Skocz do zawartości

Budowa pierasa


Gość Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynamy od "wywalenia" w ziemi otworu pod betonowy słup.

 

Absolutnie niedopuszczalne kopanie dołu szpadlem!

 

Do celu wybrania ziemi zaopatrujemy się w coś takiego:

 

http://xl-tools.com.pl/go/ac/401/ci/195/si/223

 

proponuję słup fi 300mm.

 

Część dalsza nastąpi..

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic więcej nie napiszę, ktoś potrzebuje pomocy zapraszam na maila....

 

koledzy tracą przez Ciebie...

A co tracą przeze mnie? To że będą musieli kupić (szukać) świdra, żeby wykopać dziurę pod piera? To że nie będą mogli pod niego wylać stopy, która zabezpiecza pier przed "kiwaniem" i sezonową migracją też stracą?

Walnąłeś epicką bzdurę, która wpędzi potencjalnych budowniczych w dodatkowe koszty i duże problemy z niestabilnością.

 

Ten tekst o "szpadlu" można uznać za cytat miesiąca, a może nawet roku. Szkoda, że nie namówisz ludzi do zamówienia ekipy z koparkami specjalistycznymi. Masakra.

A może zacząłeś produkować świdry i dlatego nagle szpadel jest "niedopuszczalnym" narzędziem do kopania dziur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie nastąpi...

A szkoda bo zapowiadało się ciekawie. Mam w firmie 20 szpadli i ani jednego świderka. Zacząłem się wahać czy aby moja firma jest profesjonalna? I ta niepewność pozostanie.

 

Robił pan słupy u Jesiona? Nie wygląda mi to na pełen profesjonalizm. Niebawem przedstawię zdjęcia piera postawionego inną metodą niż pana.

 

Nikogo nie zmuszam do "słuchania" mnie, jednak pozostawię możliwość ocenienia pierów pana i mojego.

 

.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że najpierw wyjaśni nam Pan, dlaczego szpadel jest niedopuszczalny przy kopaniu otworu technicznego na pier (zwany przez Pana "pierasem"), oraz wyjaśni nam Pan dlaczego niepotrzebna jest stopa fundamentowa pod omawiany pier.

Chciałbym również dowiedzieć się, jak głęboki otwór można wywiercić polecanym przez Pana wiertłem.

 

...Niebawem przedstawię zdjęcia piera postawionego inną metodą niż pana.

 

Oczywiście do zdjęć dostaniemy 100%-we potwierdzenia, że przykładowy pier był absolutnie nieczuły na zimowe zamarzanie gruntu i nie było żadnych odchyłek w ustawieniu montażu na GP?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzę,że "stopa" nie jest konieczna, przy stawianiu betonowego słupa fi 300 na odpowiednią głębokość metodą wiecrenia. Ziemia na brzegach po wierceniu jest ubita, kopana szpadlem nie. Sprawdzę ugięcia, nie ma problemu mam do tego przyrządy. Nic nie może się kiwać...

 

Sprawa jest prosta: Chce ktoś stopę, musi kopać szpadlem.

 

Kopanie dołu szpadlem fi 300mm odpada. Słup powinien być stabilny i profesjonalny i taki będę chciał przedstawić...

 

Nie twierdzę, że słupy tego pana są złe, ale nie są to profesjonalne słupy.

 

ps.Zobacz czy betonowe słupy stawiane tą metodą się kiwają :icon_idea:

 

ps2 Zważcie jak Adam Jesion mnie traktuje, ogólnie. We wpisach mnie poniża. Czuje się on "większy" i z tego powodu może mnie kopać?

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robił pan słupy u Jesiona? Nie wygląda mi to na pełen profesjonalizm.

 

Oooo, to i czegoś dowiem się dzisiaj o swoich pierach? Genialne. Dziękuję za jakże cenne doradztwo. Niestety - nie używałem świderka, tylko szpadla. Wybaczcie, wstyd mi. Gdybym wiedział, że to taki obciach kopać szpadlem, to bym kupił ten cholerny świderek. Ciekawe tylko, jak by mi się tam, na tej twardej jak kamień glebie wierciło?

 

Nieprofesjonalny PIER. Widzę, że mam kolejny cytat roku.

 

PS. Jeżeli ten wątek założyłeś tylko po to, żeby wpieprzyć tu zakonfabulowaną reklamę, to miej się na baczności. Handlowanie pod pozorem podprogowej reklamy ukrytej w wątku "pomocowym" jest najbardziej żenującym jej typem. Od reklamowania są pola ku temu przewidziane. Przynajmniej przyczyniłbyś się do rozwoju AP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo, to i czegoś dowiem się dzisiaj o swoich pierach? Genialne. Dziękuję za jakże cenne doradztwo. Niestety - nie używałem świderka, tylko szpadla. Wybaczcie, wstyd mi. Gdybym wiedział, że to taki obciach kopać szpadlem, to bym kupił ten cholerny świderek. Ciekawe tylko, jak by mi się tam, na tej twardej jak kamień glebie wierciło?

