Skocz do zawartości

Takahashi Epsilon - 200 Astrograph


Pytajnik

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze.

Czy ktoś z Was może się podzielić ze mną opinią na temat teleskopu "TAKAHASHI Epsilon-200 Astrograph Telescope - 8 cali". To co znalazłem w Internecie na ten temat o same zachwyty. Wiem jednak, że to starszy - ciężki - typ Newtona. Musi mieć przecież ... jakieś wady....

Będę wdzięczny za pomoc, gdyż mam okazję kupić coś takiego do astrofoto.

Pozdrawiam

Sławek-Pytajnik

przepraszam za błędy w tytule postu - paluszek się omsknął - a naprawić nie można

Edytowane przez Pytajnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce chyba nikt nie ma Epsilona.

Z tego co wiem to Newton, ale z lustrem głównym, hiperbolicznym.

Dzięki czemu korektor ma prostszą budowę i tak 1/3 długości korektorów do luster parabolicznych.

Minusem epsilonów jest problem z odkształceniami blaszanej tuby w okolicach wyciągu, pod obciążeniem hi-endową kamerą z kołem filtrowym wielkości deski klozetowej, a właśnie miłośników astrofotografii celujących w takie kamery, stać na epsilony (te teleskopy były projektowane za czasów kliszy).

 

Najnowszy model ma parametry d=180mm f2.8 - d=200mm f4 nie jest już produkowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce chyba nikt nie ma Epsilona.

Z tego co wiem to Newton, ale z lustrem głównym, hiperbolicznym.

Dzięki czemu korektor ma prostszą budowę i tak 1/3 długości korektorów do luster parabolicznych.

Minusem epsilonów jest problem z odkształceniami blaszanej tuby w okolicach wyciągu, pod obciążeniem hi-endową kamerą z kołem filtrowym wielkości deski klozetowej, a właśnie miłośników astrofotografii celujących w takie kamery, stać na epsilony (te teleskopy były projektowane za czasów kliszy).

 

Najnowszy model ma parametry d=180mm f2.8 - d=200mm f4 nie jest już produkowany.

 

 

Dzięki za opinię.

 

Mam okazję kupić ten teleskop za 6500 złotych (OTA). Ponieważ lubie newtony - mam 8 calowe "coś" na czym robię fotki. Oczywiście marzę o Takahashi. Mam nadzieję, że jesli go kupię to odczuwalny będzie skok jakości. Mojego telepa nie da się wogóle dokładnie skolimować.... No cóż kwota wydana na epsilona jest nie mała, ale też nie powalająca. Jak patrzę na ceny nowych to...:sorry: .... Podobno ten jest w idealnym stanie jeśli chodzi o optyke i mechanikę.

Cholerka - chyba go kupię.

 

Pozdrawiam

 

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze pozostaje pytanie o stan lustra. Ma już dobre parę latek.

 

Na Astromart wisiało kiedyś długo to ogłoszenie: http://www.astromart.com/classifieds/details.asp?classified_id=598057 Byłem ciekaw czemu nie było chętnych, ale w końcu ktoś to kupił.

Teraz też jest jedno ogłoszenie: http://www.cloudynights.com/classifieds/showproduct.php?product=32886&sort=1&cat=10&page=3 , też już od jakiegoś czasu: http://www.cloudynights.com/classifieds/showcat.php?cat=all&stype=1&si=Epsilon-200 (ciekawe, może ten sam?)

 

Domyślam się że przesiadka ma być z AT8IN, czyli kierunek słuszny. Pamiętaj też o jego wadze 13,5 kg. Nie wiem jaki masz montaż, udźwignie?

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto byłoby poznać jeszcze jakiego detektora zamierzasz używać. Ja na dzień dzisiejszy wchodziłbym w Newtona jedynie pod warunkiem carbonowej tuby... choć ta cena jest naprawdę bardzo dobra :) A z czym porównujesz ten skok jakościowy?

 

 

Robię teraz fotki Canonem 350D modyfikowanym. Teleskop to Astro Tech (Chińska fabryka) firmowany przez firme z USA. Taki tam "mercedes wśród maluchów" jak o nim mówią. Nawet przyzwoity - udało mi się taką jak załączona fotke na nim ustrzelić. Więc najgorzej nie jest. Chcę wkrótce zmienić detektor na jakiegoś SBIGA 2000 co najmniej. Wszystko siedzi na EQ6 - więc przy tym epsilonie i nowej kamerce - może być za cienko....

Chetnie bym już wykonał jakiś skok sprzętowy, aby cos więcej móc wypracować w astrofoto...

 

Veil:

 

MASTER_RGB_ERROSION1.jpg

 

Pozdrawiam

 

Sławek

Edytowane przez Pytajnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze pozostaje pytanie o stan lustra. Ma już dobre parę latek.

 

Na Astromart wisiało kiedyś długo to ogłoszenie: http://www.astromart...ified_id=598057 Byłem ciekaw czemu nie było chętnych, ale w końcu ktoś to kupił.

Teraz też jest jedno ogłoszenie: http://www.cloudynig...1&cat=10&page=3 , też już od jakiegoś czasu: http://www.cloudynig...&si=Epsilon-200 (ciekawe, może ten sam?)

 

Domyślam się że przesiadka ma być z AT8IN, czyli kierunek słuszny. Pamiętaj też o jego wadze 13,5 kg. Nie wiem jaki masz montaż, udźwignie?

 

 

Dokładnie to ten sam telep - to znaczy twój trzeci link kliknąłem i widzę te same fotki ....

 

Przesiadka jak powiedziałeś - no i właśnie nie wiem, czy eq6 utrzyma - jeszcze torchę ważą obejmy - oryginalne od Takahashi chyba z 3 kilo....

