Skocz do zawartości

Pierwszy ...


Tyci

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze chciałbym się przywitać z wszystkimi użytkownikami tego forum : witam!

I przejdę od razu do rzeczy:

Teleskop:

przeznaczenie:

-obserwacja nieba 70 - 80 %

-obserwacja krajobrazów 20-30 %

miejsce obserwacji:

-małe miasteczko na zachodzie Polski ,cały dach mój ( to jest podstawą obserwacji)

-Alpy włoskie (w sezonie zimowym)

zasoby finansowe na pierwszy "strzał" :

2000 - 2500

Tyle... :rolleyes:

Z góry dziękuję za przeczytanie mojego posta!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksutow za bardzo cię ograniczy - moim zdaniem - do jasnych obiektów i niktórych gromad (bo jest wyrazisty! ale ciemny), a ja jak dla siebie szukałem prezentu w tej cenie to doszedłem do konkluzji, że najlepsze to coś spośród tych trzech:

 

Jak dźwigasz 13 kg to (2 x 13 razem 25)

 

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 10" PYREX

 

Jak dźwigasz 6 kg to (3 x 6 razem 17)

 

Sky-watcher 1201EQ5 Refraktor 120/1000

 

 

a jak tylko 4 kg to (2 x 4 razem 7)

 

Luneta Celestron C5 Spotter XLT

i pod nią zestaw:

Montaż azymutalny Sky-Watcher AZ4 + statyw stalowy 1.75"

 

(przy czym nie lekceważ tej lunety to teleskop wysokiej klasy tylko sprzedawany jako luneta ze wzgledu na politykę jakąś celestrona i innych

ta luneta to dokładnie ten sam tubus co w Teleskop Celestron Omni XLT 127)

 

do każdego z nich

 

jakiś krótkoogniskowy okular do planet i ksiezyca oraz filtr polaryzacyjny ("aby Księżyc nie wypalał gał")

 

UPS

ten dobson 10 cali to wielka armata więc obserwacje przyrody to

raczej nie (potrzbny by był jeszcze tani drobiazg odwracajacy obraz) no i tylko z dachu bo dźwiganie go w terenie z miejsca na miejsce to Komedia by była :Boink:

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedzi, na pewno wyciągnę wnioski.... ale jeszcze was trochę pomęczę :notworthy: , a co powiecie na to : Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKDOB 8'' PYREX rozsuwany + akcesoria "odwracające" ? Obserwacje naziemne można by rzec prawie stacjonarne , no i bardzo bym nie chciał "zaniedbać" nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Ekolog : "ile kasy" ... nie umiesz czytać !? Do czego Ci mój wiek?! Jeżdżę MB Vito, a po za tym potrafię odczytać specyfikację sprzętu! ... Człowieku, dla mnie to po prostu "nabijasz " posty!!! Przepraszam wszystkich, ale musiałem to napisać. .................. Dlaczego dobson wyklucza obserwację naziemną? Z tego co wiem to jest "nieprzyjazny" ale nie niemożliwy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat znany tu jestem z nieobrażania się więc wszystko jest OK.

 

"Tyci" sugerowało osobę bardzo młodą która przestraszyła się Dobsona 10 i zaproponowła Dobsona 8

w sposób całkowicie dla mnie zagadkowy - gdyż - Dobson 10 z powodzeniem mieścił sie w kasie którą na początku podałeś.

 

Sytuację zrozumiałem w ten sposób, że zaszła jakas tajemnicza zmiana i rodzice wybili ci z głowy zakupy za 2000 do 2500 i dltego "zjechałeś" na dobsona 8.

 

Bo skoro najcięższa cześc dobsona 8 wazy tyle samo co najcięższa cześć dobsona 10 to noszenie każdego z nich wymaga takiej samej siły zatem nikt kto ma 2000-2500 nie powinien kupowac dobsona 8 o ile ma parę w rękach. => wywnioskowałem że nastapiła zmiana sytuacji w stosunku do pierwszego postu i podasz nam nowa kwotę na którą zgodzili się rodzice.

 

A teraz dobra wiadomość - wbrew temu co napisano w sąsiednum wątku -

 

LINK

 

zaraz się tam wypowiem - przyrodę mozna obserwowąc w powiększeniach 70x i obraz katastrofalenie nie faluje. Przynajmniej w małych refraktorach. Dlatego zapewne i ten refraktor 120/1000 - świetny do astronomii - stwarza szanse na obserwacje przyrody.

