Skocz do zawartości

halo nie byle jakie


DARK

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś od godzin porannych wraz z postępujący od płd frontem wokół Słońca zaczęły pojawiać się coraz to inne, ciekawsze struktury. Udało mi się zidentyfikować między innymi 22o halo z górnym łukiem stycznym, słońca poboczne, łuk Perego, niezwykle intensywny pełny krąg parheliczny z parheliami 60 i 120 o oraz łuk okołozenitalny którego nie ma tu na zdjęciach. W tym czasie Słońce znajdowało się na wys 30-40 o nad horyzontem.

W godzinach płd zniknął krąg, halo zaś widoczne było aż do godz 13.20

P1060007a.JPG

P1030964a.JPG

P1030957a.JPG

P1030950a.JPG

P1030983a.JPG

P1060010a.JPG

P1050001a.JPG

P1030978a.JPG

Edytowane przez DARK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła obserwacja. Zacznijmy jednak od poprawek. Nie ma czegoś takiego jak słońce poboczne 60*. Zapewne chodziło Ci o zwykłe słońce poboczne 22*. Poza tym "łuk Perego" to oczywiście w prawidłowym zapisie łuk Parry'ego.

 

Teraz przejdźmy do szczegółowego opisu zdjęć. Zdjęcia 2-4 przedstawiają oczywiście halo 22* wraz z górnym łukiem stycznym i słońcami pobocznymi 22*. Niestety jakoś nie mogę dostrzec łuku Parry'ego chyba, że widać go po ostrej obróbce zdjęcia. Na trzech zdjęciach widać krąg parheliczny. Jedno z nich dodatkowo pokazuje najprawdopodobniej 120* słońce poboczne, choć nie mam 100% pewności bo zdjęcie jest na zbyt dużej ogniskowej (nie widzę zjawiska w szerszej perspektywie z dużą częścią łuku). Za to na ostatnim zdjęciu jest ciekawostka - łuk poboczny dolny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kubo za poprawki :)

Z tym słońcem 600 pobocznym to mam nie lada problem. Mierząc palcami od Słońca wyszło mi ok 60-660 i tak też opisałem je ale jak już zacząłem opisu o występowaniu takowego nie znalazłem nic. Z kolei 1200 było widoczne ale w innym miejscu. Wygląda na to, że być może było to 900 słońce poboczne, które jako pierwszy zaobserwował Heweliusz!

Na zdjęciach na których ma sfotografowanie (nie ma ich w tym wątku) owe słońce niestety nie można za bardzo ustalić jego odległości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.