Skocz do zawartości

Orion v synta


orlik06

Rekomendowane odpowiedzi

Do lutego-marca muszę się zdecydować i co byście polecili z tych

http://www.telescope.com/control/product/~category_id=trusstubedobs/~pcategory=dobsonians/~product_id=24757

http://www.telescope.com/control/product/~category_id=trusstubedobs/~pcategory=dobsonians/~product_id=09791

Chyba że lepiej synte 12.Ma ktoś doświadczenia z Orionami 12 i 14?Czy warto dołożyć o te 2".I czy go-to w dobsonach dobrze się sprawdza?

Jak ma się sprawa z transportem,jak zamówię do wyślą do polski?Jeśli nie to kolega mi jakoś przetransportuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że się tutaj podpinam, ale nie mogę założyć tematu więc postanowiłem napisać w Twoim. Pewnie już wiele osób pisało to co ja, ale mam nadzieję, że mi pomożecie. Oczywiście chodzi o kupno teleskopu. Szczerze mówiąc nie orientuję się za bardzo jeśli chodzi o parametry itd. Jestem zainteresowany teleskopem, którym mógłbym oglądać w sumie wszystko co na niebie się znajduje ( czyli planety, gwiazdy, gromady, mgławice ). Kwota jaką byłbym skłonny przeznaczyć na ten cel to 1300 PLN. Czy za taką kwotę jestem w stanie kupić jakiś dobry sprzęt?

Znalazłem taką stronę

 

http://sklep.teleskopy.net/index.php/cPath/61

 

i na niej 2 teleskopy, którymi jestem zainteresowany:

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/3161

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/3163

 

Czy to dobry sprzęt? Jeśli nie to co innego moglibyście polecić? Z jakiej strony zamawiać? Gdzie jest najtaniej?

Mam nadzieję, że wspomożecie mnie swoim doświadczeniem. Pozdrawiam :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja skłaniał bym się w kierunku zestawu nr 3.

Po pierwsze: teleskop Sky-watcher BK15075P EQ3-2 ma większą aperturę (średnicę zwierciadła) co jest ważne podczas obserwacji mgławic i innych obiektów z katalogu Messiera*. Pomaga również w obserwacji Księżyca i planet. Po drugie: teleskop z zestawu nr 1 (Sky-watcher SK1145 EQ1) ma niestabilny montaż paralaktyczny EQ1 natomiast Sky-watcher BK15075P EQ3-2 ma lepszy montaż EQ3-2 i drgania nie będą tak uciążliwe.

Po trzecie: w zestawie nr 3 znajduje się filtr księżycowy który jest przydatny w pełni kiedy Księżyc jest jaśniejszy niż zwykle. Dodatkowo poprawia kontrast podczas obserwacji. Natomiast książka jaka jest w obu zestawach "Niebo - Przewodnik po Wszechświecie" jest świetna. Niestety jeżeli chcesz obserwować krajobrazy będziesz musiał kupić soczewkę odwacającą obraz która pogarsza obraz albo kupić refraktor czyli teleskop soczewkowy. Na teleskopy.net jest wiele modeli refraktorów ale w tym zakresie cenowym chyba najlepszym rozwiązaniem byłby ten teleskop.

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/21_34_36/products_id/564

Pozostałe mają większą średnice ale gorsze montaże więc będą mniej stabilne.

 

*katalog Messiera - Zbiór obieków niegwiazdowych widocznych przez amatorskie teleskopy

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KKK, poważnie rozważ także wielokrotnie sprawdzoną bojowo propozycję takiego zestawu:

Teleskop - Synta 6" dobson - jego główne zalety to przyzwoita otyka i uniwersalna światłosiła,

dodatkowy okular planetarny to np. Vixen NLV 6mm - z ogniskową 1200mm da on optymalne do planet i Księżyca powiększenie 200x.

To na początek wystarczy a reszę dysponowanej kwoty można przeznaczyć na atlasy, przewodniki lub ewentualnie na jakieś filtry.

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakresie cenowym do 1300 zł można kupić większą Syntę 8" dobson która jest dostępna na teleskopy.net.

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/21_39_40/products_id/537

Co prawda ledwo balansuje w tym zakresie cenowym ale chyba warto wydać 1299zł aby być zadowolony z jakości obrazu. Można równiesz kupić używaną Syntę 8" i wtedy pozostanie jeszcze trochę pieniędzy na kupno porządnej książki (a raczej książek)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Wybaczcie, że ja również się tutaj podepnę ale mianowicie mam pewien problem, a właściwie dylemat. Otóż, astronomią interesuję się już od dobrych kilku lat na poziomie patrzenia i podziwiania nocnego nieba (poważniej, a co za tym idzie uczenie się nieba, gwiazdozbiorów, gapienie się godzinami w Stellarium - od jakiegoś roku). Nadszedł czas aby zakupić pierwszy teleskop, oczywiście jeszcze nie teraz, najpierw trzeba na to zdobyć trochę sałaty ^^ Kto wie, może na urodziny mi się już coś uda kupić. Czytałem temat o kupowaniu teleskopów przez Allegro i tu jest wszystko jasne, ale, że mieszkam w Anglii to udałem się na ebay'a decydując się na popatrzenie na Syntę 8. Po wpisaniu "Skywatcher telescope" i zaznaczeniu opcji "Dobsonian" wyskoczyły mi tylko dwa. W tym jeden za około 50 funtów, drugi za 130. Nie ukrywam, że ten za 130gbp bardzo mi się spodobał ale, niestety tu na forum nie ma nic o nim (w wyszukiwarce wpisałem dokładną nazwę i nic nie znalazło :( ). Tak więc ten teleskop to: "Skywatcher Heritage, Dobsonian, 130mm Telescope, IYA", a model: "HERITAGE-130P FlexTube™ 130mm (5.1") f/650 Parabolic Dobsonian Telescope". W załączniku porzucam zdjęcie z googli. Parametery przedstawię poniżej.

