Skocz do zawartości

Teleskop z Allegro


sagittarius25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie na Allegro jest następująca aukcja:

Mój odnośnik

 

Czy możecie mi Państwo przybliżyć możliwości tego sprzętu, dodam ze jestem laikiem, mieszkam w w dużym mieście, w grę w chodzą obserwacje balkonowe, czy jest to sprzęt warty uwagi?

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już raz było chyba na tym forum pytanie o ten sprzęt:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=14015

 

Ten konkretny egzemplarz wygląda, jakby 10 lat przeleżał na strychu. Ciekaw jestem, na jakiej podstawie sprzedawca określa jego stan na "sprawny", gdyż nazywanie okularów "końcówkami" wskazuje na zerową wiedzę na temat sprzętu optycznego. Na ile znam Allegro, to ludzie i tak będą licytować i cena dojdzie do ponad 100zł, a za tyle lepiej zainwestować w lornetkę 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chociaż w sumie za 50zł dla samej ciekawości można zaryzykować- ale dotyczy to raczej już "wdrożonych" obserwatorów, a nie początkujących...

To tylko aktualna cena, a to licytacja, więc podejrzewam, że na 50 złotych się nie skończy.

 

EDIT: ma jakieś nietypowe rozwiązanie szukacza

Konstrukcja optyczna jest dość niestandardowa - to chyba Schmidt-Newton (albo udziwniony Newton udający tę konstrukcję), ale całość sprawia mocno podejrzane wrażenie.

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja optyczna jest dość niestandardowa - to chyba Schmidt-Newton (albo udziwniony Newton udający tę konstrukcję), ale całość sprawia mocno podejrzane wrażenie.

Dokładnie tak, to udaje katadioptryk, a oprócz tej szybki bez warstw antyrefleksyjnych [to akurat widać] i diabeł wie jak oszlifowanej ma jeszcze stałego Barlowa w wyciągu.

OMIJAĆ BARDZO SZEROKIM ŁUKIEM!!!

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedzi, spodziewałem się ze sprzęt jest trochę podejrzany ale wolałem się upewnić.

W chwili obecnej dysponuje kwotą 1000 zł, chciał bym zrealizować swoje marzenia i kupić teleskop paralaktyczny, na tyle mobilny bym mógł zabierać go na całonocne wypady na ryby. Teleskop miał by służyć do obserwacji planetarnych i nauki gwiazd oraz położenia DS-ów.

 

Chciałem się Państwa poradzić sprawie teleskopu:

Sky-Watcher (Synta) BK1021EQ3-2:

 

Czy jest to teleskop wystarczający na potrzeby poczatkującego obserwatora?

Czy EQ3-2 podoła tej tubie?

Czy może kupić na początek samą tubę a na montaż dozbierać, jeśli tak to jaka i jaki montaż?

 

Czytając niektóre posty początkujących użytkowników odniosłem wrażenie ze po zakupie ich zapał gaśnie ( możliwości sprzętowe są nie współmiernie z oczekiwaniami ) Czy znacie może stronę na której można zobaczyć zdjęcie gwiazd, widziane okiem uzbrojonym w powyższy sprzęt.

 

Za wszystkie posty serdecznie dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając niektóre posty początkujących użytkowników odniosłem wrażenie ze po zakupie ich zapał gaśnie ( możliwości sprzętowe są nie współmiernie z oczekiwaniami ) Czy znacie może stronę na której można zobaczyć zdjęcie gwiazd, widziane okiem uzbrojonym w powyższy sprzęt.

 

 

imo niektorzy ludzie po prostu nie daja sobie szansy na zlapanie bakcyla

kto patrzył przez małe newtony, skyluxy itp. wie o czym mowie

pokutuje stwierdzenie, ze refraktory 70mm lub newtony 130mm to juz dobre sprzety na poczatek

a moim zdaniem to tylko teleskopy najlepsze z tych najgorszych

kupujac taki sprzet najpierw dowiedz sie co one potrafia, bo moze okazac sie, ze do szczescia nalezało dołozyc jeszcze ze 300 zl

druga sprawa to myslenie poczatkujacych, ze nowy sprzet jest znacznie lepszy

bład brzemienny w skutkach :) kilkuletnia synta 8 cali ze zwykłym lustrem i starym wyciagiem (widywałem na giełdach taki sprzety za 700zł?) zmiażdzy każdy nowy teleskop w tej cenie

fakt fakten małe sprzety zasysaja mniej LP niestety zasysaja tez odpowiednio mniej swiatła obiektu

