Skocz do zawartości

Avatar Hzone - strefa życia


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio powróciłem do gmerania przy habitat zones exoplanet które rejestrowałem i generalnie w te tematy. Znalazłem na sieci dwa kalkulatory.

 

http://www.astro.indiana.edu/~gsimonel/temperature1.html

 

1.JPG

 

http://www.bumply.com/astro.html

 

2.JPG

 

Bazując na tych toolach można zapaść w te tematy na długie godziny.

 

Jednak brakuje mi tu wielu rzeczy. Nie moge sobie posymulować wpływu potencjalnych moonów, lub oddziaływania jowiszaka, gdzy zechcę zabawić się w tworzenie czegoś w stylu Pandory. A jest tu sporo tematów do zaorania, pływy grawitacyjne, promieniowanie mikrofalowe itd. Nie mam jak symulować wpływu składu atmosfery, czy rozmiaru i zasięgu zbiorników wodnych na albedo i efekt cieplarniany. Nie mam jak określić warunków modyfikując prędkość obrotową mojego globu itd. itd.

 

Znacie jakieś toole które rozwiązywały by moje zachciewajki?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo to same cyferki, nic nie mówiące liczby, tu rezultaty trzeba przedstawić w formie świata Avatara - Pandory, dopiero to działa na wyobraźnię, emocje i duszę :)

 

a właśnie czy pomijając już efekt placebo, czyli UNBOTANIUM, czy byłoby możliwy taki układ orbit i mas planety i jej księżyca, na którym byłby możliwy efekt zerowej grawitacji na powierzchni jednego z nich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unobtainium, nie UNBOTANIUM. Swoją drogą, fajna jest ta nazwa, bo wywodzi się bezpośredni od słowa "unobtainable" - czyli * adj nieosiągalny; niedostępny; nie do zdobycia. Sorry za mały oftopic.

 

Pytanie, czy jest gdzieś szerszy opis układu planetarnego matczynej planety księżyca Pandora? O ile dobrze pamiętam, było to 4 lata świetlne stąd. Ciekawe, jak tam się rozkłada sprawa H-zone. W filmie wyraźnie widać, że planeta jest gazowym gigantem, coś w stylu Jowisza. Zapewne inspiracja przyszła ze słynnej Europy.

 

W kalkulatorach hzone raczej bierze się pod uwagę planety. A czy czasem ich księżyce, ze względu na specyficzne warunki, nie mogą właśnie rozszerzać strefy życia? Inaczej mówiąc, na Jowiszu, jako planecie, życia być nie może. Ale właśnie, na jednym z jego księżyców? Teoretycznie jest to możliwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy byłoby możliwy taki układ orbit i mas planety i jej księżyca, na którym byłby możliwy efekt zerowej grawitacji na powierzchni jednego z nich?

tutaj już ktoś się tym interesował dla przypadku ziemia-ksieżyc:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=10931.0

ale taki punkt neutralny jest tylko jeden, w każdym innym miejscu na powierzchni księżyca siły już się nie równoważą.

jeżeli stojąc (lewitując :P) na ksieżycu w tym punkcie podskoczysz to przyciąganie planety wygrywa i po chwili obserwują tam bolid ^_^

planeta przyciągęłaby też ewentualną atmosfere i inne rzeczy, tak więc taki księżyc raczej nie nadawałby się do użytku... pewnie też szybko by go siły pływowe rozwaliły na kawałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avatar's Moon Pandora Could Be Real, Planet-Hunters Say

 

A tu bardzo ciekawy artykuł o strefie życia i przypadku życia księżycowego w pobliżu gazowego giganta:

http://www.sciencedaily.com/releases/2009/12/091217183444.htm

 

i jeszcze jeden:

http://news.discovery.com/space/avatars-pandora-could-be-a-reality.html

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle wsiąkłem.

 

Próbuje liczyć parametry żywego świata, moona obiegającego sporego jowiszaka. Im głębiej w las tym więcej czynników sobie uświadamiam. Albedo różnych typów powierzchni, (bo inne ma las, inne pustynia, inne ocean, itd itd) a wpływa to na temperaturę jaka będzie na planecie. Efekt cieplarniany, kolejny niebagatelny czynnik. Masa wzorów dla każdego ze składowych atmosfery. Pływy grawitacyjne od jowiszaka (i nie tylko o strefe Rochea mi tu chodzi, odkopuje kolejne opracowania, jak silne pływy będą rozgrzewać wnętrze globu i w jakim stopniu, sama skala zjawiska... znowu wzory) Jak wpłynie na całość wyhamowanie ruchu obrotowego moona, kiedy nastąpi i jakie czynniki wchodzą w gre, (bo nie tylko rozmiary moona i jowiszaka mają tu znaczenie). Co to tak naprawdę oznacza dla atmosfery i oceanów, jak wpłynie na pogodę. Ba, można sie porwać nawet o określenie składu atmosfery bazując na ilości biomasy opartej na znanych nam wzorcach z Ziemi. (ile tlenu przy jakim udziale kontynentów itd. ) Odkryłem gigantyczne niezaorane dla mnie pole... fascynujące pole do symulacji. Jestem kompletnie zakręcony na tym punkcie. Niesamowite to wszystko jest. Złożoność czynników jednocześnie nakłada mase restrykcji i daje ogromny manewr do obchodzenia problemów! Heh, włąśnie wnikam w to jak bardzo ograniczy mnie instability strip HR w doborze gwiazd macierzystych.

 

Masakra!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.