Jump to content

filtry - co i jak?


wiatr
 Share

Recommended Posts

od jakiegoś czasu zastanawiam się nad filtrami, tyle że niestety niewiele wiem na ich temat, czy ktoś mógłby wyłożyć w miarę jasno czym kierować się przy zakupie, jak dobrać filtr do sprzętu - itp podstawowe info dla laika

Link to comment
Share on other sites

Posiadam wiele filtrów i mają one szerokie zastosowanie . I tak : filtr słoneczny , dwa filtry księżycowe , 6 filtrów planetarnych , UHC filter Lumicona do mgławic , Light Pollution filter do wycinania poświaty miejskiej , IR Blocker z zastrosowaniem do CCD . Mam pewne opinie o poszczególnych ale napisz które zagadnienie Cię interesuje .

Link to comment
Share on other sites

Light Pollution Filter w oprawie dwa cale .

 

 

Filtr%20LP.jpg

 

 

Firmowany jest przez firmę Orion ale na opakowaniu jest napisane : Made in Korea . Stosuję go przy miejskich obserwacjach w teleskopie Syriusz 350/1800 . Poprawia kontrast nieba zaśmieconego miejską łuną ale też obraz jest ciemniejszy . Moim zdaniem sprawdza się tylko przy bardzo jasnych Newtonach o F 4 do max 5 . Im większe lustro tym skuteczność filtra wzrasta . Już w sklepie pytano mnie czy napewno mam big teleskop . Zakupiony został w Londynie , sklep Telescope House na Farrington Road . Sprzedają też przez internet . Cena to 60 Funtów a więc mniej niż 400 zł .

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli to ten sam filtr co jest na stronie Oriona to co nada się do Newtona 170mm/f6?? czy są jakieś nieco mniej wycinające żebym i ja sobie pooglądał?? i do kupienia gdzieś w kontynencie naszym :D

Link to comment
Share on other sites

a może filtr który wycina wystarczająco mało, żeby obraz był w miarę przejrzysty, a jednocześnie wyst. dużo, żeby wycinał co trzeba?? Tylko problem leży skąd tu wziąć taki filtr.. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Witam

 

Swego czasu również zadałem takie pytanie, i Janusz zaproponowal mi filtr CLS ( czy jakos tak )

jest na stronce : http://www.celestron.cz/spc-filters.htm jako ostatnia pozycja z Astronomika ,patrząc na wykres transmisji to przepuszcza wiecej niż UHC Astronomika, nie wiem jak to się przekłada porównujac z filtrami Broadband.W każdym razie ostatnie zdanie z opisu moze Cie zaciekawic: Pro malé přístroje použitelný též jako Deep-Sky filtr nebo LPR filtr.

 

Pozdrowionka

 

Matt

Link to comment
Share on other sites

CDev, ja mam taki filtr LP 1,25" z Baadera, stosowałem go na razie bez powodzenia moim małym, 9cm makiem. Raz po raz wydawało mi się, że daje dobry efekt na Jowiszu, innym razem stwierdzałem, że pogarsza obraz. Muszę się zabrać za dokładniejsze sprawdzanie jego właściwości...

Link to comment
Share on other sites

Do wielu filtrów stosowałem złączki i okulary Astrokraka , oczywiście że pasują idealnie . Ostatnio otrzymałem komplet filtrów IR Blocker 1.25 i 2 cale dla potrzeb CCD ze złączkami wykonanymi w Angli . Te brytyjskie wkręcają się trudniej niż polskie więc bądźmy bez kompleksów co do jakości wykonania gwintów rodzimej produkcji .

Link to comment
Share on other sites

Padło pytanie też o filtr UHC , posiadam go już dość długo i nie zrobiłem mu zdjęcia . Daję więc z netu ale to dokładnie to samo .

 

 

UHC.jpg

 

 

To filtr typowo mgławicowy i doskonale spełnia swoje zadanie . Wielokrotnie w górach pokazywałem kolegom różnice obrazu mgławic z filtrem i bez . Nie należy jednak liczyć że poprawi obraz ostrych jak szpilki gromad otwartych :D. W warunkach wielkiego miasta z zastosowaniem tego filtra obserwowałem z dużym skutkiem wszystkie mgławice w okolicach Strzelca a nawet słabiutką mgławicę Little Dumbell . Z tego filtra jestem najbardziej zadowolony bo nie ma piękniejszego widoku kiedy mgławica ukazuje się jakby wylało się mleko na niebie . Tu producent zaleca apreturę od 150 mm w górę i jestem przekonany że już przy tej najmniejszej będzie dawał piękne obrazy obiektów mgławicowych .

 

Link producenta : http://www.lumicon.com/uf.htm

Link to comment
Share on other sites

Ze swojej strony polecam filtr OIII. Wcześniej miałem UHC i OIII z Lumicona, ale ze względów kosztowych pozostałem przy jednym.

Dla mnie OIII był lepszy, ponieważ daje dużo lepsze efekty z mławicami planetarnymi. Przy porównaniu filtrów na mgławicach planetarnych, czasami przez UHC obiektu nie widziałem, a przez OIII prezentował się wspaniale. Oczywiście bez użycia filtra obiektu nie było widać! Szczególnie dobrze widać Cirrusa w Łabędziu. Przy okazji np. mgławic w Strzelcu (Laguna, Omega, Tryfid) UHC jest nieznacznie lepszy w zastosowaniu niż OIII.

Mogę śmiało polecić te dwa filtry Lumicona, ponieważ je testowałem i dają naprawdę bardzo dobre efekty. Warto mieć obydwa, ale są to jednak drogie zabawki (zwłaszcza w oprawie 2"). Jeżeli ktoś wybiera jeden z tych dwóch, to musi się kierować obiektami, które chce obserwować. Podsumowując UHC ma szersze zastosowanie, zaś OIII jest lepszy niż UHC na wybranej grupie obiektów.

 

Pozdrawiam

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

No wiesz :shock: możesz go nawet użyć z obiektywem szerokokątnym ale otrzymasz w tle barwne koła bo przepuszczana przez filtr intrferencyjno polaryzacyjny barwa zmienia sie silnie z kątem padania światła na filtr i efekt będzie silnie kiczowaty zamiast oczekiwanego, dopiero z obiektywami o ogniskowych ponad 135mm na formacie małoobrazkowym można odnieść pozytywny skutek zastosowania takich filtrów 8)

Link to comment
Share on other sites

Janusz,

Rzeczywiście zapomnialem dodać tego szczegółu, o średnicy teleskopu. Jednak myślę, że filtry będą bardzo podobnie działać również z mniejszymi średnicami :lol: .

 

PT

Link to comment
Share on other sites

Guest Aquarius

UHC pracuje równie dobrze z teleskopem 25 cm. :D:lol::lol: A spróbujcie kiedyś poobserwować mgławice w Orionie przez H beta :lol::lol::lol: , że nie wspomnę o filtrze kometarnym (SWAN) :D:D:lol: . (Tego ostatniego nie stosować do obserwacji dla ICQ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.