Skocz do zawartości

Obserwacje Urana i problem z gwiazdką...


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż wczoraj naszła mnie chęć obserwacji Urana. Po kilku minutach gdy już odnalazłem Ryby, skierowałem moją lornetkę na dolne gwiazdy i skacząc sobie z gwiazdki na gwiazdkę chciałem znaleźć Urana. Jednak nie mogłem. Ciągle brakowało mi jednej gwiazdy! A konkretnie HP117112, ta na prawo i do lekko do góry od 20Psc. Po kilku minutach nieustannego patrzenia w miejsce gdzie powinna być gwiazda w końcu ją zobaczyłem. Jednak była o wiele słabsza niż w te noce gdy standardowo obserwowałem Urana. Ta gwiazda to gwiazda zmienna? Była mniej więcej 21:25-21:35. Gdy odnalazłem po 20 minutach tą gwiazdkę. Nie mam pojęcia co jest z tą gwiazdką i z góry dzięki za odpowiedź. :oco: A może ktoś jeszcze zaobserwował ten "spadek" jasności? :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może wynikać z pomyłki albowiem Hipparcos 117112 ("ta na prawo i do lekko do góry od 20Psc") jest w rzeczywistości na prawo (0°,85) i lekko w DÓŁ (0°,41) od 20 Psc. Oczywiście pisząc dół mam na myśli południe a prawo/lewo z punktu widzenia obserwatora z bieguna północnego. Hipparcos 117112 nie jest gwiazdą zmienną, ma jasność 7,3 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oryginalny szkic, jedyne obróbki to "zacieniowane" dołki po cyrklach i lekkie maźniecie na górze po lewej.

uran1.jpg

Może masz kątówkę lustrzaną?

Nie mam, a co to? Może jest w lunecie, ale raczej nie mam.

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że szkic powstał na podstawie obserwacji lornetkowych. Niektóre kątówki używane do zamocowania okularu w teleskopie pod kątem 90° do głównej osi optycznej (aby nie trzeba było w teleskop patrzeć od dołu) specyficznie zniekształcają obraz - w skrócie: odwracają lewą i prawą stronę obrazu pozostawiając górę i dół niezamienioną - jak odbicie w lustrze).

No to pozostaje fotografować gwiazdkę i badać jej jasność w funkcji czasu.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już nie ja. :icon_sad: Może ktoś z was, ja nie mam sprzętu. <_<

 

 

Dlaczego by nie? nie musisz mieć żadnego specjalistycznego sprzętu by stwierdzić czy jest to gwiazda zmienna, spróbuj ją co noc oceniać metodami wizualnymi, np z częstotliwością co godzinę ;) o metodach wizualnych obserwacji znajdziesz wszystko na www.sswdob.prv.pl :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do fotometrii to polecam raczej taką mapkę:

 

d29626.JPG

 

Dementorin, jak będzie okazja to ją ostrzelam, ale nie sądzę aby tak jasna gwiazda kryła w sobie jakiś nieodkryty mechanizm zaćmieniowy. Analiza Piotra jest bardzo prawdopodobna.

 

Nie mów, że nie masz sprzętu. Możesz spokojnie monitorować ją przez swoją lornetkę. Jezeli masz rację, to co już raz złapałeś, złapiesz ponownie. Na zimno, obiektywnie kontroluj ją. Nikt nie powiedział, że wiemy już o tej kropencji wszystko. Jak potwierdzisz, że coś tam się dzieje, to nie będzie miała z nami lekkiego życia :)

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wycelowałem tam lornetkę 10x50 i, faktycznie, słabo widzę tę gwiazdę, ale powodem jest zamglone i rozświetlone przez Księżyc niebo. Efekt jest taki, jakby to gwiazda była ciemna. Zapewne, obserwując ostatnim razem miałeś po prostu gorszą widoczność niż wcześniej, gdy też obserwowałeś Urana.

 

Za to kamerka pokazuje naszą gwiazdkę w pełnej krasie, więc na pewno świeci swoim zwykłym blaskiem. Porównaj z HIP 117352, która ma podobną, nieco mniejszą jasność.

 

Psc_o.jpg

(PCVC840 + obiektyw 1,4/55 przy f/2)

Edytowane przez Michał_Ufo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przed wschodem Księżyca obserwowałem tę gwiazdkę i mam wrażenie że gwiazdka owszem, jest już jaśniejsza. Ale niewiele. :oco: Nadal myślę że jest ciemniejsza niż podczas wcześniejszych obserwacji. Byłem wczoraj poza Lublinem, więc niebo było czyste. Ani chmurki! A gwiazdka i tak wydaje się ciemniejsza. Nie wiem, może to złudzenie ale ja twierdzę że na prawdę jest ciemniejsza. :icon_confused:

 

Ejjj, zaraz! Według mojego szkicu z dnia 02.09.2009 to Uran i obie gwiazdki pod nim są bardzo dobrze widoczne! Nie sądzę więc że to wina Księżyca. A teraz ciekawostka! :D Opis zachmurzenia: Dosyć duże. I teraz już dokładnie pamiętam ten dzień! :helo: Były bardzo duże chmury! Nie było widać praktycznie mniejszych gwiazd! Jedynie po szukaniu "na ślepo" można było trafić na ryby i tam dopiero po gwiazdkach trafić do Urana. :banan:

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość astrodamian27

Z programu Stellarium wydrukowałem sobie mapkę położenia Urana i mam nadzieję,że uda mi się zaobserwować przez Teleskop :D Widocznie nad moim miastem jest piękne bezchmurne niebo. Tylko mnie zastanawia jaki kolorek zobaczę lub ukaże mi Uran przez Teleskop o średnicy lustra 150mm :rolleyes: Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.