 

Nieprofesjonalny PIER. Widzę, że mam kolejny cytat roku.

 

PS. Jeżeli ten wątek założyłeś tylko po to, żeby wpieprzyć tu zakonfabulowaną reklamę, to miej się na baczności. Handlowanie pod pozorem podprogowej reklamy ukrytej w wątku "pomocowym" jest najbardziej żenującym jej typem. Od reklamowania są pola ku temu przewidziane. Przynajmniej przyczyniłbyś się do rozwoju AP.

 

Nie, to nie reklama, nie robię pierów i nie jeżdżę po ludziach i nie stawiam tego. Chciałem pomóc.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps2 Zważcie jak Adam Jesion mnie traktuje, ogólnie. We wpisach mnie poniża. Czuje się on "większy" i z tego powodu może mnie kopać?

Nie bądź egocentryczny. Ciebie nie "traktuję", tylko to co piszesz. Nadal podtrzymuję to, co napisałem w pierwszym poście. Zdanie napisane przez Ciebie jest "bzdurą", do tego wywołującą uśmiech.

 

Żebyś nie zapomniał, o czym mówimy, to zacytuję jeszcze raz:

 

"Absolutnie niedopuszczalne kopanie dołu szpadlem!"

 

PS. Nie mam nic przeciwko temu, żebyś bzdury pisane przeze mnie piętnował wg tego samego schematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bądź egocentryczny. Ciebie nie "traktuję", tylko to co piszesz. Nadal podtrzymuję to, co napisałem w pierwszym poście. Zdanie napisane przez Ciebie jest "bzdurą", do tego wywołującą uśmiech.

 

Żebyś nie zapomniał, o czym mówimy, to zacytuję jeszcze raz:

 

"Absolutnie niedopuszczalne kopanie dołu szpadlem!"

 

PS. Nie mam nic przeciwko temu, żebyś bzdury pisane przeze mnie piętnował wg tego samego schematu.

 

Wykopiesz okrągłą "dziurę" (jak to nazywasz) fi 300mm na głębokość 1,5 metra? Naprawdę myślisz że słup stawiany tą metodą będzie się kiwał?

 

Oni walą stopy bo niewiedzą jak to wykopać aby było ubite po bokach. stopa jest uzasadniona tylko po szpadlu gdzie wszystko jest miękkie i nieubite.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście do zdjęć dostaniemy 100%-we potwierdzenia, że przykładowy pier był absolutnie nieczuły na zimowe zamarzanie gruntu i nie było żadnych odchyłek w ustawieniu montażu na GP?

Problem w tym, że ja mam takie 2 piery bez stopy. Tzn. w sumie mam 4 piery :) Dwa są ze stopami w środku obserwatorium, a dwa takie same na zewnątrz, które robią za fundament tylnych filarów. Nie chciało mi się tego zrobić, jak należy. Zrobiłem, jak wszystkim tu radzi pan Mitek (właśnie fi 30). Po 2 latach podstawy stoją krzywo, do tego nawet nie na tej samej wysokości. Będę to przerabiał na wiosnę, w tym roku już mi się nie chciało.

 

Nie wyobrażam sobie, gdybym coś takiego zaserwował, jak główne piery pod teleskopy.

 

PS. Dodam tylko, że z "nieprofesjonalnymi" pierami, jak to określił Mitek, do tego wykopanych starym, zardzewiałym szpadlem, nie mam od tych paru lat żadnych, najmniejszych problemów. Są, jak skała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że ja mam takie 2 piery bez stopy. Tzn. w sumie mam 4 piery :) Dwa są ze stopami w środku obserwatorium, a dwa takie same na zewnątrz, które robią za fundament tylnych filarów. Nie chciało mi się tego zrobić, jak należy. Zrobiłem, jak wszystkim tu radzi pan Mitek (właśnie fi 30). Po 2 latach podstawy stoją krzywo, do tego nawet nie na tej samej wysokości. Będę to przerabiał na wiosnę, w tym roku już mi się nie chciało.

 

Nie wyobrażam sobie, gdybym coś takiego zaserwował, jak główne piery pod teleskopy.

 

PS. Dodam tylko, że z "nieprofesjonalnymi" pierami, jak to określił Mitek, do tego wykopanych starym, zardzewiałym szpadlem, nie mam od tych paru lat żadnych, najmniejszych problemów. Są, jak skała.

