Skocz do zawartości

Jakie okulary do Teleskopu Tal-1 na początek


P_A_W_E_Ł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Stałem się szczęśliwym posiadaczem teleskopu Tal-1. Niestety do dyspozycji mam tylko 1 okular o takiej nazwie F15mm , 3x tylko to na nim piszę co mogę przez niego zobaczyć ?? ewentualnie jakie polecacie zakupić na początek nie ukrywam że interesowały by mnie jakieś tanie używki. Może ktoś ma z was jakieś niepotrzebne i mu gdzieś zalegają byłbym zainteresowany za oczywiście jakąś symboliczną sumkę :)

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he.

Co możesz przez niego zobaczyć? To Ty nam musisz powiedzieć, co możesz przez niego zobaczyć, gdyż to Twój teleskop i Twój okular :) Prawdopodobnie zobaczysz to, na co go skierujesz ;)

Bez żartów: Tał-1 ma ogniskową około 806mm, tak? Z tym okularem osiągniesz powiększenie około 53,7x. Do planet trochę za mało, ale tarczkę Jowisza i księżyce zobaczysz. Oczywiście wszystko zależy od warunków, w jakich będziesz obserwował. Jak masz ciemne niebo, to wiele obiektów głębokiego nieba będzie w Twoim zasięgu. Dla tego teleskopu najjaśniejsze galaktyki, mgławice, gromady kuliste i otwarte także. Choć do kulistych, to przydałoby się 'większe powiększenie'.

Jak nie masz zbyt wiele funduszy to możesz się rozejrzeć za niezłej jakości używanymi Plosslami (Vixen, Celestron, Soligor). Poszperaj w dziale 'sprzedam'.

A jak chcesz coś kupić, to warto założyć temat w dziale 'kupię'. Tylko powoli, najpierw obserwuj tym, co masz. Dowiedz się naocznie, czego Ci potrzeba. Żadne doradzanie nie zastąpi Ci pierwszych doświadczeń w obserwacji i mechanice, optyce teleskopu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz okular, prawdopodobnie Kellner z ogniskową 15mm. Potrzebujesz jeszcze jednego długoogniskowego okularu 25 mm oraz czegoś krótkiego do planet, co da Ci powiększenie tak ze 150x przynajmniej. W tym ostatnim przypadku może to być: Zestaw barlow 2x [byle b. dobry] + jakiś Plossl/ortoskop 10mm. Alternatywnie jakiś okular 5mm , ale koniecznie z odsuniętą źrenicą wyjściową [LER], bo inaczej oko do okularu przykleisz w zimie. Może być drogi lantan NLV lub podobny albo taniej jakieś modyfikowane Plossle typu np. tego, co ma Sky Watcher -ze źrenicą odsunietą na 20mm od soczewki. W Twoim teleskopie dobór okularów ułatwia niewielka światłosiła.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Można oczywiście pójść w ortoskopa 5mm, ale to jest hardcore -używałem kiedyś Plossla 4mm. No można, ale...

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego "wimmer" za szybką odpowiedź. Dokładnie z tego co poszperałem w sieci to Ogniskowa wynosi tak jak piszesz 806mm. Widzę że bardzo dokładnie określiłeś powiększenie mojego okularu :). Ty to musisz się na tym znać :D ja dopiero zaczynam z tym przygodę :).Dzisiaj o ile pozwoli na to pogoda będzie to moja pierwsza obserwacja za pomocą teleskopu :) i tak jak piszesz rozejrzę się po niebie może zobaczę coś ciekawego :)

 

Kolego "Jarek" dzięki za rade na razie jak pisałem wyżej rozejrzę się tym co mam jak radzi "wimmer"

 

Pozdro.

Edytowane przez P_A_W_E_Ł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że bardzo dokładnie określiłeś powiększenie mojego okularu :). Ty to musisz się na tym znać :D

Tam troszkę się znam. Ale to i tak policzyłem kalkulatorem :D

 

i tak jak piszesz rozejrzę się po niebie może zobaczę coś ciekawego

 

Musisz się choć trochę przygotować do obserwacji. W przeciwnym razie istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie trafisz w nic ciekawego.

Możesz ściągnąć sobie program Stellarium, który pokazuje aktualny wygląd nieba i można sobie też dowolnie ustawić godzinę i poszukać obiektów. Albo program Cartes du Ciel, czyli mapy nieba (jest też polska wersja). Tam możesz sobie wydrukować dowolny obszar o dowolnej porze roku.

