Jump to content

Goliat, żuraw, ATM ?


tomaszzt
 Share

Recommended Posts

Witam

Wiem, że temat był wałkowany 8746523 razy :blink: , ale postanowiłem go odświeżyć, biorąc pod uwagę kwestię ceny i jej stosunku do jakości (czyli komfortu użytkowania). Żuraw astrokrakowy kosztuje 450 zł, Goliat (allegro) ok. 350, ATM - wiadomo, choć biorąc pod uwagę toczenie głowicy, obróbkę CNC to nie jest cenowo tak słodko. Opisane parę wątków wcześniej lornetkarium polowe wydaje się znakomitym pomysłem - tylko wypadałoby zamieścić jakąś formę recenzji z użytkowania. Wszelkie pomysły ze statywami fotograficznymi sobie darujmy, one są pod aparaty fotograficzne :flirt: Mnie osobiście najsensowniejszy wydaje się Goliat, i tutaj (kolejny raz, ale proszę !!!! :unsure:)może wypowiedzieć się Pepin.

Link to comment
Share on other sites

...Opisane parę wątków wcześniej lornetkarium polowe wydaje się znakomitym pomysłem - tylko wypadałoby zamieścić jakąś formę recenzji z użytkowania...

Dotychczasowe doświadczenia są takie:

- stelaż podopierający lornetkę skutecznie ją stabilizuje, umożliwiając staranną obserwację wybranego obiektu. Jednak zmiana położenia wymaga dopasowywania zarówno wysokości oparcia leżaka jak i odległości lornetki od oczu i wymaga trochę manewrowania i chwilę czasu. Jako miłośnik swobody podczas obserwacji korzystam więc ze stelaża dość rzadko;

- obrotowy wózek pod leżak wraz z mini-podłogą wyraźnie zwiększa swobodę obserwacji i jest moim ulubionym sprzętem pomocniczym poza domem. Polecam każdemu lubiącemu błądzić po nieboskłonie z lornetką;

- pragnę przypomnieć modyfikację żurawia Poruczki/Astrokraka, uzupełnionego o głowicę pistoletową http://forum.astropo..._1

(patrz takżeCelestia). Jest to "wynalazek" doskonały, zwłaszcza przy obserwacjach z balkonu. Dodatkowo statyw żurawia stawiam na wózku, którego opis gdzieś przepadł w burzliwej historii AF. Całośc wraz z leżakiem bardzo dobrze spisuje się na gładkiej podłodze wnęki balkonowej, ułatwiając dostęp do każdego widocznego skrawka nieba, w wygodnej pozycji na leżaku, poniżej bariery osłoniętej czarnymi zasłonami od świateł osiedla.

Edit:

Goliat, wyposażony dodatkowo we fragment głowicy fotograficznej i płytkę szybkiego montażu (mój model Goliata wymagał uciążliwego bezpośredniego przykręcania lornetki do statywu) bardzo dobrze stabilizuje nawet ciężkie lornety i umożliwia proste i szybkie dopasowanie wysokości, obrót czy wychylenie kolumny. Praktycznie jednak niezbyt nadaje się do obserwacji w pozycji siedzącej ani do obserwacji w okolicach zenitu przez lornetki proste. Z lornetą kątową zenit jest łatwo dostępny. Goliat jest także duży i ciężki, co utrudnia transport bez samochodu

Wózek... 4.jpg

Wózek... 2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za podpowiedzi !

Jednak zmiana położenia wymaga dopasowywania zarówno wysokości oparcia leżaka jak i odległości lornetki od oczu i wymaga trochę manewrowania i chwilę czasu.
- Otóż to... Jeżeli chcę obserwować stały fragment nieba jest ok., ale o manewrowaniu mogę zapomnieć.

Między Goliatem a żurawiem jest spory przedział cenowy, Goliat z allegro (z wózkiem !!!) to ok. 350 zł. Cena żurawia w Astrokraku (z lepszym nieco statywem) to ok. 500 zł + ewentualna głowica za ok. 400 zł - Coś za coś :unsure: Interesuje mnie bardzo, ile stopni nad horyzontem można (w miarę jeszcze komfortowo - bez "łamania" karku) obserwować Goliatem ?

