Skocz do zawartości

Który wybrać ?


Tomasz31

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam na imię Tomasz i chciałbym kupić dla syna teleskop. Po przeanalizowaniu forum, wybór padł na:

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/61_66_75/products_id/2703 lub

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/669

Syn ma 7 lat. Kiedyś w Tesco kupił sobie "teleskop :D " za 40zł, i teraz cały czas mnie męczy żeby mu pokazać gwiazdy. Pokazuję mu palcem w niebo i widać lepiej niż przez ten jego super sprzęt.

A tak na poważnie. Na początek chciałbym żeby zobaczył jak wygląda księżyc i większe planety i może coś jeszcze. Mieszkam w domku za miastem na wzniesieniu ( albo miasto leży w dolinie ) Miasto leży na południowo-wschodnim widnokręgu. Nie wiem czy pakować się w ten lepszy sprzęt, czy chłopak połknie bakcyla ? I jeszcze jedna prośba - literatura na początek dla syna - bardziej do pooglądania ( jeszcze nie czyta ), ale żeby mógł coś na tym niebie zobaczyć i porównać.Dziękuję i pozdrawiam Tomasz.

Edytowane przez Tomasz31
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę pomysleć o teleskopie na montażu dobsona i Panu i dzieciakowi będzie łatwiej. Coś takie jak to:

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-skdob-6,d734.html

 

Nie koniecznie ten konkretny i w tym sklepie. Chodzi o samą idee rozwiązania.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi szczerze odradzam. Apertura 70mm to trochę mało, ale przede wszystkim montaż AZ2 to kompletna porażka (miałem, wiem - do dziś się denerwuję jak sobie przypomnę). Lepiej dołożyć te 300zł i mieć coś, co się tak nie trzęsie, nie chybocze no i ma prawdziwe mikroruchy w obydwu osiach. Z "pomocy naukowych" polecam przede wszystkim darmowy program Stellarium. Natomiast sama idea zakupu światłosłabego refraktorka na azymutalu jest moim zdaniem jak najbardziej OK.

Edytowane przez drevil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, że dla 7-latka taki kilkunastokilogramowy grzmot nie będzie dobry. Poręczniejszy i mobilniejszy jest refraktor, tym bardziej, ze głównie chodzi o Księżyc i planety. Po drugie taki newton na dobsonie wymaga sporego miejsca na przechowywanie.

Z czasem pasja się może rozwinie, skrystalizują się potrzeby itd. Ale czas pokaże.

Pozdrawiam

Edytowane przez Barti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś kupić syntę 6" , idzie dorwać już za 600zł używaną, za 800 nową. Ten refraktor który zlinkowałeś, 90/900 AZ3 jest dobry, i też dość łatwy w obsłudze, tylko wiesz, refraktor ma swoje zalety, a reflektor swoje. taki 90/900 AZ3 to dobry wybór dla amatora planet który obserwuje z balkonu w mieście np dla mnie. Ale jeśli Ty mieszkasz za miastem, i masz tam miejsca w którym jest małe zanieczyszczenie światłem - to na Twoim miejscu kupiłbym syntę 6". Bo to dobry sprzęt, polecany przez chyba każdego, dużo pokażę małemu, a nawet jeśli by przestał się obserwować to taki teleskop bez żadnego problemu sprzedasz - np na naszym forum. Dlaczego ? Bo sporo osób go szuka i o niego pyta i chce go kupić.

Zapłacisz nawet te 800zł za nowy - ale masz gwarancję że to dobry wybór. A w razie czego pieniądze odzyskasz sprzedając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że oryginalne pytanie sugeruje, że sprzęt ma być raczej typowo księżycowo-planetarny. A do tego wielki dobs jakoś mi nie za bardzo pasuje. Prowadzenie tego za obiektem przy dużym powiększeniu może sprawiać trudności, szczególnie jeśli spróbuje to zrobić osobiście siedmiolatek (rozumiem, że mamy tu odpowiedzialnego rodzica, który ma zamiar prowadzić obserwowac wspólnie z dzieckiem, ale to nie znaczy, że mały ma nie próbować samemu obsługiwać teleskopu). Toż to duża rura przecież. Dla mnie duży newton na dobsie to jednak typowo DS-owy sprzęt. Stawiałbym na refraktor. Przyzwoity refraktorek w razie czego też łatwo sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha czyli sugerujesz montaż paralaktyczny ? wbrew pozorom nie jest on taki łatwy w obsłudze, nawet dorosły a nie wtajemniczony będzie miał problem żeby ustawić go tak żeby śledzić obiekt w 1 osi. Paralaktyk to byłby zły pomysł. Jakoś ludzie kupują dobsony i sobie radzą.. Oryginalne brzmiało to tak "Na początek chciałbym żeby zobaczył jak wygląda księżyc i większe planety" .Na początek, czyli później może inne obiekty. Niewielu obserwatorów ogranicza używanie teleskopu tylko do planet i księżyca, tak jak np ja. Ja tez preferuje refraktory do planet i księżyca, ale jeśli ktoś mieszka za miastem, ma domek i miejsce, to przecież takie 150mm lustro przebije tam 90mm refraktor. Gdyby to był teleskop do miasta, to byśmy mogli dyskutować .. no ale za dużo jest za newtonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha czyli sugerujesz montaż paralaktyczny ?