 

Masz bez stopy ale kopane było szpadlem i dlatego stoją krzywo. na nieubitą ziemie stawiać słup...

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni walą stopy bo niewiedzą jak to wykopać aby było ubite po bokach.

O kurde, walisz rewolucje post po poście. Stopę fundamentową wymyślono dlatego, że nie potrafiono kopać dziur?!

 

Nie znając materiału i zwięzłości gleby, w której ktoś posadawia taki słup, w ciemno, nazywasz go idiotą, że robi stopę fundamentową???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurde, walisz rewolucje post po poście. Stopę fundamentową wymyślono dlatego, że nie potrafiono kopać dziur?!

 

Nie znając materiału i zwięzłości gleby, w której ktoś posadawia taki słup, w ciemno, nazywasz go idiotą, że robi stopę fundamentową???

 

Stopa ma swoje uzasadnienie ale tylko wtedy gdy dół kopany jest szpadlem. Niemożna pominąć stopy stawiając słup na rozgrzebaną nieubitą ziemię. W wypadku wywiercenia otworu przy średnicy słupa fi 300mm na głębokości 1,5m stopa jest zbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

koledzy tracą przez Ciebie...

 

...chyba tylko kupe śmiechu

 

a jednak nie stracą:

Stopa ma swoje uzasadnienie ale tylko wtedy gdy dół kopany jest szpadlem. Niemożna pominąć stopy stawiając słup na rozgrzebaną nieubitą ziemię. W wypadku wywiercenia otworu przy średnicy słupa fi 300mm na głębokości 1,5m stopa jest zbędna.

 

Mitek pisz o tym na czym się znasz,

przecież i tak wiadomo, że zakładając ten wątek, chodzi Ci o reklamę swojego top-piera,

no ale to od niego zacznij, a nie o fundamentowaniu o którym widać, nie masz bladego pojęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robił pan słupy u Jesiona?

Nie ma obawy, nie robię pierów. Zajmuję się głównie kablami.

Ale wybacz, ręczny świder to jest dobry do robienia mocowania pod słupek płotu który jak się przechyli o 5 cm to nawet specjalnie widać nie będzie. Inną sprawą są świdry średnicy >0,5 metra którymi wierci się na głębokość KILKUNASTU metrów w budownictwie drogowym, ale przecież nie o takie coś chodzi.

W ręcznym świdrze chodzi raczej o oszczędność betonu - mała dziura którą można bezpośrednio zalać betonem bez żadnych konstrukcji szalunkowych a nie o stabilność konstrukcji.

 

Poza tym:

Ludzie! Dajcie się Mitkowi wypowiedzieć do końca, tylko niech to zrobi od razu a nie po kawałku z których już pierwszy wzbudza sensację. Ocenimy całość i albo zbesztamy to albo powiemy: oryginalne, ciekawe rozwiązanie. Zobaczymy całość, ocenimy całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...chyba tylko kupe śmiechu

 

a jednak nie stracą:

 

 

Mitek pisz o tym na czym się znasz,

przecież i tak wiadomo, że zakładając ten wątek, chodzi Ci o reklamę swojego top-piera,

no ale to od niego zacznij, a nie o fundamentowaniu o którym widać, nie masz bladego pojęcia

 

Twoje posty są tylko efektem "trzymania sztamy" z Adamem Jesionem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wypadku wywiercenia otworu przy średnicy słupa fi 300mm na głębokości 1,5m stopa jest zbędna.

1.5 metra powiadasz? Hm... Stopa to może i jest zbędna ale tylko w wypadku jak byś chciał na tym zbudować budkę dla ptaków (i to tylko tych mniejszych).

 

Człowieku! Taki słup wikiwa się momentalnie już podczas montażu na nim teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje posty są tylko efektem "trzymania sztamy" z Adamem Jesionem.

 

aaa ale nie tylko, staram się trzymać sztamę ze wszystkimi, którzy kiedykolwiek pomyślą o budowie własnego obserwatorium, czy choćby samego piera, żeby jakimś cudem, nie posłuchali tych bredni, które tu wypisałeś nt. ich budowy

 

taki fundament pod pier, to tak jakbyś wbił kij w ziemię, będzie się kiwać na boki, w zależności od tego, jaki będzie miała mimośród obciążenia, moment obrotowy, czy ziemia wokół takiego słupa jest zamarznięta czy nie

przypomnij sobie jak wyglądają stare wiejskie furtki, zimą są zadarte do góry, latem zwisają w dół

