Skocz do zawartości

Roztocze, Podkarpacie, Karpaty Wschodnie i rumuńskie


Rekomendowane odpowiedzi

Mateuszu, jeśli na zdjęciach masz to samo co na symulacji to mamy Rumunię z Polski :)! Odległość do Varful Piesca Mare to 162km! W załączeniu kashmir:

Darek. Po raz kolejny WIELKIE DZIĘKI za pomoc, ale powoli zaczynasz mi się kojarzyć ze straconymi nadziejami :)

 

Oto sprawca całego zamieszania (a dokładniej jego 25% wielkości)

bieszcz1_lowres.jpg. Autorem Piotrek Cisek, którego znacie już z DO.

 

Z lewej Stoy, całą resztę każdy już sobie zidentyfikuje :) Jak widzicie zabrakło przejrzystości... Ech!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą i znalazłem jedyne miejsce skąd przez niewielką przerwę między drzewami mogłem zaobserwować kominy elektrowni Kozienice z odl. 50 km. Dobre i to w tych nie najlepszych warunkach, oraz niepomyślnym fakcie że baszta kazimierska jest aktualnie w remoncie i dostępna będzie na wiosnę przyszłego roku. Nie jest ona wyższa niż to miejsce z którego robiłem fotki (w pobliżu masztu przekaźnikowego TV) ale panorama z niej widoczna jak się zorientowałem na mapie obejmuje horyzont od Łysicy w kieleckiem, po kominy puławskich Zakładów Azotowych. Tereny leżące na wschód przesłaniają drzewa. W przyszłym roku się to sprawdzi naocznie.

IMG_7460bx.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w Kazimierzu na wczasach w 2007 i pstrykałem z baszty, ale wówczas miałem tylko 2mpx Kodaka z jedynym zoomem x2 cyfrowym i pstryknołem chyba w tym kierunku: 100_9960.JPG oraz telefon 3.2mpx którym pstrykam do dziś DSC02031.JPG DSC02032.JPG

 

Miasteczko fajne i to tam zobaczyłem Pradziada DSC02087.JPG :lol::lol::D

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście szkoda, że brakło widoczności. Wg. symulacji Fryty Rumunia jest w zasięgu. Czyli sprawa nadal otwarta :).

Andis, wstałeś dzisiaj rano? Wydaje mi się, że widoczność musiała być niezła. Patrzyłem dzisiaj na ICM to jutro oświcie powinno być dobrze. Wieczorem jeszcze sprawdze kamerke ze Skrzycznego na Tatry. I jak będzie obiecująco to o świcie melduje się na górce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstałem nawet z nadziejami, ale szybko się rozwiały. Niestety wczorajsza pogoda naciagneła sporo mgły, której inwersja nie przycisnęła dostatecznie nisko. Rano skrobałem samochód z lodu i podziwiałem widoki na 40km :( A jutro... zobaczymy, na razie jest dobrze, ale bez rewelacji. Skoczę na górkę coś zobaczyć, dam znać później.

No i byłem i nic ciekawego nie widziałem. Można spać spokojnie.

Edytowane przez Andis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie na Tatry z Liwocza: http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=5949.

Dokładnie na drugie zdjęcie: http://www.dalekieobserwacje.eu/wp-content/uploads//2009/09/tatry_liwocz_wide.JPG

Popatrzcie też na ostatni komentarz Leona ;)

 

Kornut poprosił mnie o symulację z Liwocza. Chciał abym sprawdził czy widać z niej Babią Górę. Też mnie to ciekawiło więc:

 

diablak2.th.jpg

 

diablak1.th.jpg

 

Popatrzcie jeszcze raz na to zdjęcie. I wiecie co Wam powiem? Ona tam jest!! Jak się dobrze przyjrzycie to majaczy się dokładnie jak na symulacji biały szczyt Babiej :). Także Kornut i Leon mieli rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał to by była naprawdę piękna sprawa z ta kamerą. Byłem na Liwoczu kilka razy i to miejsce ma na prawdę duży potencjał. Sam raz zobaczyłem stamtąd Tatry o zachodzie słońca. Inna sprawa że kamerka ta, pokazywała by czy inwersja schodzi na tyle nisko, że można się udać na "łowy" w okolicy Rzeszowa, Krosna, Jasła, Rymanowa. Wszak górki nie przekraczają tam 800m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, w swoim pierwszym poście w innym wątku napisałem, że na Lubelszczyźnie nie ma zbytnio warunków do obserwacji bardzo odległych obiektów, może z wyjątkiem Gór Świętokrzyskich, które podobno widać np. z Kazimierza Dolnego. Nie wiedziałem, że na forum są już fotki w tym temacie i to niezłe.

