Skocz do zawartości

Jaki teleskop? Proszę o pomoc w wyborze


Krzysztof N

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Przeprowadziłem się niedawno w piękne miejsce.

Mieszkam na poddaszu i chcę obserwować gwiazdy, księżyc i inne ciekawe rzeczy przez teleskop. Okna w pokoju pod kątem, jak to na poddaszu.

 

 

Nie mam pojęcia o tym sprzęcie, ale też nie mam zbyt dużych funduszów by przeznaczyć na teleskop

Mój fundusz, który mogę przeznaczyć na teleskop to maksymalnie 180zł.

 

Mam nadzieję, że na moje potrzeby to wystarczy, na początek.

Widziałem na allegro kilka pozycji za 120zł, za 150, takie firmy, jak Wega Star, Opticon, CELESTRON.

Nie wiem na co mam zwracać uwagę.

 

Bardzo proszę o pomoc

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz mieć przyzwoity teleskop musisz trochę zwiększyć posiadany budżet i mierzyć w sprzęt z lustrem minimum 114-130mm.Proponuje napisać temat w dziale'' kupię'', może znajdzie się ktoś kto tanio sprzeda taki teleskop,innego wyjścia nie ma jesli chcesz sensownie i zadowalająco poobserwować niebo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

180 zł to trochę mało ale sytuacja nie jest beznadziejna. Nowe teleskopy, które nadają się do obserwacji astronomicznych są jednak droższe, a firmy podane przez Ciebie lepiej omijać dużym łukiem

za taką kwotę można kupić używanego SkyLuxa (niedługo będzie ich wysyp :szczerbaty: )

lub używany refraktor 80/400 ale bez statywu. Na szczęście jest dość lekki i można go powiesić na statywie fotograficznym lub samemu coś sklecić

 

obserwacje przez otwarte okno to kiepski pomysł. Lepiej wyjść przed dom

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Co do lustra 114mm-130mm to nie bardzo wiem co to jest, bo nie mogę znaleźć w opisach, czy chodzi o średnicę soczewki?

 

Tak, chcę sensownie i zadowalająco obserwować niebo.

 

Co do SkyLux'a to kiedy i dlaczego ma być ich wysyp? I gdzie można kupić taki używany sprzęt?

 

Bardzo proszę o jakieś namiary lub jeszcze jakieś ciekawe informacje, które mi pomogą w kupnie teleskopu do kwoty o której wspominałem lub minimalnie wyższej, jeśli będzie taka potrzeba.

Z tego co widziałem na allegro jest tylko nowy Teleskop Bresser SKYLUX NG 70/700 za 550zł, co jest dla mnie znacznie za drogo.

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SkyLuxy były niedawno w Lidlu za 280 zł

jak co roku wiele osób kupiło je na prezent i jak co roku część z nich okazała się chybionymi

wkrótce na astrogiełdach i na allegro pojawią się prawie nieużywane teleskopy

wystarczy poczekać B)

nie jest to rewelacyjny teleskop ale w tym przedziale cenowym trudno znaleźć coś lepszego

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząć parametry 114-130mm miałem na myśli oczywiście średnice zwierciadła.Musisz zrozumieć jedno,że bez odpowiedniej apertury niewiele zobaczysz,dla tego podana przezemnie apertura to minimum.Jeśli chodzi o lornetke to za 180zł również nie kupisz nic przyzwoitego,pozatym lornetka nie pokaże Ci pierścieni saturna czy pasów na jowiszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name='krzysiek81' Pisząć parametry 114-130mm miałem na myśli oczywiście średnice zwierciadła.Musisz zrozumieć jedno,że bez odpowiedniej apertury niewiele zobaczysz,dla tego podana przezemnie apertura to minimum.Jeśli chodzi o lornetke to za 180zł również nie kupisz nic przyzwoitego,pozatym lornetka nie pokaże Ci pierścieni saturna czy pasów na jowiszu.

 

Hmm, skylux ma 70mm, więc odpada do obserwacji nieba?

