Skocz do zawartości

Budowa teleskopu Cassegraina w układzie Dall Kirkham


krzysiek81

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli ruszam z realizacją nowego projektu czyli budową teleskopu Cassegraina.Do budowy użyte będą praktycznie te same materiały które uzyłem do budowy planetarnego teleskopu Saturn.Optyka teleskopu posiada następujące parametry:

-lustro główne elipsoida ze szkła boro-krzemowego o średnicy 150mm.

-ogniskowa lustra głównego 869mm

-lusterko wtórne sferyczne -375mm

Wykonawca optyki zagwarantował bardzo dobrą jakość luster,zresztą tak jak w przypadku teleskopu SATURN obrazy są znakomite.Pierwszym etapem budowy będzie wykonanie tubusa wraz z baflami.Prawdopodobnie tube wykonam z rury PCV o średnicy 200mm,bafle oczywiście ze sklejki.Do budowy celi oraz dekoracyjnych elementów teleskopu użyje aluminium ze względu na trwałość.Pocieszającym faktem w przypadku budowy tego teleskopu jest to że nie będzie trzeba wykonywać obejm,wystarczyć będzie sam devotail przytwierdzony do tubusa co zmniejszy koszty budowy teleskopu:)

Zamieszczam jeszcze fotke gotowej optyki:DSC04257.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aluminiowy tubus będzie kosztował sporo,np do budowy celi i pierścienia na wlot tubusu teleskopu SATURN użyłem trzech krążków aluminium o średnicy 200mm i grubości 5cm.Każdy krążek to koszt około 80zł!!!Do tego dochodzi robocizna u tokarza,w moim przypadku te elementy wykonałem sam więc koszta się zmniejszyły.Podobno metr rury aluminiowej o średnicy 200 mm to koszt około 800zł,za tyle jestem w stanie porządnie wykończyć teleskop:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie - rura pcv dla takiego teleskopu , to kompletne nieporozumienie . Wlozysz w to przetsiewziecie tyle pracy , by wyszlo cos w rodzaju teleskopu U.? Wedlug mnie powinienes przynajmniej zwinac tubus z blachy alu , lub ( mysle , ze ja bym tak zrobil ) z wlokna weglowego . W kazdym badz razie gratuluje pomyslu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę się pobawiłem Twoimi danymi i wyszło mi to:

Swiatłosiła całości ~ f/17.7

sec.mag. ~ 3.05

separacja luster ~ 610mm

centralna obstrukcja ~ 35% (!)

obliczenia oczywiście prowizoryczne dla założonej odległości ogniska układu 160mm za lg. (bfl 160mm)zrobione modasem dają taki obrazek:

 

trochę mnie zastanawia wielkość lusterka wtórnego, ponieważ budujesz ciemny jak mi się wydaje planetarny teleskop z 35% obstrukcją która daje większe pole ale psuje ostrość. Ze znalezionych w sieci dall-kirkhamów (bez korektora) większość to konstrukcje o parametrach zbliżonych do tych:

http://www.unitronitalia.it/gladio.htm

http://www.rfroyce.com/DK%20OTAs.htm

 

ps jeżeli bredzę proszę mnie poprawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek81 - po parametrach tej optyki rozumiem, że dostałeś ją za darmo, kupiłeś za przysłowiową "flaszkę" ewentualnie sam zrobiłeś, ale jesteś skromny i nie chcesz się przyznać ...

Ktoś zrobił bardzo wolne lustro główne f/5.7 - dla D-K dobrze jak jest wolniejsze od f/4, a f/4.5-f/5 to już cud miód i orzeszki.

Jeżeli już ten ktoś nie umiał zrobić szybszego LG, to mógł chociaż zrobić cały system wolniejszy, powiedzmy f/25 i zastosować miejsze lusterko wtórne - w końcu to i tak teleskop do planet. Miałbyś wtedy mniejszą obstrukcję, chciaż wtedy tuba dorównywałaby rozmiarami newtonowi 150f/8...

Rozumiem, że chcesz zbudowac Cassegraina, ale wydaje mi się, że robienie czegoś miejszego niż 200mm jest trochę bez sensu.

