Skocz do zawartości

Galaktyka M106


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Galaktyka której specjalnie reklamować nie potrzeba. Jest duża ale zasadniczo tylko środek świeci w okularze.

Przypomina mi trochę jajko sadzone.

 

Materiał zbierany z oporami ze strony chmur w kilku sesjach. Generalnie to kicha pogodowa w moich okolicach w tym roku póki co.

 

Messier 106 (znany również jako NGC 4258) to galaktyka spiralna w konstelacji Psów Gończych. Została odkryta przez Pierre Méchain'a w 1781. M106 położona jest w odległości około 22 do 25 milionów lat św od Ziemi. Galaktyka jest katalogowana jako Seyfert II ( Co to jest galaktyka Seyferta ? ). Z powodu promieniowania rentgenowskiego i niezwykłych linii emisyjnych istnieje podejrzenie, że część galaktyki spada do supermasywnej czarnej dziury w centrum.Widoczna NGC 4217 może być powiązana z galaktyką Messier 106. [wikipedia]

 

Lubie ten obszar nieba. To takie okno na wszechświat nieprzesłonięte nasza własna galaktyka.

Tam jest tyle małych DSow w tle. Jesli tam nie ma życia ..... huh.gif

 

Na prosbe jednego z kolegow zmienilem opis zdjecia. Wspomagalem sie kolorem z ubieglego roku wiec i sumaryczny czas zasadniczo powinien byc wiekszy.

 

 

C8N, 2KXM[2KXCM] - 8h LRGB

 

Po kliknięciu większa rozdzielczość

 

m106_2010_800.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Ty to jakimiś farbami kolorujesz :)

 

Dalem dziecku komputer do gry to pokolorowało bo pomyliło gry. Nic na to nie poradze ze co pokolenie to coraz mądrzejsze w te klocki :D

 

Eee tam, ściąga z netu. :) ...

 

Na allegro chodzi luminancja od Thomas V. Davis'a za pare złotych, to se kupiłem B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zainteresowaly mnie mozliwosci programu Aladin ktorego piotrs uzyl w swoim temacie http://forum.astropolis.pl/topic/33101-ngc5350-do-mag-22/page__view__findpost__p__398465

 

Atlasy do których ja mam dostęp nie wychodzą poza 20.00 mag nie mówiąc juz o ich kompletności.

Z chęcią sprawdziłem Aladina pod katem moich "osiągów" na zdjeciu z m106. Juz wspominałem ze ten aspekt zdjec troche mnie pociaga szczegolnie teraz kiedy uzywm kamerki mono.

 

Zakładając ze dane prezentowane przez aladina są wiarygodne myślę ze każdy większy teleskop bardzo łatwo sięgnie na prawdę bardzo daleko ponad 20mag i zobaczy bardzo słabe obiekty.

 

Poniżej na rysunku przedstawilem malutki obszar ktory przeanalizowalem. O ile czegos nie pomieszałem ja widzę cala serie obiektów blisko 22mag lub nawet przekraczających 22!.

To zdjecie obrabiałem wiec cześć zabiegow może osłabić słabe kłaczki. Byc może warto poskładać zdjęcie jeszcze raz i obrobić pod katem takiego negatywu.

 

Na czerwono zaznaczyłem analizowany obszar a na zielono gwiazdki referencyjne bo zdjecia sa zorientowane inaczej. Te dwie słabsze referencyjne gwizdki maja po 21.7 mag (!)

 

 

m106_DeepSpace1a.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.