Skocz do zawartości

WIdziałem ISS!


Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko przygotowane, luneta wycelowana na zachód, ręce już drżą! :zimno:

19:17:57, ale gdzie ISS? Miała być na horyzoncie! :o

19:18:30, nie ma ISS! Dlaczego? Miała być! No przecież... :huh:

19:19:00, jest! Widać! Leci coś mało świecącego przez niebo, nacelowuję lunetę... :laughbounce2:

19:19:20 i dalej, jasny obiekt wielkości gwiazdy zbyt szybko leci ku górze, nie nadążam! Ustawiam lunetę na trasie przelotu stacji kosmicznej, no nie! Przeleciała po brzegu, jeszcze raz! Obiekt coraz jaśniejszy i coraz wyżej! Znowu po brzegu, zaraz mi zniknie nad sufitem balkonu! Jest! Jest! :wow: Udało się! Literka H, z grubszym środkiem! Widzę wyraźnie! To ma kształt! :astronom: Malutkie, jak tarczka Jowisza w Sierpniu, ale jest! Udało się! :yahoo: Pierwszy raz widzę kształt tego obiektu! Widziałem go już wcześniej 7go Marca, ale wszedł w cień i nie było go już widać po kilkunastu sekundach.

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dementorin - gratulacje skutecznych łowów ;) . Też przeżywałem te emocje jak pierwszy i narazie niestety ostatni widziałem ISS w pow. 90x :astronom: A nacelować sobie na nią to jest sporo zabawy - warto poćwiczyć wcześniej w dzień na samolotach :rolleyes: . Najlepiej ją łapać nisko nad horyzontem, gdy ma jeszcze małą prędkość kątową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za głupią prośbę, ale czy ktoś może mi podać link do strony gdzie mogę się dowiedzieć kiedy i gdzie mogę znaleźć ten obiekt :g:

http://cybermoon.w.interia.pl/obserwacje/local_satelite.html Wybierasz miasto, klikasz ISS i tam masz wszystko. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cybermoon.w.interia.pl/obserwacje/local_satelite.html Wybierasz miasto, klikasz ISS i tam masz wszystko. :)

 

I tak kieruje na heavens-above. Chyba już lepiej tam się zalogować z dokładnym położeniem swojej lokalizacji.

Osobiście polecam:

http://calsky.com/

Jest jeszcze taki tracker (taki trochę wodotrysk):

http://mada.la.coocan.jp/sat/index.htm?lang=en

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się przymierzam moją syntą na dobsonie, ale na razie bez dobrego rezultatu. Muszę potrenować na samolotach:), a jak nie wyjdzie to poproszę kolegę o pomoc. Jeden z nas będzie celował szukaczem, a drugi patrzył w okular. :astronom:

 

Masz jakiś patent na wycelowanie w trase przelotu , czy robisz to "na czuja"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AbuNidal celowanie w ISS dobsonem to niezła zabawa :szczerbaty: Poradzisz sobie na pewno, ale łatwo nie będzie, a jak już ci się uda.. mówie Ci super widoczek. Ja na razie tylko przy 48x obserwowałem, ale mimo to było super. Dementorin gratuluję. Teraz polecam flary iridium - ISS to nic w porównaniu z nimi. http://calsky.com/ polecona już wcześniej przez warpala wspaniała strona.

 

Pozdrawiam

Kacper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę zobaczyć coś więcej niż błysk satelity przez teleskop?

Coś mi się kiedyś obiło o uszy ,że flara może uszkodzić telep i że w celu ochrony sprzętu powstały strony z godzinami przelotów takie jak heaven above itp. . Ale pewny nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę zobaczyć coś więcej niż błysk satelity przez teleskop?

Niestety nie. Tak na szybko licząc satelita z seri IRIDIUM ma wymiary 1,8 na 4 m. Z odległości 800 km na pewno nie zobaczysz nawet największych szczegołów. Średnica kątowa satelity będzie około 1 sekundy łuku, czyli jakby Ci to obrazowo przedstawić- to tyle jakbyś patrzył na monetę 1 zł z odległości 4,5 km :blink: tak, tak... :szczerbaty:

Nie wspominam tu już o sprawie seeingu czy rozdzielczości teleskopu przeciętnego astroamatora. Biorąc pod uwagę powyższe na flary poluje się zazwyczaj gołym okiem, ale i to ma swoje zalety - przy bardzo jasnym błysku można na przykład zobaczyć na ziemi własny cień (fajna sprawa :szczerbaty: )

 

Coś mi się kiedyś obiło o uszy ,że flara może uszkodzić telep i że w celu ochrony sprzętu powstały strony z godzinami przelotów takie jak heaven above itp. . Ale pewny nie jestem.

 

AbuNidal nawet jak flara ma -9 mag to nic nie zrobi twojemu sprzętowi- przecież obserwujesz w nim dużo jaśniejsze obiekty (np. Księżyc) i nic się jemu nie dzieje.

Mogę Cię zapewnić ,że strona heavens above nie powstała w celu ochrony sprzetu szarego śmiertelnika... a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo :blink::no:

Edytowane przez Astrokrzychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie dosadnie pokazało , jak to jest dalego hehe.

 

Cień od flary ... Tego jeszcze nie widziałem , trzeba zacząć polowanie:astronom:

 

A co do uszkodzenia teleskopu to nie pamiętam gdzie to czytałem, ale pewnie chodziło o teleskopy o aperturze kilku metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.