Skocz do zawartości

Halo dookola jasnych gwiazd.


Tester_pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ze dwa miesiace temu czytalem juz podobny temat ale niestety juz nie pamietam gdzie byl, a opcja szukaj niestety nie bardzo pomogla. Jakby ktos znal to poprosze o linka.

Niedawno kupiłem do guidingu uzywany refraktorek SW startravel 80 taki jak tu: http://www.pulsar-optical.co.uk/prod/telescopes/sky-watcher/short-tuberefractors/startravel-80t.html

 

Problem w tym ze gdy patrze na jasne gwiazdy lub planety, moge ustawic ostrosc tyle ze dookola punktu pojawia sie wyrazna swietlna otoczka - halo. Wyglada to tak jak ledwo widoczna galaktyka z jasnym jadrem. Sprawdzalem rozne okulary i CCD i zawsze to samo. Im jasniejsza gwiazda tym bardziej widoczne halo. Przy Jowiszu najgorzej. Jako ze tuba byla uzywana i soczewki dosc brudne umylem je plynem i woda destylowana wiec zabrudzenie nie wchodzi w gre.

 

macie jakies pomysly co z tym zrobic?

 

Bartek

Edytowane przez Tester_pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaparowane lustro w teleskopie? :huh:

Kliknąłeś w linka, w poście Testera_pl? ;)

 

Dla mnie takie halo nie jest niczym nowym. U mnie też często występuje, w SCT 5". Jeżeli powodem nie było zaroszenie obiektywu, okularu, zła przejrzystość nieba, lekka mgła... To nie wiem. Dla mnie takie halo jest naturalne :)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, Panowie, to na pewno nie jest normalne. Na moim Newtonie wszystko bylo OK i w EDku80 tez gwiazdki byly punkami. W sumie to nie pomyslalem o zrobieniu fotki zeby pokazac o co mi chodzi. Zdaje sobie sprawe ze StarTravel to nie zadna wysublimowana seria ale to co widzialem bylo absolutnie nie do zaakceptowania. Rzecz w tym ze ten refraktorek kupilem pare dni temu z drugiej reki i to byl pierwszy raz kiedy go uzylem. Jesli chodzi o zaparowanie czy zroszenie to powiem ze nie sprawdzilem :Boink: natomiast sprzet wynioslem z domu kolo 22:00 a wtedy jeszcze bylo cieplo. Poza tym StarTravel byl caly czas przypiety do EDka a z nim bylo wszystko OK.

 

Jako ze nigdy nie mialem tego rodzaju tuby to mam pytanie do uzytkownikow refraktorow. Jesli sprzet jest z drugiej reki, a szklo jest bez skazy to czy istnieje jakis czynnik ktory wplywa na jakosc obrazu? W niewtonach jest np konieczna kolimacja a w refraktorach?

 

Pozdro

Edytowane przez Tester_pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.