Skocz do zawartości

Montaz EQ3-2 - pytania


Randy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam teleskop na montażu EQ3-2 bez mechanizmu zegarowego i napędów (nie wiem czy to jest to samo bo jest mój pierwszy teleskop i za bardzo nie mam pojęcia :))

 

I chciałem się dowiedzieć czy przy takim montażu można wyszukiwać obiekty za pomocą ich współrzędnych?

Np M13 posiada współrzędne 16h 41m RA i +36° 27 DEC.

Czy wyszukiwanie obiektów na niebie przy pomocy o to takich współrzędnych ma coś wspólnego z nastawianiem teleskopu na biegun północny?

Edytowane przez Randy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz próbować ustawić montaż na biegun, a potem posługiwać się kołami nastawczymi ale nie jestem pewien czy to dobry sposób

nigdy nie widziałem by ktoś w ten sposób wyszukiwał obiekty

w końcu Ziemia obraca się wokół osi czyli współrzędne na osi rektascencji też się obracają i trzeba by stale ten obrót uwzględniać (kompensować). Tak właśnie robią montaże z GOTO

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można wykorzystać koła nastawcze na montażu. Należy tylko ustawić poprawnie datę i biegun. Ale wątpię żeby precyzja wykonania tych kół dawała zadowalający efekt. Sam, co prawda, tego dokładnie nie sprawdzałem. 

 

Tak jak pisze ZbyT fajną opcją jest GoTo i takowy gadżet można dokupić nawet do EQ3, z tym że to raczej będzie to inwestycja która nigdy się nie zwróci :)

 

Maciej

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok.

Ale jesli juz nastawie na biegun to jak to jest z tym mniej wiecej fajnym poruszanie sie po niebie?

Chodzi mi o to jak sie poruszac takim paralaktykiem. Czy nastawienie na biegun cos da? Czy jak nastawie to ulatwi mi to sie nim poruszaniem?

Bo bez nastawiania poruszanie sie takim montazem jest dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem ten montaż.

 

Zmiana obiektu wymga dospacerowania do niego (na przykład po gwiazdkach pośrednich) na ogół za pomocą obu pokręteł więc obie osie sie pokręcą - nie ma w tym nic złego a nazwy ich sa w takim przypadku (dla tej operacji) bez znaczenia.

 

TAK CZY SIAK - JAK RAZ USTAWISZ PRZELOTOWY OTWÓR GLOWICY NA gwiazdę polarną TO NIE RUSZASZ JUŻ STATYWU

(w moim eq32 wyjęcie zaślepki z otworu głowicy graniczyło z cudem - znaczy się musiałem maksymalnie wytężyć siły)

 

 

co do ustawiania obiektu wg skal na głowicy to mam złe doświadczenia - przypuszczam, że warto to potestować dopiero w przyszłosci jak już cokolwiek znajdziesz normalną metodą na przyklad taką:

pierwsze_skoki

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podłączyć się pod topic:

 

Posiadam 80ED od SW.

Przymierzałem się do zakupu Porty Vixena na szybkie, niezobowiązujące "lukanko" za miastem.

 

Pojawiła się jednak opcja zakupu EQ3-2 z prowadzeniem w obu osiach za podobną cenę.

I teraz pytania:

- Czy taki montaż uciągnie 80ED?

- Czy istnieje możliwość przerobienia zasilania tak, aby szło ono z zapalniczki samochodowej a nie z baterii?

 

EQ3-2 czy Porta?

Edytowane przez Karol Wójcicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam EQ3-2. Zakładam Karolu,że chodzi Ci o wizual, bo o astrofoto z EQ3-2 to lepiej zapomnieć. Montaż ten po pewnych modyfikacjach jest przenośny na większe odległości,co sam praktykuję z Makiem 127.

ALE! Jeśli to ma być do refraktora 80mm jako szybki, wygodny sprzet wypadowy, to zapomnij o EQ3-2, bo dowolny przyzwoity montaż AZ pobije go na głowę wygodą w przenoszeniu [waga, ale nie tylko!] jak i prostotą w ustawianiu na stanowisku. Oczywiście bonusem paralaktyka jest napęd, ale z tak małym teleskopem jak 80-tka, gdzie maksymalne sensowne powiekszenie nie przekroczy 160x, ta zaleta schodzi niemal całkowicie na drugi plan.

Dlatego moim zdaniem najlepszym użytkowo wyborem będzie Porta [wyważenie tuby w pionie + mikroruchy] , a nawet, przy braku kasy, nieśmiertelne AZ3 [mikroruchy, brak wyważenia]. Z tym,że w tym ostatnim dla wygody należy nieco go zmodyfikować, by poprawić wyważenie. Z kolei AZ4 nie ma mikroruchów, za to ma wyważenie tuby w pionie, będzie się sprawował jak Dobson z bardzo krótkim tubusem. Prawdopodobnie, bo osobiście nie sprawdzałem, a diabeł tkwi w szczegółach, przed wszystkim w mozliwości precyzyjnej regulacji siły tarcia w osi alt. Z małym teleskopem trudno o 100% wyważenie [zmiana okularu, przeogniskowanie wyciągu].

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszystkich, podobnie jak Randy staram się znaleźć informacją o ustawieniu współrzędnych jednak niewiele jest takich informacji w internecie.

 

W instrukcje dołączonej do teleskopu znalazłem następującą informacją.

Najpierw kalibrujemy położenie teleskopu w osi Deklinacje (Dec) ta operacja wydaje się prosta. Jeżeli chodzi o oś Rektascensji (RA) skala w moim montażu ma dwa tryby odblokowana (odnajdowanie obiektów) zablokowana (śledzenie obiektów).

 

Pierwszym etapem jest kalibracja skali odnajdujemy znany obiekt o danych współrzędnych (np. Vega RA 18h 37m) ustawiamy na nim teleskop odblokowujemy skalę i obracamy skalę ręcznie na znaną wartość (18h 37m) skala jest skalibrowana.

 

Kolejny etap to odnalezienie obiektu za pomocą skali RA i Dec. Po prostu obracamy teleskop dopóki na skali nie uzyskamy interesującej nas wartości (np. RA 18h 52m Dec +33° 01′) naszym oczom powinien ukazać się obiekt M57 Ring Nebula

 

Ostatnim etapem jest śledzenie obiektu. Po odnalezieniu obiektu blokujemy skalę RA i obracamy oś RA za pomocą mikro-ruchów, aby utrzymać obiekt w polu widzenia.

Jeżeli chcemy odnaleźć kolejny obiekt nie musimy już kalibrować skali, ponieważ była w trybie śledzenia.

 

To tyle teorii. Jeszcze nie próbowałem tej metody więc nie wiem czy działa :lol:

 

W moim montażu jest jeszcze oprócz skali godzinowej 1-24h skala daty od 1-12 również obracana niezależnie czy ktoś wie, do czego służy i jak ją używać? :g:

Nie jestem ekspertem w powyższej dziedzinie, więc jeżeli napisałem jakieś głupoty proszę o korekty :read:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.