Skocz do zawartości

Wild 81P


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Wykorzystując wczorajszą noc próbowałem zaczaić się na kometę 81P. Niestety CdC pokazywał jej lokację niezbyt dokładnie, tak że z namierzaniem i kadrowaniem zeszło mi ponad godzinę lightning.gif

 

Ta cenna godzina, to strata związana z ostrzeniem i łapaniem koloru (czego jak zresztą widać brakuje). Pozostało tylko 6 x 300 za nim wszystko schowało się za dach mojego obserwatorium.

Wild 81P.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że kometka już coraz słabiej nam świeci.

 

Ładna fotka.

 

Przypominam, ze na niebie aktualnie mamy jasną kometę - C/2009 K5 (McNaught)- która przejdzie przez peryhelium 30.IV. A już teraz jest jaśniejsza od efemerydy o ok. 3mag! Aktualnie kometa świeci blaskiem ok. 8.2 wielkości gwiazdowej.

 

Co do pozycji CdC ... podejrzewam, że z tego programu sterujesz obserwatorium :icon_question: Jeśli tak to zaktualizuj sobie efemerydy komet. Ale CdC nie jest też jakimś mega dokładnym programem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak można uaktualnić katalogi komet w nowym CdC, bo np K5 w ogóle mi nie znajduje unsure.gif

ps. i tutaj jest mały problem, stary CdC aktualne pokazuje położenie komety bezbłędnie, nowy niestety ze sporym błędem

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wersję 2.76, nie wiem czy jest nowsza wersja. Ale z tego co mi wiadomo CdC ma wpisany błędny adres do pliku z elementami komet na CFA.

Spróbuj zaktualizować w ten sposób:

 

Ustawienia>parametry katalogu i obiektów>komety>elementy komet>Sprawdź podany link. Powinien być taki:

http://www.cfa.harvard.edu/iau/Ephemerides/Comets/Soft06Cmt.txt

jeśli masz zły to zmień.>połącz

 

Prawdopodobnie CFA zmieniła adres do pliku ze względu na ostatnie włamanie hackerskie.

 

P.S. Kometa to nie obiekt głębokiego kosmosu. ;)

Edytowane przez MaciekM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wersję 2.76, nie wiem czy jest nowsza wersja. Ale z tego co mi wiadomo CdC ma wpisany błędny adres do pliku z elementami komet na CFA.

Spróbuj zaktualizować w ten sposób:

 

Ustawienia>parametry katalogu i obiektów>komety>elementy komet>Sprawdź podany link. Powinien być taki:

http://www.cfa.harvard.edu/iau/Ephemerides/Comets/Soft06Cmt.txt

jeśli masz zły to zmień.>połącz

 

Prawdopodobnie CFA zmieniła adres do pliku ze względu na ostatnie włamanie hackerskie.

 

P.S. Kometa to nie obiekt głębokiego kosmosu. ;)

2.7 to stara wersja i tam jest wszystko ok. Nowsza np. 3.0 nie posiada takich ustawień jak w/w, albo ja ich nie potrafię odszukać.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w nowszej lepiej steruje się montażem ;)

 

Zawsze pozostaje Ci stellarium i wklepywanie masę cyferek ręcznie tworząc skrypt komety... Wybieraj. :szczerbaty:

 

O jest jeszcze inna opcja WinStars. Ale to też szwankujący program.

 

Albo rybki, albo akwarium. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zaktualizować w ten sposób:

 

Ustawienia>parametry katalogu i obiektów>komety>elementy komet>Sprawdź podany link. Powinien być taki:

http://www.cfa.harvard.edu/iau/Ephemerides/Comets/Soft06Cmt.txt

jeśli masz zły to zmień.>połącz

 

Prawdopodobnie CFA zmieniła adres do pliku ze względu na ostatnie włamanie hackerskie.

 

 

Dokładnie tak!!!

