Skocz do zawartości

Synta 6"


AdamS1981

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam kilka pytań do użytkowników teleskopów na montażu dobsona. Zamierzam wkrótce zakupić często polecaną dla amatorów Syntę 6" (chociaż chciałoby się 8", ale budżet to max. 1000 zł; mam nadzieję że zostanie kilka złotych na jakieś "drobiazgi"). W założeniu ma być to sprzęt w miarę uniwersalny (wiem, jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego) i raz na jakiś czas mobilny (wiem że z dobsonem może to być problemem; ale czy na prawdę jest? Jak mam już wybierać, to wolę stabilnego i trudnego (?) w transporcie dobsona niż byle jaki montaż paralaktyczny).

Ale do sedna...:

1. Jak wygląda sprawa transportu tej Synty? Czy samo składanie/rozkładanie nie jest jakieś uciążliwe?

2. Jakie są wymiary montażu, szczególnie po złożeniu (średnica podstawy, wysokość "ramion").

3. Czy dla amatora poważnym problemem jest śledzenie obiektów przy braku mikroruchów na tego typu montażach?

4. Jak wygląda sprawa rozregulowania układu po transporcie? Czy jest to częsty problem?

 

A może ta Synta to zły pomysł; na początku poszukiwań brałem pod uwage Syntę SK1309EQ2. A może celować raczej w refraktory; np. Synta SK909EQ2 lub Celestron AstroMaster 90EQ-Motor Drive ?

Bardzo dziękuję za wszystkie udzielone odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wyciagasz dobsa, kladziesz na niego tube, przykrecasz dwa uchwyty i gotowe. Oczywiscie do tego moga dojsc inne akcesoria typu krzeslo, stolik itp ale to juz jest niezalezne od teleskopu.

2. Na stronie producenta sprawdzales?

3. Obraz w okularze jest odwrocony zarowno w pionie jak i poziomie ale po krotkiej wprawie kazdy sobie z tym poradzi.

4. Ja mialem 8" ponad rok i nie kolimowalem ani razu (tylko od czasu do czasu sprawdzalem)

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden wymiar masz - ground board diameter, czyli średnica podstawy (52 cm). Wysokość montażu dobsona to ok. 75cm.

Jedna uwaga - jeśli się jeszcze może zastanawiasz czy 6 czy 8 cali, to wiedz, że wymiary montażu są identyczne w obu modelach (jest tylko inny odstęp między dwoma równoległymi pionowymi elementami montażu). Różnica jest w szerokości tuby (o 5cm) i jej wadze (o 2kg). Nie jest to wiele biorąc pod uwagę powierzchnię lustra 1,78x większą...

Co do różnicy w cenie - poluj na używaną "ósemkę", to zmieścisz się w budżecie.

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, są Synty 6 i 8, ale jest jeden problem. Mój budżet na ten cel jest dopiero w budowie, a pytanie na forum to pierwsze podchody... Zakup planuję za ok. 2-3 miesiące. Mam nadzieję, że mój domowy skarbnik (czyt. żona) zezwoli dodatkowy wydatek i zakup 8. Pożyjemy, zobaczymy... Póki co to będę śledził AstroMarket.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś, gdzie i jak będziesz obserwował -to dość ważne w kontekście zakupu teleskopu. Pytanie o wymiary sugeruje konieczność transportu, wiec zgaduję,że miasto i będziesz jeździł autem po ciemne niebo, tak?

W takim razie sprawdź wymiary tuby Dobsona [tak 6, jak i 8" ma ok. 1.2m długości, ale różna średnica tuby] i wymiary bagażnika w samochodzie, jak również sposób załadunku -ideałem będzie auto z tylnymi drzwiami zamiast kufra. Ładowanie z boku rury o takich gabarytach jest dość paskudną sprawą, niekiedy nawet w dużym pojeździe. Druga sprawa to rezerwowe stanowisko w domu/pod nim -ogródek, balkon, , czy plac gdzieś dalej osiągany po schodach z n-tego piętra? Rozważ te kwestie, mają zasadnicze znaczenie. W razie wątpliwości pytaj.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak: mieszkam na przedmieściach Zamościa, więc jak to ładnie określiłeś "będę jeździł autem po ciemne niebo". Zamierzam to pakować do hatchback'a, załadunek od tyłu (chyba że myślisz o przewożeniu na tylnej kanapie - odpada autko 3d); z wymiarów które znalazłem (114x18 cm - 6") po złożeniu tylnej kanapy w samochodzie powinno się zmieścić. Moje rezerwowe stanowisko to właśnie ogórek, a w nim z jednej strony - niestety latarnia z lampą sodową, ale z drugiej strony - w miarę ciemno, więc do wykorzystania ta strona.

Mam jeszcze pytanie. Czego będę jeszcze potrzebował, np. do obserwacji księżyca, planet czy DS (mam na myśli np. dodatkowe okulary - z tego co przeczytałem to na pewno coś ok. 5mm do planet, a czy jakieś filtry, czy coś w tym rodzaju).

Przepraszam za moje dziwne pytania, ale dopiero zaczynam się w to na prawdę bawić (nie liczę przygody z lornetką 10x50), a nie chcę topić kasy w błoto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierzcie mi, synta 8" to jest travelerek, ja mam średniej wielkości auto a daję radę z syntą 12", coprawda składaną, ale na wyjazdy zawsze pakuje montaż dobsona w całości, krzeszło obrotowe itp. Pod względem transportu (liczy sie nie tylko rozmiar ale i waga) to tęsknię za syntą 8". Wiecie - wszystko jest względne ;)

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dobrze. Zamość to nie metropolia, jeśli mieszkasz na obrzeżach po południowej stronie, to w ogóle jest super. Auto też do transportu tuby gdzieś dalej masz dobre. Jeśli budżetu starczy, bierz 8" -warto. DUŻY MOŻE WIĘCEJ.

Co do akcesoriów: 5mm okular do planet to juz troche dużo [240x] Moim zdaniem celuj w coś, co Ci da ok. 200x Łatwiej będzie uprowadzić, a i seeing częściej pozwala wykorzystywać te mniejsze powiększenia. Szczegółowych rad co do okularów nie udzielę, są bardziej kompetentni ode mnie, a temat rzeka. Uważaj tylko na 2 kwestie: odległość źrenicy wyjściowej w okularach krótkoogniskowych < 9-10mm oraz na kwestię światłosiły jeśli wybierzesz 8" Ta ostatnia to F/6 i tańsze okulary będą miały spore problemy na skraju pola widzenia. 6" ma identyczną ogniskową 1200mm, więc światłosiła jest F/8, mniej wymagająca dla okularów.

Sporo na temat doboru okularów jest w innych wątkach na forum, ale trudno Ci się będzie przez to przekopać. Chyba jakiś artykuł odnośnie okularów był na Celestii, poszukaj tam [ www.celestia.pl ].

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.