 

NIESTETY DETAL WYMAGA APERTURY

małe teleskopy tylko w roli szybkiego mobilnego sprzetu

WIEC jesli chcecie naprawde podziwiac niebo to zbierajcie kase na PRAWDZIWY TELESKOP

 

jak chcesz wiedziec jak wyglada obiekt "na zywo" to poogladaj sobie szkice

ew. w Stellarium jest wtyczka symulujaca widok przez teleskop (ale działa tak sobie :))

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takiego sw . To już jest kawał teleskopu , zarówno wielkością i ciężarem . Kupiłem go używanego , samą tubę i w obserwacjach planetranych (na razie tylko takie uskuteczniałem radzi sobie nieżle ). Wymaga naprawdę stabilnego montażu ja mam dość przypadkowo i i tymczasowo eq1 i szukam czegoś lepszego .Cena 1100 zł za ten sprzęt o ile chcesz refraktor wydaje się dość atrakcyjna. Chociaż możesz mnieć synte na dobsonie 8 cali lub 6 calową na eq3-2 .Wybór należy do ciebie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może kupić na początek samą tubę a na montaż dozbierać, jeśli tak to jaka i jaki montaż?

Ale co zrobisz z samą tubą, będziesz ją trzymał w rękach? Potrzebujesz od razu tuby i montażu.

 

Czytając niektóre posty początkujących użytkowników odniosłem wrażenie ze po zakupie ich zapał gaśnie ( możliwości sprzętowe są nie współmiernie z oczekiwaniami )

Często się zdarza, że kupując teleskop początkujący astroamator liczy na to, że obserwując zobaczy to, co na dobrych fotografiach. W ekstremalnym wypadku są to fotografie z Hubble'a ;) Jeśli na dodatek zakupiony sprzęt to np. refraktor 80mm, efektem jest ogromny zawód i rozczarowanie. Ja osobiście czerpię satysfakcję z tego, że zobaczyłem coś sam, na własne oczy, nawet jeśli obserwowany obiekt wygląda w moim Newtonie 130mm... no, powiedzmy, mało okazale. Ludzie potrafią czerpać satysfakcję z obserwacji lornetką za 150zł.

 

Czy znacie może stronę na której można zobaczyć zdjęcie gwiazd, widziane okiem uzbrojonym w powyższy sprzęt.

http://www.asod.info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saggitarius25,

Ten refraktor 102/100 pójdzie na EQ3-2 bez problemu. Z tym,że na zdjęciu jest jakiś inny montaż [EQ5?] albo wersja EQ3-2 ze stalowym statywem -ale o ile wiem, to nie występuje toto w zestawie z teleskopem, tylko jako opcja.

Będzie to dość mobilny zestaw obserwacyjny, dobry do planet ze względu na rodzaj optyki. Niestety, do DS-ów już zdecydowanie mniej. Poza tym,czemu koniecznie paralaktyk? Bo np. synta 6 lub 8" na Dobsonie da Ci w sumie więcej, szczególnie na DS, a na planetach ilość szczegółów wcale nie będzie mniejsza, bo większa rozdzielczość zrobi swoje. Pytanie tylko,czy masz możliwość wygodnego transportu i [uwaga!!!] załadunku do auta takiej rury -mam przez to na myśli zarówno miejsce w samochodzie i rodzaj bagażnika, jak i dostęp do parkingu [co innego jak wynosisz sprzęt z parterowego domku, a co innego, jak z 3-ciego piętra w bloku i jeszcze kawał drogi do miejsca, gdzie za dnia udało Ci się wcisnąć na wolne miejsce].

Pozdrawiam

-J.

P.S. Są jeszcze do rozważenia warianty pośrednie, np. krótki refraktor 120/600 na AZ3 -planety gorzej [konieczny Barlow lub dobry krótkoogniskowy okular plus filtr obcinający fiolet], DS minimalnie lepiej, mniejsze i lżejsze więc łatwiejsze w transporcie. Totaki kompromis, czy optymalny dla Ciebie -nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.