jest to moze super okazja ale cena chyba normalna. Razem z moimi obecnymi okularami i barlowem daje mi to nastepujace ogniskowe (w mm):

2,75

4,5

5,5

7

9

10

14

16

20

32

 

Co myslicie o takiej opcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak każdy (ja również) na początku będziesz tasował okulary w wyciągu. Z barlowem, bez barlowa, mniejsza ogniskowa, większa itd. Po pewnym czasie sam dojdziesz do wniosku, że to bez sensu. Ustawisz się na konkretny okular do konkretnych zastosowań. U mnie jest tak: LVW 22 - do nocnego nieba, 13 - do Słoneczka (ty nie próbuj, patrzę przez PST) i 8+barlow - do Księżyca. I żadnego przerzucania w wyciągu. Tak mi pasuje.

PS. Swoją drogą, fajny zestawik.

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sawes ma rację, z czasem będziesz używał tylko dwoch, gora trzech okularow z soczewką Barlowa, okraszonych jakimś fajnym zestawem filtrow i to wszystko...

robson

 

PS Oczywiście zestaw Meade, ktroy zaproponowałeś jest niezły.

R

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówi Sawes. Każdy by chciał jak najwięcej możliwości, ale po roku, czy nawet połowie roku obserwowania, uznasz, że tak na prawdę korzystasz tylko z 3-4 powiększeń i jednego jakiegoś okazyjnego, przy szczególnym seeingu.

Ja mam takowe powiększenia: 50x - moje najczęściej używane powiększenie. Do większości obserwacji. 96x - często używane do mniejszych mgławic, galaktyk, czasem planet. 168x - używane głównie do planet i Księżyca, czasem do gromad kulistych. 35,7x - używane rzadziej, ale systematycznie, do gromad otwartych, czasem do przeglądu nieba. I powiększenie 337,8x - prawdziwy "hardkor", którego używam w pogodne noce tylko do szkicowania powierzchni Księżyca.

Brakuje mi jeszcze powiększenia około 60x-70x, ale na razie nie czuję jakiejś konieczności posiadania.

Tak więc załatwiam sprawę 4 okularami (i barlowem w szczególnym przypadku).

 

Przelicz sobie, jakie będziesz miał powiększenia z danymi okularami. Jeżeli masz teleskop 203mm i f/4.8 to ma on ogniskową 990mm. Dobrze liczę?

Daje Ci to więc następujące powiększenia: 30,9x; 49,5x; 61,8x; 70,7x; 99x; 110x; 141,4x; 180x; 220x; 360x (hardkor);

Jak dla mnie to masz szeroka gamę powiększeń, że aż głowa boli od przybytku ;) Prawdopodobnie nie wszystkich tych opcji będziesz używał, ze wspomnianego już powodu - ciągłego żonglowania okularami.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze mala poprawka, a dokladnie dwucalowa. Mam Oriona 10" f4.8. Nie rozumiem jak sie moglem pomylic :-)

 

A co do okularow, to kitowe nie sa zapewne najlepszej jakosci wiec zasadniczo traktuje jakby ich nie bylo. Wybralem te konkretne poniewaz przeczytalem ze przy swiatlosile ponizej f5 robi sie bardzo istotne to jakiej jakosci okularow uzywamy. Piszecie ze max to 3 -4 okulary. W tym zestawie wlasnie sa cztery. Dodam ze w tym samym sklepie jakbym kupowal je osobno to cena przewyzsza 500 funtow (o braku walizeczki nie wspomne :D )

Dziekuje bardzo za Wasze odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kurcze nastapila zmiana planow. W sklepie nie maja obecnie tego zestawu i nie wiadomo kiedy bedzie. Zmienilem troche taktyke i postanowilem kupic na razie dwa dobre okulary. Poczytalem troche Cloudy Nights i tam chodza rozne opinie o Meade 5000 UWA. Jedni bardzo chwala inni narzekaja. Tu prosba o rade. Uwzgledniajac fakt ze mam Newtona 250mm ze swiatlosilo F4,8 co byscie proponowali jako najlepsza opcje pod wzgledem jakosci. Szukam czegos z zakresu 5-8mm i 14-16mm. Cena laczna powiedzmy 1500zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwzgledniajac fakt ze mam Newtona 250mm ze swiatlosilo F4,8 co byscie proponowali jako najlepsza opcje pod wzgledem jakosci. Szukam czegos z zakresu 5-8mm i 14-16mm. Cena laczna powiedzmy 1500zl

Do światłosilnych Newtonów niezawodne są lantany Vixena LVW. Są tu ogniskowe 5 i 8 oraz 13 i 17. Niestety cena byłaby wyższa o 200zł od zakładanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200 wiecej moze byc. Jestem gotowy zaplacic za jakosc. Celowalbym w takim razie w 8mm i 13mm zeby ewentualnie dokupic pozniej 5mm i jakies 25mm. Swoja droga czy ktos moglby mi wytlumaczyc oznaczenia Vixenow? Widzialem juz LV, LVW i jeszcze jakies, niestety nie rozumiem ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wyjasnienie. Co do Vixenow to sam nie wiem. Nastawilem sie na UWA od Meade. Nie mam mozliwosci sprawdzenia sprzetu u kogos wiec decyzja musi byc trafna za pierwszym razem. Mowicie ze Vixen LVW bedzie lepszy od Meade UWA? Czy moze jest to raczej odpowiednik SWA? Jeszcze mam kilka pytan. Czy warto wydac wiecej zeby miec 82 stopnie zamiast 62 stopni? Czy FOV ma znaczenie w calym zakresie powiekszen czy tylko np w duzych powiekszeniach albo tylko w malych. Myslalem sobie ze duze powiekszenia sa bardziej wymagajace niz male pod wzgledem jakosci okularow. Wiec na duze powiekszenia chcialem jakies topowe szkielka a na szerokie pole chcialem zostac przy jakichs jasnych plosslach. Czy dobrze kombinowalem? Ostatnie pytanie (na dzis :D) Jakie sa roznice w budowie pomiedzy Meade 4000 a 5000?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Zamowilem na ebay i wlasnie dostalem. Meade 5000 UWA 14mm i Meade 5000 SWA 24mm. Nowki, oryginalnie zapakowane w pudelkach z aksamitnymi poduszeczkami :D. Calosc kosztowala $350 razem z kosztami dostawy, ktore zreszta nie byly male ze wzgledu na wage. Dostawa zajela 8dni. Oczywiscie cholerna angielska pogoda uniemozliwia wyprobowanie sprzetu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.