 

Wiem tyle że soczewki odwracajace obraz opisane jako do "Newtona"=>synta dobson tez

są/lub były w ofercie godnych zaufania sklepów (np Deltaoptical Fotozakupy ...)

zatem ja osobiście wierzę że - np po deszczu (nie wiem jak w jakiś dziwnie upalny dzień) da się patrzeć - ale to łatwo sprawdzić w jednym z wielu salonów delataoptical.pl rozsianych po całej Polsce

(albo w innym sklepie astro - z wyjątkiem Wrocławia :( ten nie ma)

 

Rozsuwany dobson 8 (zamiast nierozsuwany 10) ma jednak dwie zalety (wada - mniejsze nieco osiągi w astronomii)

 

1. Wieksza szanasa na niefalowanie obrazu przy obserwacjach przyrodniczych

 

2. Wygoda

 

 

Dygresja: Refraktor 120 nie jest aż 2 x gorszy od dobsona 10cali bo nie ma obstrukcji centralnej!

 

o nim i o sc5 polecam wątek, w którym wypowiedzieli się prawdziwi znawcy (McArti i Wimmer)

 

Link

 

tam poczytaj wszystkie ich posty (moje pomiń)

 

Luneta SC5 jest używana(lub polecana - z racji mobilności) przez wielu wyśmienitych forumowiczów a w szczególności przez tu moderatora WIMMERA! I jest astronomicznie znacznie bardziej uniwersalna niz Maksutow 127. Dlatego ciut droższa.

 

Jesli akurat kupisz ten 120/1000 a do niego coś do planet i księzyca i sie juz nim nacieszysz

to potem (za jakis czas) rozważ kupienie okularu 2 calowego o ogniskowej 40 mm

 

bo wtedy uzyskasz naprawde małe (ale ciekawe) powiększenie 25x a ono jest przydatne w obserwacjach przyrody ponadto nim wyłowisz pięknie akurat te naprawde duże DS-y (czyli obietky głebokiego nieba czyli "Mgławicopodobne/Gromadne" => szukaj "Messier"

 

Ale te 40x co masz w nim za darmo w zestawie okularem 25mm to też "do przyrody" wiec bez pośpiechu

 

Zapewne już poczytałeś celestia.pl (to witryna ściśle zaprzyjaźniona i polecana na tym forum)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wypowiedź mnie satysfakcjonuje i rzuciła dość dużo światła na tak "ciemny" dla mnie temat (jestem laikiem w tym temacie)... Dziękuję! ....... Acha! Zapomniałbym , taka kwota bo dopiero "macam" temat i nie wiem czy się w nim odnajdę , ... za niecały miesiąc kończę 40 lat, ... 42 cm "na łapie", ... a z rodziców pozostała tylko mama ale mimo tych wszystkich niedoskonałości staram się podejmować decyzje sam :rolleyes: Jeszcze raz dziękuję! Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

sporo z nas tu już po 40-tce :D w tym ja. Tylko pamietaj o cierpliwości przy pracy z mapą nieba! By się nie zrazić ;) Pierwszego Messiera (M31) szukałem godzinę - koledzy góra minutę. Oczywiście z czerwoną latarką diodową (lub ocelafonowaną na czerwono => Adaptację oka chroni do barw gwiazd i mgławic) Ściągnij sobie program Stellarium i potem przesuwaj myszką na dole i z boku tam menusy się ujawnią niespodziewanie. Kółeczko na myszce przybliża!

 

Pozdro

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dygresja: Refraktor 120 nie jest aż 2 x gorszy od dobsona 10cali bo nie ma obstrukcji centralnej!

Dygresja: powierzchnia jest jest ponad 4x "gorsza" więc może miałes na myśli że nie jest aż 4x a tylko 3,5 raza "gorszy"? ^_^

 

rada dla Tyciego: nie wydawaj całej kasy na supersprzęt do obserwacji nieba bo dopiero wypróbowując go do obserwacji krajobrazu przekonasz się że to naprawdę nie ma sensu i będziesz chciał wtedy dokupić w tym celu małą lunetkę lub lornetkę... więc zarezerwuj od razu jakieś środki na ten cel żeby nie zabrakło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest spór z dziedziny filozofii czy o radości z obserwacji obiektu decyduje jego powierzchnia czy rozmiar (wysokość).

 

Refraktor 120mm daje sensowne powiekszenie 240x

a

Dobson 10 cali 400x.