 

Nie, sugeruję azymutalny AZ3, tak jak osoba pytająca wybrała, bo moim zdaniem wybrała niegłupio.

 

Oryginalne brzmiało to tak "Na początek chciałbym żeby zobaczył jak wygląda księżyc i większe planety" .Na początek, czyli później może inne obiekty. Niewielu obserwatorów ogranicza używanie teleskopu tylko do planet i księżyca, tak jak np ja

 

90mm apertury w przypadku refraktora to całkiem sporo i parę jaśniejszych DS-ów też da się tym złapać. Np. M42 wygląda całkiem przyzwoicie w Newtonie 130mm przy obserwacji z balkonu na bardzo zaświetlonym niebie. Poza tym na ile znam dzieci, to planety przykują uwagę na dość długo i zrobią większe wrażenie niż tzw. "kłaczki" ;)

 

Jakoś ludzie kupują dobsony i sobie radzą..

 

Dorośli, owszem. Obawiam się jednak, że 6" Newton na dobsonie może być kłopotliwy dla 7-mio latka. Wyobraźmy sobie, że oglądają planetkę przy powiększeniu ok. 200x. Tata ustawił teleskop, zamienia się z synem miejscami, planetka po krótkiej chwili ucieka z pola widzenia. Mały mocuje się z teleskopem, nie daje rady, tata znowu ustawia teleskop, planetka ucieka... i tak w kółko. Widzę tu poważną przewagę montażu z mikroruchami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor na AZ3, to masz rację, sensowny wybór. Aczkolwiek Weź pod uwagę aperturę. Dla 6" synty powiększenie x250 nie będzie stanowiło problemu,może nawet 280x, z refraktora wyciśniesz 180x, bo powyżej może być kłopot z ostrością. Mają miejsce i warunki na tak dużego newtona.

 

7 latek, w dodatku nie umiejący czytać nie poradzi sobie nawet z teleskopem na AZ, i tak będzie potrzebował pomocy dorosłego. Z czasem się nauczy, ale równie szybko obcyka AZ jak dobsona.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ta Synta to ciekawy wybór:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1321&lunety=Teleskop_Spinor_Optics_(Synta)_N-153/1200_DOB_6''_POWYSTAWOWY_EGZEMPLARZ_OSTATNIA_SZTUKA

no ale idąc tym tropem to jeszcze stówka, dwie i sprzęt coraz lepszy. Jestem z Gorzowa Wlkp.Czy jest ktoś z okolic kto miałby coś podobnego w sprzęcie, żeby móc porównać organoleptycznie co i jak. Mimo wszystko Synta 6 to już kawał sprzętu i targanie tego........ Może jednak 90/900 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pisałeś że masz domek, więc chyba masz też tam trochę miejsca i teleskop mógłbyś wynosić obok domku i obserwować... Bo wiesz. No refraktor jest dobry na pierwszy tele... Trochę się nie zgadzam ze skymacho, malec szybko rośnie, a teraz w sumie żadna mu różnica czy 70/700 czy 90/900 bo i tak będzie potrzebował pomocy. A 90/900 dużo więcej pokażę, no i powiększenia można większe uzyskać. Ale z drugiej strony mając domek, dobre warunki, to synta na dobsie aż się marzy. Mały i tak będzie potrzebował pomocy przecież przy teleskopie.. a szybko urośnie, z czasem sam będzie obsługiwać teleskop, a 150mm zwierciadła szybko nie będzie trzeba wymieniać, bo to dużo pokaże. Cóż Tomaszu, musisz wybrać, ja bym radził wybierać pomiędzy 90/900 AZ3 a syntą 6" ;) Aczkolwiek naprawdę, mając domek kupiłbym syntę, nawet ja sam - mimo że wole refraktory, choćby ze względu na świetny stosunek ceny do jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ dyskusja zmierza w kierunku chaosu proponuję by od tej chwili zabierały głos tylko osoby, które mają jakieś konkretne doświadczenia z dziećmi w wieku ok. 7 lat obserwującymi przez teleskop.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że z każdym postem to dalej w las.. :g: . Na Syntę 8 to po prostu mnie, nie stać. Jak już to 90/900 lub Synta 6 ?

