Skocz do zawartości

M81+M82 bardziej amatorsko :)


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas pierwszego wiosennego wyjścia na ogródek z montażem w celu dokonania testów wycelowałem na parę M81+M82. W sumie po ostatnich popisach naszych kolegów z forum szału nie pokażę, ale co tam. W końcu udało mi się złapać tą piękną parę:

EQ5 + Canon 1000D+Tamron ustawiony na 218mm/11*2min+6*3min/iso 800

m81 b&w7.jpg

+ normalna rozdzielczość:

m81 b&w6.jpg

 

złapały się nawet NGC3077 i NGC2976 więc chyba nie jest źle jak ze środka miasta, choć szczerze liczyłem na lepszą M81.

 

Wersja B&W jest o tyle dobra, że nie widać aberracji obiektywu (na kolorze była widoczna mimo przymkniętej przysłony do f8), więc następnym razem gdy wyjadę za miasto to otwieram przysłonę na maxa i lecę czarno-biało. To i brak LP powinien zdecydowanie pomóc (chyba? :) )

 

pozdrawiam

 

Adam

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie ostatnio wyrzeźbiłem maskę Bahtinova i jest to rewelacyjna sprawa. Nie trzeba już ustawiać "na oko" tylko maska na obiektyw i po kilku zdjęciach już mamy dobrą ostrość. A wykonanie to kwestia 2h, jak się ma fajny podkład (polecam tekturę 1,5 mm, nada się do tego świetnie).

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

wczoraj zanim przyszły chmury pomęczyłem jeszcze raz m81+82. z użyciem laptopa i maski Hartmanna (maska bahtinowa była niewykonalna na tak małą średnicę obiektywu) ostrość chyba była bliska ideału. niestety tylko 4 klatki udało się złapać zanim obiektyw zaczął parować, a po użyciu pomocy astronoma-amatora - czyt. suszarki żony :) wszystko było cacy poza wrednymi chmurami na niebie :( także tylko 4 klatki po 3 minuty, ale za to z dobrymi darkami i w miarę dobrymi flatami:

m81gr2.JPG

 

w mieście i tak chyba więcej nie wyciągnę, więc następnym razem jadę za miasto

 

pzdr

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iris + Digital Photo Profesional

 

ale niestety takie uroki zabawy w astrofoto z miasta z dość słabym sprzętem. każdy orze jak może i z igieł nie zrobi się wideł :)

 

zobaczymy czy za miastem lepiej da się szczegół wyciągnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tu nie problem z wyciągnięciem a że tak powiem przeciągnięciem. Czy nie za bardzo manipulujesz przy prawej stronie histogramu? Bo na to wygląda a tam raczej nie ma co wyciągać...

 

chyba rozumiem gdzie problem lezy. aktualnie w pracy patrze na moje zdjecie i wyglada na strasznie przeciagniete. ale faktem jest ze pracowe monitory sa bardzo slabo ustawione, w domu o wiele ladniej to wyglada.

 

w kazdym razie wieczorem wrzuce troszke mniej wyciagniete zdjecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba rozumiem gdzie problem lezy. aktualnie w pracy patrze na moje zdjecie i wyglada na strasznie przeciagniete.

 

Ja mam w domu profilowany monitor. Teraz jak patrzę na służbowym to trochę lepiej wygląda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

jeszcze jedna sprawa, która mnie zastanawia. Wizualnie zasięg za miastem skoczył mi do co najmniej 5,8 mag z 3.8mag które mam w mieście. jednak na 2 zdjęciach bez żadnej obróbki polepszenia zasięgu nie widzę wcale. Jedynie kontrast się poprawił, i tyle:

www3.JPG

www.JPG

anim_3fc15185-79fb-34f4-e9bf-b8d604067414.gif

 

mam pytanie, od czego więc zależy zasięg na fotografiach, jeśli jak pokazał powyższy przykład nie od jakości nieba?

 

od średnicy/swiatłosiły lustra/soczewki oraz czasu naświetlania tylko?

 

jeśli tak, to wyjazd pod ciemne niebo nie ma sensu. teoretycznie to samo można uzyskać w mieście i tylko lepsza obróbka jest potrzebna do poprawy kontrastu.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, pewnie masz rację. czy sugerujesz, że słabsze gwiazdki są gdzieś na matrycy zapisane i mimo, że ich nie widać na pojedynczej klatce, to przy stackowaniu większej ilości klatek się pojawią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz co się da wycisnąć, jak ma się materiał z takich Roztok (i to tylko 22 klatek)

 

t-01.jpgt-02.jpg

 

Klatka po lewej to surówka, a po prawej to stack.

Generalnie Canony mocno szumią (w stosunku do kamer dedykowanych z chłodzeniem), więc wymagana jest jak największa ilość pojedyńczych klatek, które będziemy stackować.

Jeśli weźmiemy jedną klatkę, to akurat w szumie matrycy może być jakiś "kłaczek", który pokaże się dopiero po zestackowaniu np 30 klatek.

Problemem jest to, że jak focimy pod miejskim niebem, to owe "kłaczki" będą ciemniejsze niż tło, czyli będą nie widoczne i nawet 100 klatek ich nie pokaże, nie mówiąc o tym, że jak zrobisz serie zdjęć z nieba miejskiego, to po zestackowaniu będziesz miał bardzo jasne tło, a "przyciemnienie" go spowoduje utratę nie tylko tych ciemniejszych ale też i tych jaśniejszych "kłaczków".

U Ciebie problemem może być też zła (zbyt agresywna) obróbka, ale tak przez neta ciężko określić.

Na pewno focenie pod ciemnym niebem, jest warte zachodu, więc nie walcz w mieście, jak możesz focić pod dużo ciemniejszym niebem.

Pamiętaj jeszcze, że każdy zestaw (kamera + optyka) ma jakiś swój idealny czas naświetlania pojedyńczej klatki i każdy musi sobie ten ideał znaleźć sam.

Co prawda inne będą czasy dla obiektów jasnych, a inne dla takich wymagających, ale nikt tego za Ciebie nie sprawdzi, bo po prostu tak sie nie da.

Ja przy f/5.9 robie fotki po 7 minut, ale to dla obiektów wymagających, choć czasem i to jest za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki Piotrek. te dwa przyklady jakie pokazalem to dwie nie obrobione klatki, wiec raczej agresywna obrobka nie wchodzi w gre. chyba zbyt racjonlanie do problemu podchodze zakladajac, ze skoro golym okiem zasieg wzrosl o 2 mag to na zdjeciu tez powinno byc wiecej widac pod ciemnym niebem. przy nastepnej okazji musze sprobowac jak sie ma zmniejszenie przyslony i zwiekszenie czasow naswietlania do wzrostu zasiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.