 

Janowcu po drugiej stronie rzeki, gdzie z pod bramy zamkowej zrobiłem serię ujęć Gór Świętokrzyskich, w tym obowiązkowo Łysą Górę (odl.=79km.)

 

Myślałem, że da się zobaczyć jakieś zarysy Gór Świętokrzyskich a tu, proszę, nawet wieżę wyraźnie widać(czy gołym okiem też?). Z drugiej strony, nie wiedziałem, że to jest tylko ok. 80 km. Myślałem, że to ponad 100 a może i 200 km.

 

W Janowcu nigdy nie byłem- pewnie czas to nadrobić. Ale i tak pewnie częściej będę bywał w Kazimierzu. Moje pytanie: z jakiego miejsca, oprócz baszty, można wypatrywać Gór Świętokrzyskich? Ktoś tu chyba pisał o okolicach jakiegoś masztu. Jak tam dojść? Z tego, co pamiętam, to jak brat dla mnie sprawdzał na Google Earth, wychodziło, że z okolic Góry Trzech Krzyży nie da się zobaczyć Gór Świętokrzyskich, bo zasłaniają je inne wzniesienia. Czy na pewno? Przy okazji przypomina mi się, że jak kilkanaście lat temu jechałem kolejką wąskotorową, to przewodnik czy ktoś w tym stylu mówił, że chyba właśnie z tej kolejki przy dobrej widoczności widać Góry Świętokrzyskie.

 

EDIT: na te pytanie już właściwie dostałem odpowiedź w innym wątku, więc właściwie anuluję powyższe pytania.

Edytowane przez Robertos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich przybliżonych namiarów wynika że z baszty w Kazimierzu można zobaczyć tylko Łysicę, wszystkie pozostałe wzniesienia na lewo od niej są przesłonięte zalesionym wzgórzem gdzie jest cmentarz i wąwozy lessowe. Przełom Wisły pomiędzy Janowcem i tym cmentarzem ukazuje względnie płaski teren w kieleckiem i nic nie powinno wystawać z za horyzontu, jednak to trzeba będzie dokładnie sprawdzić. Można jesze udać się pieszo z Kazimierza wzdłuż Wisły do wsi Męćmierz gdzie jest góra z widokiem na południowy zachód, albo nieco dalej polną drogą do następnego wzniesienia gdzie widać więcej na kierunku południowym, warto jednak mieć ze sobą jakąś lornetkę, minimum 10x. no i widzialność tej klasy co dzisiaj.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc byłem dzisiaj na Wieży Trynitarskiej w Lublinie, ale utrudnieniem w obserwacjach i foceniu był silny wiatr który szarpał ciuchami. Z tego punktu obserwacyjnego (60m ponad teren Starówki) najdalszy horyzont jest odległy jakieś 27km. zaledwie, gdyż takie jest ukształtowanie terenu plus to że pewne fragmenty przesłaniają budynki. Widocznośc była dobra, ale nie wyjątkowa. Z obiektów łatwo dostępnych sfociłem przede wszystkim maszty w Piaskach i Bożym Darze, wizualnie nie udało mi się zaobserwować masztu w Tarnawatce pod Tomaszowem Lubelskim(odl.100km.) przez monokular 20x60 pomimo pewnej lokalizacji, natomiast mam na zdjęciu końcówkę czegoś co wystaje zza horyzontu na kierunku Z.A. w Puławach, ewentualnie elektrowni Kozienice, bo są nieco zbieżne, jednak dwie fotki są niezbyt ostre (przez ten wiatr) i będę musiał je powtórzyć. Po za tym znalazłem też za horyzontem jakiś komin na kierunku KWK Bogdanka. Jest w Lublinie komin elektrociepłowni w połudnowej części masta w dzielnicy Wrotków o wys. 150m. i wiem że było tam przed dwoma laty grupowe wejście w celu robienia fotek (ale nie DO) jednak to się rzadko zdarza i nie bardzo liczę na taka okazję. Poza tym gdy zobaczyłem jak skromne są tam barierki na szczycie, to strach wjeżdżać zwłaszcza przy silnym wietrze.

