Skocz do zawartości

ATIK i guidowanie


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Jesli wykresy wskazują na małe korekty (w jakiej skali są wykresy?):

Przepraszam że taka może zbyt oczywista sugestia: czy to nie jest efekt ugięć pomiędzy matrycą guidującą a matrycą focącą?

Ugięcia są na luzach ale i na sprężystościach, i dosłownie trzeba sprawdzić WSZYSTKO od matrycy do matrycy.

 

Jeśli wykresy wskazują na spore korekty:

Drugi strzał - zbyt agresywne korekty?

Trzeci strzał - montaż się przycina i silniki muszą zdrowo szarpnąć żeby sie ruszył przy korektach.

Czwarty: zbyt duże luzy + drgania gruntu lub wiatr?

 

Wygląda to tak jak gdyby montaż cały czas leciał w jedną stronę. Pomiędzy klatkami są przeskoki i to cąły czas w jednym kierunku, a gwiazdka guidujaca cały czas w kadrze. Nie rozumiem tego, bo gwiazdka powinna przecież też uciekać ! Tymczasem jest cały czas guidowana. Co do montażu, to wątpię by była tutaj przyczyna guidowalem przecież z dwa razy większa ogniskową (MT800) i gwiazdki były punktowe (przynajmniej w centrum ;) )

Drgania oczywiście mogą występować (bo tego do końca nie sprawdziłem), tylko dlaczego progres jest cały czas w jednym kierunku ? Przecież powinien być nie skoordynowany.

Oczywiście luzy skasowane, wiatru brak, po za tym wszystko osłonięte w obserwatorium.

 

 

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że kamera guidująca miała gwiazdkę cały czas idealnie na celowniku, a obraz na matrycy focącej jechał? Jeśli tak, to znaczy to że guider widział co innego niż kamera focąca. Przyczyny:

- ugięcia i/lub

- guider pracuje na nieaktualnych zdięciach (jakieś opóźnienia w przesyle?)

Jeśłi to być może ugięcia, to może pokombinuj jakąś prowizorkę i powiąż wszystko sznurkiem czy plastrem - na sztywno połącz teleskopy i kamery. Jak problem się zmniejszy to od razu będzie wiadomo że to wina ugięć. - to taki trochę nieuczesany pomysł.

A tak w ogóle to jak masz przymocowany giuder, na barana czy obok na poprzecznej belce?

 

Gdyby było tak, że pojechanie jest na obu kamerach (nie wiem czy tak jest u Ciebie), to wtedy znaczy że:

- komendy z guidera nie wychodzą lub

- komendy są zbyt słabe

Miałem kiedyś podobny przypadek. Wtedy pojechanie było widoczne na obu kamerach, guider robił co mógł a to i tak się rozjeżdżało. Okazało sie że trafiłem na miejsce gdzie na osi DEC było przycięcie mechaniczne i wysyłane impulsy (ich długość) nie wystarczały. W PHD (program do guidowania którego używam) trzeba było zwiększyć długość impulsu [obrazek] i zaczęło działać jak trzeba.

phd_DEC.jpg

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź może jeszcze w której osi obraz płynie.

Jeśli teraz jest lepiej, to to raczej wskazuje na ugięcia - pewnie setup jest w innej konfiguracji w jakiej akurat grawitacja ma mniejszy wpływ.

A, jeszcze kiedyś był przypadek (chyba Łukasza Rachuny) ze sztywnymi od mrozu kablami które zwisały z kamer i ciągnęły teleskopy.

EDIT: To nie był Łukasz tylko Szymek: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=7907&p=103194

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to tak, jak na zdjęciach poniżej:

Pierwsze co przychodzi na myśl do długi wiotki wyciąg od guidera (mozna sobie to skrócić przez użycie kątówki, no i porządnie skręcić wszystkie złączki i zablokować focuser śrubą z boku) oraz dużo kabli wiszących luzem (sugeruję ich zebranie i przypięcie do setupu, blisko osi, tak zeby jak najmniej się luzem majtało przy guiderze)

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co przychodzi na myśl do długi wiotki wyciąg od guidera (mozna sobie to skrócić przez użycie kątówki, no i porządnie skręcić wszystkie złączki i zablokować focuser śrubą z boku) oraz dużo kabli wiszących luzem (sugeruję ich zebranie i przypięcie do setupu, blisko osi, tak zeby jak najmniej się luzem majtało przy guiderze)

 

Wywaliłem kątówkę na dobre, bo to była totalna porażka (zamarzała i przekłamywała - gwiazdki były bardzo zniekształcone, tak że na pewno do niej nie wrócę). Co do kabli to dzisiaj się im przypatrywałem i faktycznie sztywnieją na mrozie - tak że to będzie pierwszy kierunek moich działań.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wszystko poprawiłem zgodnie z Waszymi sugestiami. Kabelki związane i nie obciążają już montażu, całość wyważona. Cały sprzęt przeniosłem też jak najbliżej osi obrotu. Jak dla mnie wszystko zamocowane całkiem sztywno, bez porównania pewniejsze mocowanie jak we wcześniejszym moim setupie z MT800. Czekam teraz na pogodę i będzie testów ciąg dalszy :)

set4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.