Skocz do zawartości

Dziwne zdjęcie M101 z Canona


Pytajnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

byłem kilka dni na Suwalszczyźnie - pogoda fatalna, ale o dziwo 2-go pomiędzy godziną 21 a 2-gą w nocy niebo było krystalicznie czyste. Udało mi się naświetlić z SW 600mm posadzonym na EQ6 dziewięć 10-minutowych klatek "stojedynki". Zestakowane (wyłącznie) klatki prezentuję poniżej. Pomimo niesłychanego pośpiechu - ku memu zdziwieniu udało mi się chyba dobrze ustawić montaż bo gwiazdki są prawie idealnie okrągłe (oprócz tych zdeformowanych przez optykę), a światło z galaktyczki zarejestrowało się dobrze. No właśnie - gwiazdki są okągłe - ale aż "do bólu" - pokazała się inna wada. Wokół niektórych pojawiły się przedziwne kolorowe pierścienie. Jak widać na załączonym obazku. Nie wiem co z tym zrobić - można to jakoś usunąć? Liczę na pomoc w tej sprawie. Szkoda mi tego materiału, bo niebo nad jezioem Hańcza było naprawdę czarne i udało mi się jak na taki średni obiektyw osiągnąć ciekawy zasięg. No, ale te pierścionki .... co za czort?

 

SW 600, EQ6,

guid - DSI na SW 500 mm

9 X 10 minut na Canon 350D mod.

obróbka Maxim DL

 

M 101 i okolice.jpg

 

Pełna klatka. Nie chciałem tracić czasu na precyzyjne ustawianie M-ki w środku kadru.

 

Oprócz tego ćwiczę wytrwale.

 

banan.gif

 

 

Pozdrawiam wszystkich. Sławek.

 

(a eq6 to świetny mobilny mont!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany - dawno takiej potężnej aberracji nie widziałem :( Tak, jak Adam mówi - wszystko jest w porządku. To tylko refraktor achro, który nie koryguje prawidłowo światła (w dużym uproszczeniu...). Wpisz w Google aberracja chromatyczna, znajdziesz wszystkie informacje.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii zdjęcia, to ma ono bardzo dużą wartość edukacyjną, bo już nie raz było na forum, że "...i achromatem można astrofoto robić"... No i jak widać można, o ile ktoś lubi wzorcową aberacje chromatyczną ;)

Co do części technicznej, to widać że guiding masz nieźle opanowany, ale jeszcze bym popracował nad ostrością, o ile to nie jest kwestia już tylko optyki.

Zresztą pora chyba na przesiadkę na coś a'la APO ;)

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Dzięki za opowiedzi. To, że w tym teleskopie aberracja jest obecna w nadmiarze to wiedziałem i wiem ... no ale, żeby do tego stopnia!!! Niebywałe. Co prawda do astrofoto tego szkła nie kupiłem - a do guidingu większych ogniskowych - ale jakieś tam fotki już "na nim" robiłem krótszymi czasami i owszem aberracja była, ale minimalna. Jak się okazuje, przy dłuższych 10 minutowych czasach to jakiś horror... Ale ten wymiar wagowy teleskopu na wyjazdy i ogniskowa 600mm całkiem mi odpowiada, więc warto było sie pobawić.

 

Na coś lepszego przesiądę się pewnie już niebawem - jak Bozia i finanse pozwolą. Taki Takahashi 106 - marzenie...

Dzięki jeszcze raz.

 

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

guiding na naprawdę niezłym poziomie jednak chyba musisz odpaproszyc matrycę po powyłaziły Ci jakieś farfocle. Pozatym widać jakieś przebarwienie w prawym dolnym rogu pewnie ampglow bo 10 min to już sporo jak na matrycę canonową u mnie wychodzi szum wzmacniacza w rogu przy klatkach 300-400 sec ale miał ciut inny kształt. O abberacji nie piszę bo chyba widać że jest tragedia możesz kombinowac coś w programie graficznym (narzędzie zmiana koloru) jednak wydaje mi się że efekt może nie być wystarczająco zadowalający bo jednak obwódki mogą się wyróżniać,inna droga to narrowband który wykluczy efekt aberry jednak trzeba by zakupić kamerę filtry no i nie wiem czy szkoda tyle zachodu czy lepiej jakieś porządne ED lub APO na początek dobrego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

guiding na naprawdę niezłym poziomie jednak chyba musisz odpaproszyc matrycę po powyłaziły Ci jakieś farfocle. Pozatym widać jakieś przebarwienie w prawym dolnym rogu pewnie ampglow bo 10 min to już sporo jak na matrycę canonową u mnie wychodzi szum wzmacniacza w rogu przy klatkach 300-400 sec ale miał ciut inny kształt. O abberacji nie piszę bo chyba widać że jest tragedia możesz kombinowac coś w programie graficznym (narzędzie zmiana koloru) jednak wydaje mi się że efekt może nie być wystarczająco zadowalający bo jednak obwódki mogą się wyróżniać,inna droga to narrowband który wykluczy efekt aberry jednak trzeba by zakupić kamerę filtry no i nie wiem czy szkoda tyle zachodu czy lepiej jakieś porządne ED lub APO na początek dobrego zestawu.

 

 

Witam. Dzięki za posta. Niestety, co do matrycy to muszę jeszcze raz rozebrać aparat - jako "Zosia Samosia" sam robiłem modyfikację tego Canona. No i oczywiście zapaskudziłem nowy filtr. Ponieważ to trochę roboty - a czasu trochę mało - zwlekam z tą poprawką, aż mnie przymusi. Przebarwienie w prawym rogu jest na tej matrycy stałym zjawiskiem i naprawdę "okazale" wygląda w 10 minutowym darku!!! Jak będę coś jeszcze kombinował z tym zdjęciem to odejmę darka i powinno zniknąć. Poza tym trzeba odjąć biasa i flata.

 

Mam też kłopot z zielona dominantą zdjęcia. Taaak ... sporo roboty z tym jeszcze...

 

Jeśli chodzi o likwidację tej abery to nie mam zamiaru więcej już focić na tym SW. Ot tak wziąłem go ze sobą na wyjazd bo lekki i poręczny. Na razie jednak będę focił na Newtonie 8 calowym. Ale z tym z kolei są inne kłopoty... no aberracji tam nie ma na szęście. Jest za to KOLIMACJA!!! Używam tego słowa w sensie pejoratywnym - bo skolimować mojego newtona to prawdziwa sztuka.

 

Następny krok sprzętowy to będzie Takahashi i kamerka SBIGA.

 

Pozdrawiam

 

Sławek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak poskładasz bez koloru? Pani Aberacji nie zlikwidujesz, ale powinno wyglądać znacznie lepiej.

 

No to tak to wyglada wstępnie bez koloru. Darki i flaty wciąż nie odjete....

 

M101_new.jpg

 

no i trochę podkadrowane

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to jest to już całkiem fajna fotka.

Częściowo aberacji możesz się też pozbyc poprzez stosowanie węższych filtrów, np UHC (nie dotyczy fotografowania galaktyk, raczej do mgławic)

 

 

Dzięki za opinie.

Ha ! To już wiem dlaczego Aberra była mniejsza jak próbowałem focić przez ten teleskopik w moim przydomowym ogródku po Warszawą - ze względu na światła miasta zawsze miałem załozony filtr UHC....

 

Ot i cała tajemnica.

 

Dzięki jeszcze raz. notworthy.gif

 

SJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.