 

Poprawny adres do pliku komet jest:

http://www.minorplan...s/Soft06Cmt.txt

 

http://www.minorplanetcenter.org/iau/Ephemerides/Comets/Soft06Cmt.txt

 

no i oczywiście kometa C/2009 K5 (McNaught) tam jest wink.gif

 

 

 

--------

 

A zdjęcie bardzo dobre ! ładny warkoczyk, pyłowa ta kometa, bardzo aktywna..

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

huh.gif

Limax. Jakim cudem ostatnio zaktualizowałem sobie elementy komet na takiej konfiguracji? z odnośnikiem do CFA biggrin.gif Chyba, ze system mi jakoś z powrotem to zmienił.

 

 

Chodzi o to, że stary link jest nadal aktywny choć nieuaktualniany.

 

By sprawdzić czy masz aktualny plik spróbuj wyszukać w CdC kometę

C/2010 F4 (Machholz) [niedawne wizualne odkrycie Dona Machholza].

 

W "starym" pliku nie ma tej komety, w "nowym" jest.

 

 

Co do problemów JaLe ze złapaniem komety w pole widzenia kamerki, myślę, że

chodzi o to, że kamera ma małe pole widzenie i plik orbitalny komety 81P z nieaktualizowanego serwera

jest obarczony błędem pozycji komety.

 

Dla porównania dwa wpisy 81P ze "starego" i "nowego" pliku komet do CdC

 

81P/Wild                           	|2000|20100222.7042 | 1.598052 |0.537400 | 41.7948 |136.0974 |  3.2374 | 7.0 |15.0 | MPC 67148
81P/Wild                           	|2000|20100222.6884 | 1.598039 |0.537292 | 41.7877 |136.0965 |  3.2374 | 7.0 |15.0 | MPC 67148

 

Różnica nie jest wielka, nie sprawdzałem różnic w pozycji na konkretną datę i godzinę.

 

Być może JaLe miał inny problem niż wspomniany przeze mnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica nie jest wielka, nie sprawdzałem różnic w pozycji na konkretną datę i godzinę.

 

Być może JaLe miał inny problem niż wspomniany przeze mnie ;)

U mnie to wyglądało tak jak prezentuje poniżej. Różnica faktycznie nie jest wielka, pod warunkiem, że wie się gdzie ona jest :) CdC przedstawiał kometę blisko Syrmy (jak w prostokątach), a ona była nad, z tym że zgodnie z prawami Murphiego zacząłem od poszukiwań po przeciwnej stronie ;)

Wild.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że stary link jest nadal aktywny choć nieuaktualniany.

 

By sprawdzić czy masz aktualny plik spróbuj wyszukać w CdC kometę

C/2010 F4 (Machholz) [niedawne wizualne odkrycie Dona Machholza].

 

W "starym" pliku nie ma tej komety, w "nowym" jest.

 

Już próbowałem ...

 

Wychodzi na to że źle skojarzyłem fakty. ;) I w CdC oryginalnie jest jeszcze inny adres. :blink:

 

A teraz pojawił się nowy problem, zmieniam w pliku extres.ini adres ze starego na ten prawidłowy... i nie czyta mi go gdy próbuję aktualizować elementy.

 

P.S. Mały OT nam się stworzył. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj złapaliśmy ją w Jeziorach w 8". Jest banalnie prosta, blisko dość charakterystycznego układu jasnych gwiazd. Nie wiedząc, że to kometa łatwo pomylić ją z galaktyką jakich wiele w Pannie, no ale w tym rejonie nie ma tak jasnych galaktyk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak!!!

 

Poprawny adres do pliku komet jest:

http://www.minorplan...s/Soft06Cmt.txt

 

http://www.minorplanetcenter.org/iau/Ephemerides/Comets/Soft06Cmt.txt

 

 

 

Dzięki Limax!! :) W starym pliku ostatnią kometą była C/2010 B1 Cardinal, zmieniłem adres i pomogło teraz mam najświeższe kometki w bazie :)

 

CdC podaje mi że kometa ma aktualnie 9,4 mag :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.