Domek domkiem a bałagan w garażu, że cho cho. Trochę szkoda byłoby sponiewierać taką 6. 90 łatwiej spakować - nawet maluchowi. No ale pożyjemy zobaczyny. Jeszcze tatuś musi podrapać się po głowie - coś dla siebie. (czyżby 6)

A co polecacie jako literaturę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... lub choćby osoby mające jakiekolwiek doświadczenie w obserwacjach sprzętem o którym dyskutują.

 

Rozumiem Anum, że masz spore doświadczenie w obserwacjach zarówno newtonami na dobsonach jak i refraktorami?

 

Rozumiem Skymacho, że wiesz jak zaargumentować przewagę polecanego przez ciebie refraktora 70/700 nad newtonem na dobsonie?

 

Pozdrawiam.

 

PS. Panie Tomaszu. Przepraszam za ten folkor. Prosze podejść do tego na logike. To Pan, a nie dziecko bedzie na razie ten teleskop obsługiwać. To Pan musi odnaleźć dzieciakowi obiekt na niebie i musi to być obiekt który dziecko zachwyci. Ledwo widoczna mgiełka lub jasna kropka planety niestety dziecka raczej nie zauroczy. Jak moge doradzić to:

 

1. Księżyc

 

2. Księżyc

 

3. Księżyc

 

Potem jak już naumie się dzieciak patrzeć przez teleskop bez przewracania go, i tak, aby w ogóle widzieć. Dać mu szanse na gromadach kulistych i planetach. Dobsonem będzie łatwiej. Większym newtonem będzie łatwiej. Z Panem u boku będzie w ogóle możliwe. Inne drogi istnieją, ale szansa na sukces jest drastycznie mniejsza.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teleskop nie jest jakos przesadnie delikatny

nie bedzie draki jak po odparowaniu przykryje sie go workiem foliowym i ustawi w kącie garazu

temperatura mu nie zaszkodzi ale kurz juz tak

 

PS: no i w takim ukladzie mozna zrobic tzw. astro-taczkę i mozna zapomniec o dzwiganiu czegokolwek :)

Edytowane przez prototype79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się ze skymacho, Niebo przewodnik po wszechświecie rudzia, polecam bo tam jest sporo informacji zarówno o teleskopach, montażach, trochę o planetach i w ogóle o niebie w poszczególne pory roku.

 

Hans - no masz rację. Co do refraktorów, jakieśtam doświadczenie mam.. z newtonami mniejsze, nawet bardzo małe. Ale mimo wszystko wydawało mi się że zakup 150mm lustra byłby sensowniejszy, sprzęt byłby na lata. W sumie, racja, niech się wypowie ktoś kto coś wie o kupywaniu teleskopu dziecku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Padło na 90/900 na AZ3 chyba ze względu na "uniwersalność" i jako pierwszy teleskop, do oglądania planet układu słonecznego, i prostych obiektów np M42. Ale mam pytanko. Standartowo wyposażony jest w kontówkę 45* - czy nie lepiej kupić 90* ? I jaki filtr zastosować do obserwacji księżyca ? I w ogóle co jeszcze dokupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ogóle co jeszcze dokupić?

Miałem ten tubus. Żeby dwa razy nie płacić za przesyłkę, to, o ile zamwia się przez internet, warto rozważyć "czerwone światło" (sporo o nim na forum). W tym celu w upatrzonym sklepie w wyszukiwarce produktow wpisujemy "latarka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Skymacho, że wiesz jak zaargumentować przewagę polecanego przez ciebie refraktora 70/700 nad newtonem na dobsonie?

małe dziecko -> mały refraktor - tak "nauczają" ci co przez lata popularyzowali obserwacje wśród dzieci i młodzieży. Oczywiście, jeśli głównym uzytkownikiem ma być ojciec to mamy inną sytuację ...

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.