 

* Magnifications (with eyepieces supplied): x26 & x65

* Highest Practical Power (Potential): x260

* Diameter of Primary Mirror: 130mm

* Telescope Focal Length: 650mm (f/5)

* Eyepieces Supplied (1.25"): 10mm & 25mm

* Parabolic Primary Mirror

* Red Dot Finder

* Wooden Alt-Azimuth Mount

* Collapsible/ Extendable Tube Assembly

* Overall maximum height: 46cm (collapsed), 69.5cm (extended)

* Weight Approx 6.2kg

* Built-in Carrying Handle

* 30% more Light Gathering than 114mm

Wybaczcie, że po angielsku, ale chyba łatwo będzie się Wam, którzy siedzą już w tym kupę czasu domyśleć się o co chodzi, a ja profesjonalnych "astronomicznych" po prostu nie znam.

A oto jak on wygląda:

Skywatcher_Heritage_130P.jpg

Czy będzie to teleskop dobry do rozpoczęcia swojej przygody z wyszukiwaniem różnych obiektów na nocnym niebie? Co Wy o nim sądzicie? A może używał go już ktoś? No i pytanie jak sądzę najczęściej padające przez ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą nauką: jaki byłby przez niego widok? Głównie chodzi mi o ładnym (a przynajmniej zadowalającym) widoku na naszą siostrę Andromodę, jak i również na M42 w Orionie :) Nie ukrywam, że na samym początku teleskop wykorzystywałbym do patrzenie na planety, jak i również na obiekty głębokiego nieba. Jednym z moich celów byłoby odnalezienie wszystkich widocznych obiektów Messiera. Czy miałbym taką możliwość używając tego teleskopu? A także czy mógłbym dostrzec pierścienie Saturna?

 

Mam jeszcze jedno pytanie: Na zdjęciu widać, że ten teleskop ma... "dziurę"[?]. Chodzi mi o to, że nie jest to taka tuba jak przy na przykład: Syncie 8, która jest zamknięta. Dlaczego tak jest? Jaki to ma wpływ na teleskop, na obserwacje, na widoki?

To już wszystko.

Przepraszam za taki długi post, ale liczę na waszą pomoc :)

Z góry serdecznie dziękuję! :)

Pozdrawiam, Timonek.

Edytowane przez Timonek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce bez problemu możesz kupić nowy lub używany teleskop Synty na dobsonie podobny do tego powyżej tyle że z większym lustrem (Synta na dobsonie 6" i 8"). Jak masz miejsce na obserwacje (takim teleskopem z balkonu to za łatwo obserwować się nie da) to taki teleskop będzie jak znalazł :)

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-skdob-6,d734.html

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-skdob-8-pyrex,d781.html

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za tak szybką odpowiedź. Czyli mam celować w Synte 8'. W takim razie, jak już przyjdzie czas, że będę mógł sobie pozwolić na niego to przyjadę na jakiś okres czasu do Polski i zakupię.

Ale, przypomniało mi się jeszcze coś. U mnie w stacjonarnym sklepie stoi za podobną sumę jak Skywatcher, którego pokazałem Celestron AstroMaster 114 EQ. Wiem, że główna różnica jest taka, że jest to Newton i, że na pewno widoki mogą być gorsze, natomiast z tego co wyczytałem, Newtony bardziej nadają się do astrofotografii, która jest świetna moim zdaniem i również w przyszłości, chciałbym fotografować Mgławice, Galaktyki, czy Planety :) Czy takim teleskopem zobaczyłbym dużo mniej niż tą Syntą? I czy byłby to w miarę dobry wybór? Na plus leci to, że mógłbym od razu mieć początki w astrofotografii, ale nie wiem, czy jeżeli jestem na tym poziomie jakim jestem jest jakikolwiek sens się w to zagłębiać, czy jednak nie lepiej zostać przy wizualu i pójść w tą Syntę.

Zdjęcie Celestrona: 31042.jpg

a tutaj link gdzie można ujerzeć jego specyfikacje: Tutaj : )

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofotografia to wydatek wielu tysięcy złotych. Synta Newton 150/750 + HEQ5 lub EQ6 + korektor komy + jakiś guiding + coś do focena (dedykowane CCD lub Canon) - to jest zestaw na głębokie niebo. Na fotografię planet: Synta Newton 150/750 w zestawie na EQ3-2 + napęd + kamerka / webcam planetarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze. Nie ukrywam, że po przeczytaniu tego postu aż mi się buzia otworzyła :D W każdym razie, bardzo dziękuję za informacje! :) Ponieważ jestem początkujący w tym uznałem, że najpierw wezmę Syntę 8 na Dobsonie i spędzę wiele nocy przy niej poznając niebo i szukając obiektów. Jak wgłębię się już w to wszystko bardziej wtedy pomyśle o zakupieniu czegoś pod astrofotografię. :)

Dzięki za pomoc i za podane przykładowe set-upy :)

Serdecznie Pozdrawiam, Timonek :)

Edytowane przez Timonek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.