 

Więc można też obronić wersję, że - praktycznie - stosunek powierzchni jest jak 5/3 * 5/3 a nie 4x

 

no bo maksymalne obrazy (dajmy na to Saturna) będą stosunkowo do siebie takie wielkie jak

 

XXX

XXX

XXX

 

do

 

XXXXX

XXXXX

XXXXX

XXXXX

XXXXX

 

 

Jednakowoż w refraktorze obraz bedzie - przy tych maksymalnych powiększeniach odpowiednio - na ogół ostrzejszy - bo dobson omiata szerszy snop powietrza i zawsze musi "widzieć" więcej anomalii gęstości! {ten sam problem co w lato z przyrodą}

 

Ogladanie dobsonem Księżyca/Saturna 400x to jakiś absurd (raz na 10 lat taka pogoda)

 

jednakowoż Szuu zwróć uwagę że ja w pierwszym moim poście podałem kolejność

zaczynając od dobsona 10 cali (tylko ta cholerna kochana "przyroda" ;))

 

uważam że jak się ktoś decyduje na teleskop to cała kasa na teleskop!

a lornetka (jakiś Nikon) potem. Jak skuma że jedno i drugie jest bezcenne(nawet do nieba).

 

Choć mój refraktor za 300 zł wszystko! sky-watcher 70/700 do przyrody dzisiaj calkiem całkiem sie sparwdził - widzałem w 70x bój o miejsce na oknie dwóch gołębi 300 metrów stąd

(włącznie z mimiką {dzibową} głownych aktorów)

bo na parapecie było jakies stare ciepłe gniazdo

:) :) :)

 

ups

w sąsiednim wątku "pierwsza luneta" dziś napisano że (niekiedy/czesto/zawsze?) w lecie obraz ma zwyczaj ostro falować i nici z obseracji przyrody typu 50x (zwłaszcza w dobsonie)

 

a jeszcze ciekawostka

 

jakbyś kupił jednak dobsona to jesienią/zimą jak ktoś poniżej dachu otworzy okno pod linią patrzenia teleskopem to masz Tyci pozamiatane - wznoszące się ciepłe powietrze domowe! Refraktor jest na takie zjawiska z natury rzeczy znacznie (połowę? 75%? tu mam haka na Szuu ;) ) mniej wrażliwy (co nie znaczy że wcale)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:astro:

 

Uczciwie trzeba powiedzieć, że Dobson 10 - w mniejszych powiększeniach np 50x 100x wykaże znaczące przewagi nad refraktorem w nocy w zakresie tzw obiektów mgławicowych (galaktyki, gromady kuliste, klasyczne mgławice) ze względu na jasność lub tzw rozdzielczość.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa (moze zabawne) ale ale ... spostrzeżenia

 

Dobson 10 cali ma na tyle dobry i mocny szukacz, że mamy namiastkę lornetki Z BARDZO STABILNYM STATYWEM "PODLORNETKOWYM" :D

 

 

Istnieje(moim zdaniem ale Wimmer lub ktoś inny może cos skomentuje) sprytne? (dwuetapowe rozwiązanie) może nie dla Tyciego (bo on ma parę w rękach na Dobsona 10) ale dla kogoś co lubi Lekkie tuby

 

Korzytstając z niezwykle korzystnej ceny zestawu refraktor Sky_Watcher 90/900 z EQ3-2

w kórym to zestawie lunete(tubus i achromatycznego Barlowa i okularki otrzymujemy gratis)

bo zestaw kosztuje praktycznie tyle samo co sam EQ3-2 (statyw+głowica)

 

mozna by kupić go i na nim powiesić kupiona (od razu lub potem) lunetę tu wspomnianą SC5

 

a refraktor albo sprzedać / zamienić z umówionym wcześniej człowiekiem

albo wykorzytswac do obserwacji przyrody

 

Przypomniałem sobie że Moja skromna osoba (miałem 90/900 na eq32 w lecie!!!)

 

patrzyła nim w lecie na obiekty w mieście odległe o kilkaset metrów sporymi powiększeniami więc ktoś tu

 

skłamie :pain10::pain10::pain10:

 

jak mi powie że w lecie - do przyrody - musimy ograniczać się do lornetek (max 15x/20x)

 

waga eq32 nie jest juz mała ale uchodzi za ostatni przenaszalny

xx metrów (nie kilometry) :icon_idea:

ponadto w przypadku tego lekkiego tubusu jedna przeciwwaga jest zbędna!

- wiec zostawała w domu

 

:P

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co?! To nawet frajda czytać to co zapoczątkowałem swoim pierwszym postem! :yes: Nie dość ,że się uczę to jeszcze się bawię (w dobrym słowa znaczeniu)! A już tak na poważnie to chyba zakupię Dobsona 10'... Chyba że to nie koniec Waszych dywagacji , jeśli tak to chętnie "posłucham"... "nowi" pewnie też!... Dziękuję wam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.