 

Nie jestem uparty, dlatego rozumiem już, że za 200zł nie kupię teleskopu, tylko zabawkę.

Dlatego odkładam tę decyzję i zbieram na teleskop.

 

Powiedzcie mi tylko ile muszę sobie pieniążków uzbierać, aby kupić teleskop dla początkującego, aby te parametry minimum 114mm-130mm były zachowane i zobaczył coś na niebie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję.

Czyli za 400zł można kupić tę najtańszą wersję????

Na początek będzie ok?

 

Średnica zwierciadła tutaj:

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk1145eq1,d696.html

to 114mm,

 

 

a w tym SkyLuxie

http://allegro.pl/item850195015_teleskop_bresser_skylux_ng_70_700_poznan.html

średnica ta to 70mm

a mimo wszystko jest droższy.

 

Na co jeszcze zwracać uwagę?

 

Widzę, że są Refraktory, Newtony, Schmidty (tu musiałbym sprzedać samochód) - będę miał lekturę:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słyszałeś o degradacji obrazu przez ciepłe masy powietrza z mieszkania mieszającymi się zimnymi masami na zewnątrz budynku? To coś jak byś patrzył na falujące powietrze nad rozgrzaną ulica w upalny letni dzień.Temperatura optyki musi równać się temperaturze, która panuje na dworze,a to dopiero uzyskasz po około 30min wystudzaniu teleskopu na dworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, teraz już rozumiem, dlaczego to poroniony pomysł.

 

O'k, a czy może mi ktoś odpowiedzieć na moje wcześniejsze pytanie?

 

Na początek będzie ok?

 

Średnica zwierciadła tutaj:

http://deltaoptical....synta-sk1145eq1,d696.html

to 114mm,

 

 

a w tym SkyLuxie

http://allegro.pl/it...700_poznan.html

średnica ta to 70mm

a mimo wszystko jest droższy.

 

Na co jeszcze zwracać uwagę?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co jeszcze zwracać uwagę?

 

Np. na okulary. Nawet najlepszy teleskop bez dobrych okularów jest bezużyteczny. Okulary są tą częścią teleskopu która, powiększa obraz i dlatego są tak ważne. Aby obliczyć powiększenie teleskopu trzeba podzielić ogniskową obiektywu przez ogniskową okularu np. 1000/10=100x. Okulary o dużym powiększeniu służą do obserwacji planet i Księżyca, a te o małym powiększeniu głównie do mgławic i galaktyk. Są różne typy okularów. Począwszy od tanich okularów Huygensa po popularne Plossle do zaawansowanych Naglery. Poniżej znajduje się link do strony, w której są dokładne informacje o różnych typach okularów. Pomoże one zdecydować jakie okulary najlepiej wybrać.

http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_okulary

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Marcin_K12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już ci koledzy wspomnieli obserwacje teleskopem z okna to nie jest najlepszy pomysł ... co nie znaczy, że się nie da w ogóle jednak trzeba zapomnieć o większych niż jakieś 50x powiekszeniach. Dlatego jeśli koniecznie z okna to krótki refraktor jest lepszym rozwiązaniem niż newton bo można mieć na pociesznie za niemożność stosowania wiekszych powiększeń duże pole widzenia i ładne obrazy co cieszy oko. Oczywiście klasyczny refraktor też będzie dobry, a Skylux to tani ale wciąż przyzwoity sprzęt. Jednak tak naprawdę najlepiej do obserwacji okiennych kupić lornetkę Nikon Action VII 10x50 lub 8x40:

http://www.sklepfotograficzny.pl/lornetki-lunety/nikon/lornetki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do teleskopu option myślę ze jesli byś sie jednak zdecydował na kupno w cenie ok 180 to radził bym kupiś teleskop opticon76f700 niz np 60f900 jak się dowierz z linku powiększenie nie jest az tak wazne jak ogniskowa itp :D

 

Dzięki za info, ale to nie teleskop, tylko zabawka, zdążyłem już o tym poczytać. Dozbieram trochę pieniędzy na sprzęt.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.