Skocz do zawartości

Jakie macie pomysły na zabawę z astrokamerą?


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

kilka razy bawiłem się SBIGami podłączając do nich zwykłe obiektywy i fotografowałem ludzi i inną przyrodę.

Niestety teraz jak na złość nie mogę znaleźć nigdzie ciekawych zdjęć, które robiłem w tamtym roku po podłączeniu przez mieszek fotograficzny obiektywu Pancolar 50mm. Bardzo przestrzenne zdjęcia tęczówki wyglądały wyjatkowo.

Ciekaw jestem jakie Wy macie pomysły na zastosowanie kamer do celów nie-astro.

 

Pozdrawiam

Michał Żołnowski - Tiamat

PS Dołączam dwie fotki, które zrobiłem wczoraj po podłączeniu obiektywu Nikkor 50mm do STL 11000M.

Marta2.jpg

mi.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, widzę, że nie tylko mi chodzą dziwne pomysły po głowie ;)

 

Ja mam chęć zapakować ProLine na linię optyczną od starej kamery wielkoformatowej i pobawić się ;) Drugi koncept to wrzucenie filtra IR i sprawdzenie, jak sobie radzi z fotografią podczerwoną przy krajobrazach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawy w rybie oko, bardzo szeroki kąt, połączenie krajobrazu z nocnym niebem, animowanym niebem, transmitowanie obrazu do internetu, wbrew pozorom nie jest to takie proste nie wystarczy kupić obiektyw od mini kamerki przemysłowej o ogniskowej 3,6mm bowiem w astro kamerce przeszkadza szybka zabezpieczająca przed parowaniem znajdująca się dużo dalej od matrycy.

 

Zabawa polega na wymyśleniu układu soczewek pozwalających uzyskanie krótkiej ogniskowej przy jednoczesnej dużej odległości od matrycy. I jednocześnie nie uwikłaniu się w koszty, koszt obiektywu 8mm do Canona to 850zł. Kitowy obiektyw + telekonwerter też nie mało 150+150=300 zł plus brak gwarancji na uzyskanie obrazu dobrej jakości.

 

Obiektywy C-Mount różniące się od popularnych CS-Mount tym że są oddalone 5mm dalej od matrycy wydawały by się rozwiązywać problem bowiem mają 17,5mm (in-air) w powietrzu odjąć kilka mm na gwint. Jednak znowu kosmiczne koszty 800zł bowiem są to obiektywy megapikselowe.

 

Ostatnio przeglądam na Allegro stare kamerki kolekcjonerskie, z pomocą strony super8wiki.com udało mi się znaleźć kamerkę Zenit Quarz 1x8S-2 na film 8mm, która ma obiektyw C-mount o ogniskowej 9-38mm koszt kamerki na Allegro to ok. 30zł za parę dni powinna do mnie dotrzeć to się zobaczy co to za cudo. Czy ma wystarczająco dużo w powietrzu, 17,5 mm -gwint 4 mm = 13,5 mm, powinno chyba wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.