Skocz do zawartości

Połączenie TAŁ-100SR z Olympusem 590UZ


plesniak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Do tej pory Teleskop i aparat traktowałem jako dwa oddzielne urządzenia do obserwacji nieba. Postanowiłem jednak połączyć moc teleskopu TAŁ-100SR (100mm/1000mm) z mocą aparatu (26mm-676mm).

Celem instalacji ma być foto Jowisza którego wczoraj bardzo ładnie widziałem przez teleskop. Przyznam, że nie wiem jak się za to zabrać. Czy starać sie zrobić super makro w okular, czy wpakować obiektyw na 676mm z pominięciem okularu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

 

obawiam się, że takie połaczenie nie da ci zadowalających efektów. Sam kiedyś próbowałem połaczyć Canona s2 ze swoim teleskopem, ale rzuciłem ten "projekt" w kąt bo efekty były do bani. Mozesz próbować postawić aparat na statywie by obiektyw patrzył się w okular, ale jak poszukasz to się dowiesz, ze najlepsze zdjęcia planetarne sa robione na dedykowanych kamerach lub przerobionych webcamerach.

 

pozdrawiam

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celem instalacji ma być foto Jowisza którego wczoraj bardzo ładnie widziałem przez teleskop. Przyznam, że nie wiem jak się za to zabrać. Czy starać sie zrobić super makro w okular, czy wpakować obiektyw na 676mm z pominięciem okularu :)

Okular musi być w teleskopie, nie ma innego wyjścia. Obiektyw aparatu działa tak samo jak ludzkie oko. Spróbuj spojrzeć w teleskop bez okularu. Widzisz coś sensownego? Nie. Czyli aparat też tam nic nie zobaczy.

 

Ten Olympus tak sobie nadaje się do projekcji afokalnej. Najprościej mówiąc ma za długi obiektyw do tego celu, ale możesz spróbować najpierw zrobić zdjęcia jakiegoś łatwiejszego obiektu: np. Księżyca czy chociażby jakiegoś oddalonego budynku czy drzewa w ciągu dnia. Taka praktyka pozwoli Ci zobaczyć czy w ogóle da się osiągnąć jakiś sensowny obraz na matrycy i ułatwi potem próby w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego myślałem o zrobieniu zdjęcia macro. Przy 12 Mpikselach miałby dosyć duże możliwości powiększenia obrazu uzyskanego w okularze. W trybie supermacro zdjęcia mozna robić z <1 cm od obiektu. Zastanawiałem się czy nie lepszym posunięciem byłby zakup telekonwertera x3 co dałoby mi ogniskową ponad 2000 mm. Wtedy nadal teleskop i aparat byłyby wykorzystywane oddzielnie. Czy są dostępne w sieci zdjęcia porównawcze Jowisza, Saturna itp. przy określonej ogniskowej np: 500 mm, 1000 mm, 1500 mm, 2000 mm. Znalazłem tylko księżyc w takim porównaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

by porównac obiekty przy różnych parametrach popatrz tutaj:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28088&st=0&p=356505&fromsearch=1entry356505

 

najlepiej jak spróbujesz porobic zdjęcia twoim aparatem i zobaczysz czy się da i czy to ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego myślałem o zrobieniu zdjęcia macro. (...) Zastanawiałem się czy nie lepszym posunięciem byłby zakup telekonwertera x3 co dałoby mi ogniskową ponad 2000 mm. Wtedy nadal teleskop i aparat byłyby wykorzystywane oddzielnie. Czy są dostępne w sieci zdjęcia porównawcze Jowisza, Saturna itp. przy określonej ogniskowej np: 500 mm, 1000 mm, 1500 mm, 2000 mm. Znalazłem tylko księżyc w takim porównaniu.

Nie wiem w jakim celu chcesz używać makro? Wybierasz się z mikroskopem na słonie?

 

Telekonwerter to kiepski pomysł, bo żeby był przyzwoitej jakości musiałby kosztować bardzo dużo. Za to taką rolę świetnie spełni teleskop, pod warunkiem odpowiedniej konfiguracji (w twoim przypadku potrzebny będzie okular o bardzo oddalonej źrenicy wyjściowej).

 

Tutaj masz zdjęcia Jowisza z księżycami wykonane z ogniskową 300mm (ekwiwalent) na 6Mpix: http://www.**********.pl/index.php?dz=82&t=5&a=216 Aha, pamiętaj, że te 12Mpix w twoim przypadku to i tak dużo więcej niż jest w stanie pokazać optyka, więc za bardzo się tym nie sugeruj.

 

Najlepiej zrób tak jak radzi bamus: sam popróbuj i zobacz co wyjdzie. Ciężko jest nam powiedzieć jaka konfiguracja zadziała u Ciebie najlepiej, musisz sam to sprawdzić i przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do makro to myślałem, żeby sfotografować z 1 cm obraz pokazujący się okularze... pewnie popełniam jakiś błąd związanyz fizyką. Co do ceny telekonwertera dającego ekwiwalent 2000 mm to ok 800 zł więc cena kosmiczna nie jest, pytanie tylko czy gra warta świeczki. No i ostatnie... wycięło link :)

Edytowane przez plesniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje początkowe próby focenia aparatem (który wówczas wydawał się cudem techniki canon s2) przez okular teleskopu. sam oceń czy takie coś cie zadowala:

saturn.jpgIMG_5215.JPGmoom final3.jpg1.jpg

 

jak taka metoda nie daje super efektów. co prawda robione z ręki, ale nawet jakbyś na sztywno połączył aparat z okularem poza Księżycem i planetami nic się nie da ustrzelić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem na nowy pomysł :) Może nagrać film z okularu i dokonac obróbki. W teleskopie Jowisz widze bardzo wyraźnie w pięknych kolorach, a może po prostu mam za słaby teleskop i przyszedł czas na zmiany :)

 

(piszę jako odpowiedź na swój post bo nie dał mi się zedytować.)

Edytowane przez plesniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz popróbować z tą przystawką, może uda Ci się zrobić przyzwoite zdjęcie Jowisza. Nagranie filmu to też niezły pomysł, ale tak jak mówiłem, spróbuj najpierw w ciągu dnia uzyskać w ogóle jakiś obraz przez aparat przystawiony do okularu. Jeżeli osiągniesz w miarę dobrze oświetlone pole widzenia to będzie to dobry znak do prób w nocy. Wypróbuj różne ustawienia ogniskowej obiektywu, nie koniecznie najdłuższa będzie najlepsza, pokombinuj z okularami, Barlowem jeżeli masz (wydłuża nieco ER okularu). Po ciemku, gdy trudno jest trafić w okular a planeta ucieka z pola widzenia teleskopu nie będzie to wcale łatwiejsze.

 

Za 800zł możesz spokojnie kupić jakąś kamerkę internetową, która da Ci znacznie lepsze efekty niż ten telekonwerter, zapewniam Cię. Ludzie robili niesamowite rzeczy zwykłymi Vestami i Toucamami. Telekonwertery w normalnych fotkach sprawdzają się bardzo słabo, a niebo nie wybacza nawet najdrobniejszych wad optycznych. Może i uda się zwiększyć skalę obrazu, ale szczegółów wcale nie będzie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.