Skocz do zawartości

filtry - co i jak?


wiatr

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam wiele filtrów i mają one szerokie zastosowanie . I tak : filtr słoneczny , dwa filtry księżycowe , 6 filtrów planetarnych , UHC filter Lumicona do mgławic , Light Pollution filter do wycinania poświaty miejskiej , IR Blocker z zastrosowaniem do CCD . Mam pewne opinie o poszczególnych ale napisz które zagadnienie Cię interesuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Light Pollution Filter w oprawie dwa cale .

 

 

Filtr%20LP.jpg

 

 

Firmowany jest przez firmę Orion ale na opakowaniu jest napisane : Made in Korea . Stosuję go przy miejskich obserwacjach w teleskopie Syriusz 350/1800 . Poprawia kontrast nieba zaśmieconego miejską łuną ale też obraz jest ciemniejszy . Moim zdaniem sprawdza się tylko przy bardzo jasnych Newtonach o F 4 do max 5 . Im większe lustro tym skuteczność filtra wzrasta . Już w sklepie pytano mnie czy napewno mam big teleskop . Zakupiony został w Londynie , sklep Telescope House na Farrington Road . Sprzedają też przez internet . Cena to 60 Funtów a więc mniej niż 400 zł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Swego czasu również zadałem takie pytanie, i Janusz zaproponowal mi filtr CLS ( czy jakos tak )

jest na stronce : http://www.celestron.cz/spc-filters.htm jako ostatnia pozycja z Astronomika ,patrząc na wykres transmisji to przepuszcza wiecej niż UHC Astronomika, nie wiem jak to się przekłada porównujac z filtrami Broadband.W każdym razie ostatnie zdanie z opisu moze Cie zaciekawic: Pro malé přístroje použitelný též jako Deep-Sky filtr nebo LPR filtr.

 

Pozdrowionka

 

Matt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CDev, ja mam taki filtr LP 1,25" z Baadera, stosowałem go na razie bez powodzenia moim małym, 9cm makiem. Raz po raz wydawało mi się, że daje dobry efekt na Jowiszu, innym razem stwierdzałem, że pogarsza obraz. Muszę się zabrać za dokładniejsze sprawdzanie jego właściwości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wielu filtrów stosowałem złączki i okulary Astrokraka , oczywiście że pasują idealnie . Ostatnio otrzymałem komplet filtrów IR Blocker 1.25 i 2 cale dla potrzeb CCD ze złączkami wykonanymi w Angli . Te brytyjskie wkręcają się trudniej niż polskie więc bądźmy bez kompleksów co do jakości wykonania gwintów rodzimej produkcji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padło pytanie też o filtr UHC , posiadam go już dość długo i nie zrobiłem mu zdjęcia . Daję więc z netu ale to dokładnie to samo .

 

 

UHC.jpg

 

 

To filtr typowo mgławicowy i doskonale spełnia swoje zadanie . Wielokrotnie w górach pokazywałem kolegom różnice obrazu mgławic z filtrem i bez . Nie należy jednak liczyć że poprawi obraz ostrych jak szpilki gromad otwartych :D. W warunkach wielkiego miasta z zastosowaniem tego filtra obserwowałem z dużym skutkiem wszystkie mgławice w okolicach Strzelca a nawet słabiutką mgławicę Little Dumbell . Z tego filtra jestem najbardziej zadowolony bo nie ma piękniejszego widoku kiedy mgławica ukazuje się jakby wylało się mleko na niebie . Tu producent zaleca apreturę od 150 mm w górę i jestem przekonany że już przy tej najmniejszej będzie dawał piękne obrazy obiektów mgławicowych .

 

Link producenta : http://www.lumicon.com/uf.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony polecam filtr OIII. Wcześniej miałem UHC i OIII z Lumicona, ale ze względów kosztowych pozostałem przy jednym.

Dla mnie OIII był lepszy, ponieważ daje dużo lepsze efekty z mławicami planetarnymi. Przy porównaniu filtrów na mgławicach planetarnych, czasami przez UHC obiektu nie widziałem, a przez OIII prezentował się wspaniale. Oczywiście bez użycia filtra obiektu nie było widać! Szczególnie dobrze widać Cirrusa w Łabędziu. Przy okazji np. mgławic w Strzelcu (Laguna, Omega, Tryfid) UHC jest nieznacznie lepszy w zastosowaniu niż OIII.

Mogę śmiało polecić te dwa filtry Lumicona, ponieważ je testowałem i dają naprawdę bardzo dobre efekty. Warto mieć obydwa, ale są to jednak drogie zabawki (zwłaszcza w oprawie 2"). Jeżeli ktoś wybiera jeden z tych dwóch, to musi się kierować obiektami, które chce obserwować. Podsumowując UHC ma szersze zastosowanie, zaś OIII jest lepszy niż UHC na wybranej grupie obiektów.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No wiesz :shock: możesz go nawet użyć z obiektywem szerokokątnym ale otrzymasz w tle barwne koła bo przepuszczana przez filtr intrferencyjno polaryzacyjny barwa zmienia sie silnie z kątem padania światła na filtr i efekt będzie silnie kiczowaty zamiast oczekiwanego, dopiero z obiektywami o ogniskowych ponad 135mm na formacie małoobrazkowym można odnieść pozytywny skutek zastosowania takich filtrów 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UHC pracuje równie dobrze z teleskopem 25 cm. :D:lol::lol: A spróbujcie kiedyś poobserwować mgławice w Orionie przez H beta :lol::lol::lol: , że nie wspomnę o filtrze kometarnym (SWAN) :D:D:lol: . (Tego ostatniego nie stosować do obserwacji dla ICQ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.