Załączam fotki masztu w Piaskach (odl. 25km.) oraz masztu w Bożym Darze (odl. 27km.)

IMG_7837b.JPG

IMG_7804c.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc byłem dzisiaj na Wieży Trynitarskiej w Lublinie, (...)

Fajnie, że dzisiaj udało Ci się być w terenie. Jestem bardzo ciekaw, czy takie warunki, jak dzisiaj rano, pozwalały na dostrzeżenie Tatr z północy woj. podkarpackiego. Wydaje mi się, że to pierwszy sygnał dla Ciebie (dla Was), że warto sobie w weekendy zaplanować raz na jakiś czas wcześnie poranną wyprawę na górkę i przymierzyć się do południowego horyzontu i gór. Ewentualnie Łysogóry, bo stamtąd Karpatów nigdy za wiele! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia z dzisiaj. Punkt widokowy Korczyna o wschodzie słońca.

Bieszczady pod "kołderką":

img8121q.jpg

 

Tutaj gdzieś mogły być Tatry ;), niestety te dziwne chmuro-mgły uniemożliwiały obserwacje:

img8123t.jpg

 

Może jutro wstanę znowu ale nie obiecuję czy dam radę.

 

PS. Andis przyznaj się czy coś zobaczyłeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę powiedziawszy nie jestem dyspozycyjny w każdym momencie, ale mam to na uwadze i śledzę pogodę codziennie.

Wiem Lemarc, praktycznie nikt z nas nie jest. Potrzeba bardzo dużo szczęścia i dobrej intuicji, aby przy naszej dyspozycyjności osiągnąć coś spektakularnego w DO. Ale z czasem widzę, że najważniejszy jest efekt skali. Pojadę raz, nie uda się, drugi, trzeci i czwarty też, ale za piątym, jak już się zdrowo wkurzę, to wszystko zagra i są zdjęcia warte tak długiego czekania.

 

I jeszcze jedno. Choć to śmieszne, ale chyba to szczęście do warunków faktycznie istnieje. Jak dotąd każdy większy zlot DO miał bardzo dobre warunki widocznościowe, a takich zlotów (w mniejszym czy większym składzie) było już z dziesięć.

 

Na pocieszenie dodam tylko, że z moich obserwacji i korespondencji mailowych z ludźmi ze wschodniej Polski wynika jak byk, że u Was statystycznie jest więcej dni z dobrą widocznością niż u nas w "centrum", a najgorzej jest chyba na zachodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Bardzo bym chciał zobaczyć czubek Tatr np. z Salomina. Mam skromny wycinek horyzontu z okna w kierunku wschodnim, na którym zawsze testuję widzialność. Niby to tylko 8km. ale doskonale widać co się dzieje w atmosferze przy ziemi i wiem czy warto sie fatygować w teren. Wybiorę się wtedy kiedy uznam że warunki sa wyjątkowe. Wracając jeszcze do dzisiejszej obserwacji z Wieży Trynitarskiej, pomierzyłem azymut obiektu jaki mam na nieostrym zdjęciu w kierunku na Kozienice i najprawdopodobniej jest to czubek najwyższego komina tej elektrowni odległy 90km. Byłaby to najodleglejsza obserwacja możliwa z tego zabytkowego obiektu, lecz muszę uzyskać fotkę lepszej jakości i dodatkowo luknąć przez coś silnego.

komin-kozienice.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do dzisiejszej obserwacji z Wieży Trynitarskiej, pomierzyłem azymut obiektu jaki mam na nieostrym zdjęciu w kierunku na Kozienice i najprawdopodobniej jest to czubek najwyższego komina tej elektrowni odległy 90km. Byłaby to najodleglejsza obserwacja możliwa z tego zabytkowego obiektu, lecz muszę uzyskać fotkę lepszej jakości i dodatkowo przyjrzeć mu się przez większy power.

Nie wygląda mi to na aż 90 km, chyba że warunki dzisiaj były u Was wyjątkowo dobre. Porównaj na DO z fotkami Bełchatowa i Widzewa - http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=6029

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.