Skocz do zawartości

newton czy refraktor? do obserwacji z miasta i nie tylko


birek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatni zapragnąłem zająć się hobbystycznie obserwacją i w związku z tym zacząłem rozglądać się za sprzętem...

Na wydanie mam do 600zł.

Jeśli chodzi o miejsce obserwacji to chciałbym mieć coś co pozwoli na dobre widoki z balkonu (balkon duży ale we Wrocławiu więc zaświetlenie duże) jak jak i z "pola".

Moje dwa typy:

refraktor

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1433&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-80/900_EQ-2_ze_z%B3%B1czk%B1_45-90_stopni

i newtona

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1383&lunety=Teleskop_SkyWatcher_(Synta)_N-130/900_EQ-2

Z tego co wyczytałem na forach to do obserwacji z balkonu nadaje się bardziej refraktor z racji ze newton zbiera za dużo światła.

Tylko zastanawiam się jak bardzo dla tych dwóch będą różniły się widoki na czystym niebie i czy nie lepiej skusić się na newtona i ruszać się częściej za miasto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie popieram Skymacho2. Montaż paralaktyczny przydaje się jeśli umie się go używać, no i do astrofoto.. ale na początek po co ? Azymutalny, w dodatku z mikroruchami będzie dla Ciebie dobry. Tymbardziej że za tą samą cenę będziesz mieć 10mm średnicy więcej, a to wbrew pozorom już coś. W Twoich warunkach to co zlinkował skymacho to najlepszy wybór, bo do 600zł nic lepszego ani bardziej sensownego nie kupisz.

 

A, ale jeszcze jedno. Wszystko zależy od tego też, co chcesz obserwować. Jeśli głównie księżyc i planety to celuj w refraktor. Jeśli DS <obiekty głębokiego nieba> i mógłbyś ruszać za miasto, to ten newton w sumie. Chociaż po newtonie 130mm nie ma co się spodziewać cudów jeśli chodzi o DS. I ogólnie obserwacja DS z miasta jest ciężka. Ja bym wziął refraktor, ten 90/900 jest naprawdę sensowny do 600zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten na AZ3 jest dostępny na teleskopy.net, przynajmniej powinien być. Co do wyboru - ja bym brał refraktor, tak czy siak. link tutaj http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/2703

 

Powiem tak, ten na AZ3 będzie lżejszy, to też ważne. I zaoszczędzisz stówę, którą można dobrze spożytkować np na książki, bądź dołożyć troszkę i kupić jakiś dobry filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obsluga eq do wizuala jest dziecinnie prosta wiec ja polecilbym jakis eq wkoncu korekcja w jednej osi jest wygodniejsza

 

I tak, i nie. Z 90mm to on powiększeń rzędu 200x i tak nie wyrobi. Za to większy kłopot z przenoszeniem, przygotowaniem do obserwacji. Nie wszystko będzie mógł oglądać z balkonu i czasem teleskop trzeba bedzie gdzies wynieść. Tu zaczynają się schody -dosłownie. Wg. mnie małe teleskopy lepiej się sprawdzą na dobrym montażu AZ, paralaktyk jest w zasadzie zbędny, a przynajmniej w tym przypadku zalety nie przeważają wad. Co prawda akurat AZ3 szczytem myśli technicznej nie jest, ale mikroruchy to mocno rekompensują, o ile nie przeciążymy tego montażu.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, ten na AZ3 będzie lżejszy, to też ważne. I zaoszczędzisz stówę, którą można dobrze spożytkować np na książki, bądź dołożyć troszkę i kupić jakiś dobry filtr.

W niektórych sklepach jak wpiszesz w szukaj "latarka" to masz szansę od razu kupić latarkę diodową czerwoną. Jest to o tyle istotna informacja, że czasami niełatwo ją znaleźć wybierając różne kategorie produktów. Bardzo przydaje się w oberwacjach z jednoczesnym patrzeniem w mapy nieba - chroni adaptację do ciemności (aha - na forum są mapy do drukowania!).

 

Nie zabieram w tym dziale głosu zbyt często ale akurat miałem "tubus" 90/900 więc wyjątkowo

{180x na Księżycu - bez problemu :) choc przyznaję, że wsiał na czymś innym}

 

Żeby był z tego większy pożytek to - PRZY OKAZJI - mam prośbę:

Jak już ktoś wypowiada się w tym dziale i wspomina o dodatkowych akcesoriach to niech ewentualnie pomyśli

czy nie wspomnieć o tym czerwonym świetle. Ponoć można czerwonym celofanem zasłaniać zwykłą latarke

ale nie każdy to polubi.

 

Niemniej to nie zarzut do Ciebie - ANUM - Pozdrawiam!

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu byś się mylił jarku z tym powiększeniem. Nawet mój teleskop pomimo że jest jaki jest chyba nie muszę mówić dlaczego, wyrobi jakieś 150-160x przy dobrej pogodzie. Nawet przy 180x czasem uda mi się ustawić ostrość. Zrobiłem trochę eksperymentów i muszę przyznać że jestem pod wrażeniem tego jak można naciągnąć powiększenie. Ale fakt że powyżej 2x średnica, jakość zaczyna powolutku spadać, aczkolwiek przy nieznacznym przekroczeniu to jest znikomy spadek, bardziej widać to że obraz ciemnieje.

 

No tak czerwone światło, przydatna rzecz. Nie wspomniałem bo sam jeszcze nie mam :D

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasne mam pytanie do was:) mam 600 zeta i chec kupic teleskop;) co bedzie lepsze do obserwacji DS :

 

refraktor 90/900 czy reflektor 130/900 , dodam ze to bedzie teleskop na wypady za miasto, wiec jaki montaz bedzie lepszy? EQ2 czy AZ3 ???

 

 

dzieki za odpowiedz, pozdro:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cormac, osobiście nie widziałem reflektorów o podobnej aperturze na AZ3. Ogólnie AZ3 jest lżejszy więc lepszy na wypady za miasto. do DS zwykle polecany jest reflektor.

 

 

zgadza sie reflektorow na AZ3 tez nie widzialem :) no i mam straszny dylemat, refraktor 90/900 czy reflektor 130/900, obydwa kosztuja ok 600 zł a tyle kasy bede mial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli interesują Cię DS to weź reflektor, to logiczne. Refraktory sa polecane do księżyca i planet, no i na miejskie balkony, a Ty mówiłes o wypadach za miasto. 600zł hmm można by było dozbierać na syntę 6", tylko gorzej z mobilnością tego. Chociaż 130/900EQ2 to też już nie taki mały sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.