Skocz do zawartości

Kilka zdjęc początkującego astrofotografa


Marc n

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym pochwalić się co wyszło z jednego z moich pierwszych astrofoto.

Ekspozycje to w kazdym przypadku (oprocz m31) 10x60s. Mało bo mało, ale nikon d90 ma taki limit naswietlania (potem tylko do 30 min i trzeba stać ze stoperem), a chciałem zrobić więcej obiektów.

 

 

ps. mam jeszcze problemy z obróbką zdjęć, korzystałem z irisa i nie wiem czy z materiału, który mam mozna coś więcej wyciągnąć. Mógłbym liczyć na pomoc ?

post-8906-125012533416_thumb.jpg

post-8906-125012535276_thumb.jpg

post-8906-125012537911_thumb.jpg

post-8906-125012539676_thumb.jpg

post-8906-125012541562_thumb.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Sumasem. W ksiazkach, ktore czytalem w dziecinstwie zdjecia tych obiektow nie byly lepsze od Twoich. Jak na poczatek to rewelacja.

 

Odnosnie ostrosci to rzeczywiscie to na razie Twoj podstawowy problem. Moze na poczatek poszukaj informacji o takich "urzadzeniach" jak maska Hartmana lub maska Bathinova i zrob sobie wlasna. Druga sprawa to ilosc materialu. Nawet jesli nie chcesz robic dluzszych ekspozycji niz 60 sek to rob ich wiecej. Poswiec cala noc na jeden obiekt i sam zobaczysz roznice. Skoro uzywasz Irisa, to pewnie znasz juz ta strone, ale na wszelki wypadek podam linka: http://www.saratogaskies.com/articles/cookbook/ . To moj ulubiony tutorial do tego programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze z pytaniem. Do astrofoto używam celestrona C8N i miałem taki problem gdy chciałem załozyć jakiś filtr. Po założeniu przejściówki gwintowanej na filtry, niemożliwe jest złapanie ostrości gdyż nie można włozyć aparatu głębiej w wyciąg. Co robić w takiej sytuacji ? wydłużać ogniskową barlowem, czy moze potrzebna jest ingerencja w wyciąg ?

Wygląda to w sumie tak ze do wyciągu dokłada się adapter na 1,25 lub 2", potem do niego dokłada się przejściówkę gwintowaną na filtr z wyjsciem m42, powstały układ jest już długi i nie wiem czy barlow po drodze pomógłby czy zaszkodził. Zdjęcia dobiłem tak ze odkręciłem część z adamtera 1,25, i pozostał mi dół adaptera z gwintem na m42 i wtedy ostrość złapac można. Czy ktos moze poradzić co z tym zrobić, ew co kupić lub wymienic aby działało to pawidłowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja też fotografuję Nikonem D90. Zdjęcia jak na początek w miarę, ale mam dwie uwagi: zastanawia mnie znaczna ilość szumu i ziarnistość obrazu , czyżbyś strzelał na max ISO? Po drugie widzę że skopane są barwy (a raczej ich brak) , sprawdź, jakie parametry dekodowania RAW ustawiłeś w Iris - ma być tam nikon DH2, a ty chyba dałeś D300. Co do czasu naświetlania - najprościej na Allegro kupić pilota na podczerwień i używać go - jedno kliknięcie wyzwala migawkę, drugie kończy fotkę (czas naświetlania do 30 min). Ja zbudowałem sobie przystawkę na bazie takiego pilocika sterowaną z komputera poprzez LPT.

 

Jakim montażem się posługujesz?

Co do ostrzenia z filtrem - proponuję zakup korektora komy Baadera, którego i tak kupisz jeśli chcesz się na poważnie zająć astrofoto, a który posiada gwint filtrowy i pozwala na ostrzenie z lustrzankami na klasycznym wyciągu po dokupieniu odpowiedniej złączki ( np w astrokraku)

Inne kombinacje - wymiana wyciągu na niskoprofilowy, podnoszenie lustra głównego itp. wydają się mniej atrakcyjne.

 

Pozdrawiam i czekam na dalsze zdjęcia. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W irisie mialem nikon D70. Iso 1600 lub 2200, faktycznie za dużo. Korektor planuje, ale jednak astrofoto to jedno z hobby, a struny do basu tez swoje koszują.

Na stronie : http://www.saratogas...icles/cookbook jest opisany problem jaki mam, ale nie za bardzo rozumiem jego rozwiązanie z braku słownictwa technicznego i niepełnej znajomości pojęć tam zawartych. Może ktoś wytłumaczyc o co chodzi bo doczytałem ze trzeba wyjąć plastikowy pierścien na koncu wyciągu i czyms go zastąpić, ale czym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.