No i Canon 350 to by może wystarczyło, ale sbig - musi być z dodatkową matrycą do guidingu przez teleskop główny bo z pewnościa lunety na barana to juz nie wytrzyma ten biedny eq6

 

Pozdrowienia

S

Edytowane przez Pytajnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym NJP co koleś sprzedaje byłby fajny zestawik, tylko jakieś GOTO doprawić... B)

http://www.cloudynig...&cat=all&page=1

 

 

Zestaw super... ale nie chce dołączyć tego montu jako extras do telepa.... Przekonuję go w mailach... a on nie chce - dziwny jakiś amerykaniec.:szczerbaty:

 

S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chetnie bym już wykonał jakiś skok sprzętowy, aby cos więcej móc wypracować w astrofoto...

 

 

 

No to najlepszym wyborem będzie zmiana detektora a nie teleskopu, wg mnie 16bit kamera mono da Ci większego "kopa" niż ten Epsilon. Było tak ze mną, też kiedyś szukałem Epsilonów (akurat 160 f 3.3), ale pozostałem przy małym teleskopie i dedykowanej kamerze - efekty na zdjęciach kilkukrotnie lepsze.

 

Poza tym, nie szkoda skorygowanego pola Epsilona dla małego chipu ST2000? :) Na Twoim miejscu naprawdę popróbowałbym z tym co masz i kamerą mono.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to najlepszym wyborem będzie zmiana detektora a nie teleskopu, wg mnie 16bit kamera mono da Ci większego "kopa" niż ten Epsilon. Było tak ze mną, też kiedyś szukałem Epsilonów (akurat 160 f 3.3), ale pozostałem przy małym teleskopie i dedykowanej kamerze - efekty na zdjęciach kilkukrotnie lepsze.

 

Poza tym, nie szkoda skorygowanego pola Epsilona dla małego chipu ST2000? :) Na Twoim miejscu naprawdę popróbowałbym z tym co masz i kamerą mono.

 

 

Pozdrawiam

 

 

Qbanos

dzięki za dobrą radę - zbieram na kamerę.:notworthy: Zrobię jak mówisz. To lepsze wyjście - ale w takim razie pójdę w cos więcej niż ST2000. Nie wiem jeszcze w co - ale w większą martycę. Może jakieś FLI? No i żeby nie było droższe niż 15-20 K złociszów. Może ktoś coś ma na myśli? Proszę o poradę..

 

SJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbanos

dzięki za dobrą radę - zbieram na kamerę.:notworthy: Zrobię jak mówisz. To lepsze wyjście - ale w takim razie pójdę w cos więcej niż ST2000. Nie wiem jeszcze w co - ale w większą martycę. Może jakieś FLI? No i żeby nie było droższe niż 15-20 K złociszów. Może ktoś coś ma na myśli? Proszę o poradę..

 

SJ

 

Spokojnie, przemyśl temat i poczekaj na opinie innych :) Z tą kamerą to jest tak, że jak kupisz coś o dużym chipie (35mm i więcej) to znowu będzie potem problem z optyką, która to obsłuży (wtedy faktycznie by się przydało coś pokroju Epsilona albo FSQ :rolleyes: ). Cały problem polega na tym, żeby dobrać jedno z drugim tak, by móc maksymalnie wykorzystać możliwości jakie oferuje taki sprzęt :) Może wyjdź od tego co zamierzasz focić takim sprzętem, w sensie czy bardziej małe galaktyki czy widefield.

 

 

Pozdrawiam i życzę owocnych decyzji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, co Ci Qbanos napisał. Wg mnie, omijaj na razie full frame'y (tym bardziej większe). Żeby efektywnie pracować takim formatem potrzebujesz czasu i sporo inwestycji w całą konstrukcję, bo każdy element musi być ze sobą idealnie zgrany.

 

Z drugiej strony inwestowanie w Epsilona do małej kamery to też trochę średni pomysł. Szczerze mówiąc, to w dzisiejszych czasach rzadko słyszy się o Epsilonie. Dlaczego? To w pewnym sensie antyk z czasów, gdzie jedyną rozsądną opcją na budowę astrografu na newtonie było wykonanie luster w hiperboli. Dzisiaj w dobie komputerów projektuje się układy optyczne oparte o parabolę i soczewkowy korektor, które dają na wyjściu oraz bliski ideałowi. Poza tym, samo kolimowanie hipebolicznych luster, do tego przy takiej jasności, to przysłowiowa rzeźnia.

 

Niby dalej w ofercie paru producentów są hiperboliczne astrografy, ale nie znam nikogo, kto by używał takiej konstrukcji.

 

Puentując, ja bym tego nie kupił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden drobny szczegół. Kolega używa AT8IN, czyli bliźniaka Soligora MT-800 (newton 8" F4). Mam coś takiego. To jest niesłychanie wymagający i kapryśny sprzęt. Kolimacja jest trudna i aktualna tylko w danym położeniu na montażu, a punkt ostrości ma rozmiary mierzone w mikrometrach. Robienie tym fotek jest sportem ekstremalnym dla lubiących wyzwania. Gdyby sobie kupił edka np. albo coś innego mniej wymagającego (krótsza ogniskowa, relfraktor, albo reflektor lepszej klasy), to by miał więcej udanych zdjęć. Tak więc popieram tezę że ten Epsilon to jakby orać pole migiem z odzysku, ale może nie tylko kamera powinna być w najbliższych planach zakupowych.

 

Wszystko oczywiście zalezy od budżetu. I oczywiście trzeba się liczyć że to dopiero początek lawiny wydatków. I oczywiście dobierając setup trzeba zgrać wszystko ze wszystkim. No i tak dalej, czyli witamy w klubie zarażonych wirusem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.