Link to comment
Share on other sites

A ja zrobiłem sobie o taki żuraw http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=11833 wykorzystując montaż AZ-3 który mam od teleskopu. Sprawuje się znakomicie, a kosztował mnie ułamek ceny gotowego żurawia - no ale miałem już montaż AZ-3, bez niego nie było by już tak słodko. Najdroższym elementem była głowica kulowa. Obserwacje lornetą Tento 20X60 można prowadzić komfortowo kierując ją na dowolny punkt nieba. Jeśli ktoś ma już montaż typu AZ-3 to goraco polecam taką prostą konstrukcję ATM

Link to comment
Share on other sites

... Interesuje mnie bardzo, ile stopni nad horyzontem można (w miarę jeszcze komfortowo - bez "łamania" karku) obserwować Goliatem ?

Tak trochę "na czuja", bo to sprawa subiektywna - jakieś 70 stopni.

Link to comment
Share on other sites

Interesuje mnie bardzo, ile stopni nad horyzontem można (w miarę jeszcze komfortowo - bez "łamania" karku) obserwować Goliatem ?

 

Tyle samo co i bez Goliata :Boink: Z Goliatem / żurawiem podpierającym lornetę czy bez, i tak musisz wytrzymać na stojaka z głową odchyloną do tyłu. Stań sobie swobodnie i popatrz pionowo w górę, to będziesz wiedział ile możesz wytrzymać.

Istotna jest tu kwestia wzrostu. Jak masz 170 cm. to będziesz mógł wysunąć lornetkę maksymalnie w górę na pochylonej kolumnie i po prostu stanąć pod okularami (duży Goliat). Ale jeśli masz 185 cm. to zdaje się będziesz już musiał ugiąć kolana i pozycja staje się skrajnie niewygodna :sorry: Tak więc czasem Pepin cieszy się, że nie jest długi :szczerbaty:

 

Żuraw jest dwuelementowy, co dodatkowo utrudnia jego przenoszenie i też nie jest lekki. Żeby zupełnie pozbyć się drgań przy ciężkich lornetach konieczna jest wymiana trójnogu na drewniany (dodatkowe koszta i masa). Tak więc nie jest super różowo. No i wokół niego trzeba chodzić na boki (większy promień), chyba, że zastosujesz Jankową modyfikację (dodatkowy koszt pistoletowej głowicy). Dlatego Goliat lepiej nadaje się gdy nie masz dużo miejsca, np. na balkon. Poza tym na goliacie umieścisz jeszcze aparat foto lub lunetę a na żurawiu nie. Z kolei w żurawiu chyba większa wygoda i swoboda przy częstej zmianie obiektów... ale goliatem wygodniej śledzi się samoloty... i co tu wybrać??? :lightning:

:Beer:

Link to comment
Share on other sites

-...Otóż to... Jeżeli chcę obserwować stały fragment nieba jest ok., ale o manewrowaniu mogę zapomnieć....

Z tym manewrowaniem stelażem nie jest tak trudno. Poziom załatwiam obrotem leżaka, tylko przy większych ruchach w pionie trzeba doregulować, ale tak jest z każdym statywem. Za to zenit masz komfortowo dostępny a zbudować toto można za grosze. Tylko dobry leżak potrzebny.

A tak w ogóle, to nie ma jak sam leżak.

Niech żyje wolność,

wolność i swoboda...

Link to comment
Share on other sites

Wybór padł na Goliata, na lornetkarium wg. Janko już "kombinuję" materiały.

ale goliatem wygodniej śledzi się samoloty... i co tu wybrać???
- nooo, to jest dla mnie niezłym zaskoczeniem. Satelity i inne ISS są "w zasięgu" lornetki na goliacie ? Przypominam, że mój Goliat będzie miał oryginalny wózek. Zawsze chciałem zająć się obserwacją sztucznych satelitów, AZ3 bardzo skutecznie wybił mi to z głowy, żuraw chyba też nie za bardzo się nadaje. Tak czy owak - będzie Goliat i lornetkarium jako uzupełnienie. Dzięki Panowie za fachowe rady :Salut:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 135 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.