 

a stopa fundamentowa dlatego jest niezbędna pod słupem, ponieważ ma większą powierzchnię powierzchnię oparcia na gruncie niż sam słup, mało tego, grunt tylko z nazwy jest ciałem stałym, w fizyce budowli określa się go jako podłoże sprężysto-plastyczne, co rodzi wręcz nieliniowe równania do rozwiązania problemu prawidłowego posadowienia obiektów budowlanych, a odsadzki stopy fundamentowej niwelują te niepożądane ruchy, co jest krytyczne przy pierze teleskopu,

wiec Mitek, po prostu przestań już...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i żeby już skończyć tę dziwną dyskusję, to apel do wszystkich, którzy pomyślą kiedyś o wykonaniu stacjonarnego piera pod teleskop, żeby wykonali go jednak zgodnie ze sztuką budowlaną, a przynajmniej ze zdrowym rozsądkiem, czyli raczej tak, jak na obrazku, a nie jak stara się Wam wmówić Mitek

 

posadowienie piera.PNG

 

 

a tu jest mapka stref przemarzania gruntu na terenie kraju:

 

875d.jpg

 

i to jest minimalna głebokość posadowienia fundamentów, wyjątkowo w gruntach piaszczystych można ją zmniejszyć, ale nie radzę w przypadku piera pod teleskop, ale powinniście wiedzieć, że czysty piasek raczej nie zamarznie na głębokość większą niż 50cm, a glina na terenach podmokłych potrafi zamarznąć nawet i na 2 metry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzę,że "stopa" nie jest konieczna, przy stawianiu betonowego słupa fi 300 na odpowiednią głębokość metodą wiecrenia. Ziemia na brzegach po wierceniu jest ubita, kopana szpadlem nie.

 

Ale co ma wspólnego stopień "ubicia" ziemi???? Byłem pewny, że ważny jest rodzaj gruntu, głębokość przemarzania i stopień wilgotności gleby...

Poza tym o jakiej głębokości mówimy??? 15 metrów???

 

Sprawdzę ugięcia, nie ma problemu mam do tego przyrządy. Nic nie może się kiwać...

 

Masz odpowiednie przyrządy, którymi zmierzysz czy szczyt piera nie odchylił się od pionu nawet o kilka milimetrów???

Miarodajnym testem byłoby ustawienie piera, zamontowanie montażu z teleskopem i całym osprzętem, a po sezonie zimowym sprawdzenie czy montaż nadal jest dokładnie ustawiony na GP!

 

Sprawa jest prosta: Chce ktoś stopę, musi kopać szpadlem.

 

Lub mówiąc inaczej: Chce ktoś mieć stabilnie, musi mieć stope!

 

Kopanie dołu szpadlem fi 300mm odpada. Słup powinien być stabilny i profesjonalny i taki będę chciał przedstawić...

 

Ale jakim cudem kopany szpadlem jest nieprofesjonalny??? Poza tym, czy przedstawiany pier będzie miał już za sobą sezon zimowy???

 

Nie twierdzę, że słupy tego pana są złe, ale nie są to profesjonalne słupy.

 

J.W.

 

ps.Zobacz czy betonowe słupy stawiane tą metodą się kiwają :icon_idea:

 

Tak, kiwają się!!! Słupy np energetyczne mają odchyłki w zimie nawet o kilkanaście centymetrów, ale o tym możemy pogadać w innym wątku - o słupach energetycznych.

 

ps2 Zważcie jak Adam Jesion mnie traktuje, ogólnie. We wpisach mnie poniża. Czuje się on "większy" i z tego powodu może mnie kopać?

 

No fakt, nerwy mu puszczają jak komentuje posty by Mitek, więc publicznie udzielam nagany Adamowi Jesionowi! Mniej emocji prosze!

Od teraz każde "wątpliwe" w swojej poprawności kwestie pisane na forum przez Mitka, niech będą dyskutowane przez zwykłych użytkowników forum.

Licze że obie strony w interesie użytkowników forum, będą w sposób profesjonalny i rzeczowy omawiać wątpliwe kwestie.

 

Tak więc oczekuje (jako zwykły użytkownik), że zobacze wkróte miarodajne dowody na to, że zbudowany przez Mitka i omawiany tutaj pier, nie zmienił w ciągu sezonu zimowego swojego położenia w żadnej płaszczyźnie (zakładam że był ciągle obiążony sprzętem astro), a ustawienia montażu na GP nie zmieniły się.

 

Jednocześnie uważam, że powinien powstać osobny wątek, w którym użytkownicy pierów, powinni napisać swoje metody budowy piera, oraz przedstawić swoje uwagi dotyczące stabilności i poprawności ustawienia montażu na GP!

 

Każdy wtedy będzie mógł wybrać metode budowy piera!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.