Ja bym na Twoim miejscu zapolował dziś na Jowisza, M11 (choć trochę nisko),M13, M31, M45, NGC884/NGC869, Cr399 (czyli tzw. Wieszak)

Baw się dobrze.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak widziałem Jowisza :) i 3 jego księżyce ale był on strasznie malutki :/ a księżyce jego to dosłownie kropeczki.Dość szybko się przemieszcza musiałem co chwilę ustawiać :).Jakiego musiałbym użyć okularu żeby go widzieć o wiele większego ?. Widoczność była średnia tak więc poza nim nic nie zobaczyłem :/ z tego co mi podałeś.

 

pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz wybierac pomiędzy tanim krótkoogniskowym okularem, a tanim barlow'em to weź okular. Jak kolega Jarek napisał "jak barlow to b.dobry". Z tego co wiem to im mniej szkła tym lepiej (żeby nie było, to nie z mojego doświadczenia tylko kolegów z forum :rolleyes: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno mnie nurtuję kolega "Jarek" napisał że ten mój okular to prawdopodobnie Kellner z ogniskową 15mm załączam fotki poniżej. Mam pytanko bo na okularze pisze F15 a na tej oprawce 3x i można go wyjąć jak na ostatnim zdjęciu czy czasami ta oprawka 3x to nie soczewka Barlowa ? czy całość traktowana jest jako okular ? Sorry że zadaje głupie pytania ale szczerze mówiąc to nawet nie mam instrukcji do tego teleskopu. Aha obraz widoczny przez okular jest odwrócony czy to normalne i czy ewentualnie można coś dokupić żeby był widoczny normalnie ?? Pozdro.

20020424.jpg w800.png

44009942.jpg w460.png

13297878.jpg w1000.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno mnie nurtuję kolega "Jarek" napisał że ten mój okular to prawdopodobnie Kellner z ogniskową 15mm załączam fotki poniżej. Mam pytanko bo na okularze pisze F15 a na tej oprawce 3x i można go wyjąć jak na ostatnim zdjęciu czy czasami ta oprawka 3x to nie soczewka Barlowa ?

bar.jpg

Myślałem, że to okular mikroskopowy 3x (o ogniskowej 80 ! mm) i trochę się wystraszyłem. Teraz widać, że to okular 15 mm i barlow 3x (jeśli jest w nim na końcu soczewka).

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest tam soczewka foto poniżej. Czyli Barlowa nie muszę kupować bo to jest to tak ? tylko same okulary ?

Aha nie wiesz czy jest może w sieci gdzieś instrukcja obsługi do mojego telepa Tał-1.

No i ostatnie moje pytanko tak na marginesie jakie to może dawać przybliżenie.Kolega "Wimmer" napisał że około 57 ale teraz to zmienia chyba postać żeczy.

 

33018227.jpg w913.png

Edytowane przez P_A_W_E_Ł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega "Wimmer" napisał że około 57 ale teraz to zmienia chyba postać żeczy.

Nie zmienia postaci RZECZY w dużym stopniu. Obraz w Twoim teleskopie się teraz zmieni :)

Z samym okularem uzyskasz powiększenie 53,7x a z dodanym barlowem około 161,2x

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że czym mniejsza średnica okularu tym większe powiększenie tak ?

Nie średnica, tylko ogniskowa, a powiększenie oblicza się: ogniskowa obiektywu (lustra)/ogniskowa okularu

(805/15=53,66666 i z barlowem 3x 805/5=161)

 

http://www.teleskopy.net/index.php?idg=calc

Średnica obiektywu/zwierciałda 110 mm

Ogniskowa 805 mm

Jasność f/7.3

Minimalne użyteczne powiększenie 14x (56.3mm)

Najlepsza sprawność wizualna 28x (29.3mm)

Optimów dla szerokich pól 44x (18.3mm)

Najniższe powiększenie, przy którym rozdzielczość oka równa jest rozdzielczości teleskopu 55x (14.6mm)

Opitmum dla obesrwacji wizualnych planet i ds 88x (9.1mm)

Normalne duże powiększenia 132 - 176x (6.1 - 4.6mm)

Maksymalne użyteczne powiększenie 220 - 260x (3.7 - 3.1mm)

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.