Skocz do zawartości

Powstanie Wszechświata


Emilon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników tego pięknego forum mam do was bardzo ważne pytanie. Jestem w swojej klasie jedyną osobą zainteresowaną astronomią więc zgłosiłem się do zrobienia pracy dodatkowej. Temat który otrzymałem brzmi "Torie na temat powstania wszechświata" teorię o Wielkim Wybuchu znam dobrze, lecz nie mogę sobie przypomnieć innych i tak brzmi moja prośba czy może ktoś z tego grona napisać mi parę najważniejszych teorii, będę bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoria stanu stacjonarnego nie jest teorią powstania Wszechświata bo w/g niej wszechświat jest wieczny czyli nie miał początku. Teoria ta została odrzucona ale moim zdaniem warto się z nią zapoznać choćby ze względu na postać jednego z jej twórców Freda Hoyla

poza teorią Wielkiego Wybuchu nie ma wielu innych teorii. Dość modna jest od jakiegoś czasu teoria zderzających się bran oparta na M-teorii. Istnieją też teorie wieloświatów ale są one tylko "wariacją" na temat Wielkiego Wybuchu

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno w "Świat Nauki" widziałem artykuł, w ktorym dopuszczano myśl że nasz Wszechświat pulsuje wiecznie czyli że przed Wielkim Wybuchem istniał (zgęścił się). Nie wiem czy ta teoria nie jest podwariantem teorii "Wielkiego Wybuchu" ale relacjonuje Ci co widziałm :) i tyle. Ogólnie rzecz ujmując myślę, że w temacie, który opracowujesz, masz prawo wspomnieć o teoriach zakładających, że Wszechswiat był zawsze. Moim skromnym zdaniem. A jeżeli się na to odważysz to natychmiast możesz rzucić modne hasło "zasada antropiczna". Najkrócej mówi ona że nasz Wszechświat jest akurat taki jaki jest (SPRZYJAJĄCY ŻYCIU BIAŁKOWEMU) przez przypadek - jako jeden z wielu możliwych, a równolegle mogą (nawet od zawsze) istnieć całkiem inne - NIESPRZYJAJĄCE. Niestety tej teorii nigdy nie sprawdzimy - z definicji :szczerbaty:

 

Równolegle to znaczy, że nie w prawo czy w lewo tylko niezależnie. Jak inny film. Inna fizyka inna grawitacja inne pierwiastki, a może nawet brak pierwiastków.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Gość studentka

pierwsza z pięciu części, dane aktualne:

 

http://www.youtube.com/watch?v=u3WHjYXAqdc

 

oraz:

 

http://www.youtube.com/watch?v=m25RX-iFSAY

 

pozdrawiam

Ori

 

 

 

 

Witam wszystkich. Jako, że jestem laikiem w tematach kosmologicznych bardzo proszę o pomoc. Przyszło mi prowadzić zajęcia w klasie 2 szkoły podstawowej na temat powstania wszechswiata. Chciałabym wprowadzić ćwiczenie, w którym dzieci po przeczytaniu krótkiej notatki na temat danej teorii mają przedstawić ją twórczo w postaci plakatu. I tutaj tkwi mój problem. wszystki teorie, z którymi miałam do czynienia są napisane zbyt naukowym językiem i są zbyt skomplikowane. czy moglibyście przedstawić najważniejsze założenia wyżej wymienionych teorii, na których mogłabym oprzeć moją lekcję? Nie chciałabym opuścić jakichś istotnych informacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyczna - "wielki wybuch" - około 14 Miliardów lat temu wszystko co dziś widzimy było niesamowicie zgęszczone (upakowane) w malenkiej objętości - kulce, rzekomo mniejszej niż cokolwiek znamy (nieomal punkt) . Potem zaczęło sie szybko powiększać i rozgęszczać. Co było wcześniej? (formalnie to źle postawione pytanie - poza tą kulką nawet czasu nie było więc nie było czekania) ale dzieciom to Ja bym powiedział, że wczesniej to ta kulaczka była taka malusia od zawsze [moja skromna osoba nie wyklucza, że tak mogło być, a czytam Scientyfic American od wielu lat - wiadomo mi - z tego co wyczytałem - że współczesna fizyka ma kłopty z sięgnieciem tam wstecz teoretycznie].

 

Jeden obraz wart tysiaca słów. Mimo że to kosztuje ponad 10zł bardzo polecałbym Ci zakup popularno-naukowego czasopisma "Świat Nauki" Maj 2011 bo tam w czołowym artykule numeru - na okładce wielki tytuł:

W i e l k i W y b u c h. Czy był? Skazy na fundamentalnej teorii

jest pełno obrazków objaśniających.

 

Druga - alternatywna teoria - którą w nim przedstawiono - to teoria Cyklicznie pulsującego Wszechświata. Też zakłada, że Wszechśwat był kiedyś bardziej upakowany (do kuleczki) ale jeszcze wcześniej był olbrzymi czyli od nieskończonego czasu (od zawsze) pulsuje. Rośnie jak balon potem maleje (zapada się) i znowu rośnie. W ostatniej szpalcie artykułu (strona 35) napisano tam:

 

"ekspansja zamieni się w kontrakcję ... w modelu cyklicznym" oraz "Wyrok w tym procesie wydadzą (różne dla obu teorii) odciski w obserwacjach promieniowania tła. W ciągu trzech lat".

 

Ciut więcej napisałem o tej drugiej teorii tutaj:

 

Kliknij_ten_Link żeby od razu tam wejść

 

Pozdrawiam

 

i gratuluję ciekawego tematu - jestem pod wrażeniem

 

EDIT:

zapraszam do dyskusji czy zalążki mogły wypełniać całą nieskończoną przestrzeń - i mamy nieskończenie wiele Wielkich Wybuchów obok siebie (lub rozgęszczeń)

Jeno_hipoteza.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.