Jeżeli nie stać Cię było na optykę D-K 200mm trzeba było zastanowić się, na przykład nad newtonem 200f8 - Miałbyś planetarnego wymiatacza i fajny teleskop do DSów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt lustra kupiłem tanio,musze zapytać jeszcze wykonawce optyki o światłosiłe układu bo nie chce mi się wierzyć że zawiera się w granicach f/18.Newtona już zbudowałem i spisuje sie znakomicie,pozatym sprzęt mały gabarytowo się przyda.Za miesiąc bede miał optyke DK 200mm a budowe 150 siątki traktuje jako przetarcie szlaku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam już parametry luster do Cassegraina D-K 200mm.

-lustro główne 205/750mm (ogniskowa układu 2548mm)

-lusterko wtórne o średnicy 60mm i ogniskowej -290mm.

Można bawić się w wyliczenia,chętnie dowiem się czegoś ciekawego o tej konstrukcji:)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczgo akurat konstrukcja D-K , ktora obarczona jest kilkukrotnie wieksza koma w porownaniu do klasyka ? Czym jest lepszy D-K w porownaniu do klasycznej konstrukcji , ze majac wybor ( tak mysle ) wybierasz wlasnie ten ? Pytam tak poprostu z ciekawosci.

Edytowane przez krzys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W D-K masz Lusterko Wtórne sferyczne, które w porównaniu do hiperbolicznego LW klasycznego cassegraina jest banalne do wykonania. W praktyce ATMowej jest to często soczewka płasko-wypukła z napyloną warstwą odblaskową. Jeżeli korzystasz z komercyjnej soczewki jako LW, wykonanie optyki sprowadza się do wykonania eliptycznego LG. W klasycznym cassegrainie musisz zrobić LG paraboliczne - jak w newtonie + LW hiperboliczne, które musisz testować razem z LG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam już parametry luster do Cassegraina D-K 200mm.

-lustro główne 205/750mm (ogniskowa układu 2548mm)

-lusterko wtórne o średnicy 60mm i ogniskowej -290mm.

Można bawić się w wyliczenia,chętnie dowiem się czegoś ciekawego o tej konstrukcji:)

proszę bardzo, pobawiłem sie trochę i wyszło mi coś o wymiarach zbliżonych do tych które Podałeś (dane są przybliżone ponieważ nie wiem gdzie ma być ognisko główne. To jest dość istotny parametr i producent optyki powinien go podać wraz z separacją luster):

 

____________________________________________________________________________

 

D1 Diameter of the Primary Mirror 205.00

F1 Focal Length of the Primary Mirror 730.09

A1 Focal Ratio of the Primary Mirror 3.66

R1 Radius of Curvature of the Primary Mirror 1460.17

X1 Sagitta of the Primary Mirror 3.5062

E1˛ Eccentricity at Square of the Primary Mirror 0.665

D2w Clear Aperture Diameter of the Secondary Mirror 59.99

R2 Radius of Curvature of the Secondary Mirror 580.67

D3 Minimum Diameter of Hole in the Primary Mirror 23.07

F Effective Focal Length of the System 2548.00

A Effective Focal Ratio of the System 12.43

Dm Mirror Separation 522.94

BWD Back Working Distance 200.00

D1i Diameter of Inoperative Zone of the Primary Mirror 59.05

D2i Diameter of Inoperative Zone of the Secondary Mirror 15.15

q Central Obstruction Ratio 0.28

m Magnification of the Secondary Mirror 3.49

2w Unvignetted Field Angle in Degrees [°] 0.20

____________________________________________________________________________

 

Seidel Aberration Coefficients

____________________________________________________________________________

SI Coefficient for Spherical Aberration -0.00000

SII Coefficient for Meridional Coma 1.01005

SIII Coefficient for Astigmatism 1.07514

 

a w obrazkach to wygląda tak:

 

policzone programem Modas

 

po mojemu to jak na dall-kirkhama bez korektora to trochę jasny, ale jak się popatrzy np na mewlony (180 f/12)to teoretycznie powinno być podobnie, pozostaje oczywiście kwestia jakości wykonania optyki dociśnij producenta o jakieś fotki z noża czy testów interferencyjnych wtórnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.