Skocz do zawartości

Okular do Synty '8


PanBekon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

To mój pierwszy post na forum także proszę o wyrozumiałość.

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem Synty 8. Okulary dane w zestamie są dosyć kiczowate, także zastanawiam się nad kupnem nowewgo okularu.

Z góry przepraszam za ponowiene tematu który tak często powtarza się na forum, jednak nie mogłem uzyskać jednoznacznej odpowiedzi.

Interesowałyby mnie okulary 10mm - 20mm. Mam do dyspozycji ok. 400zł.

Dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety pogoda jest, jaka jest i nie było wiele nocy gdy mogłbym nacieszyć oczy gwieździstym niebem,także "razy" mogę policzyć na palcach. :huh:

Moje okulary to "super" z okularu 25mm jestem zadowolony, jednak okular 10mm daje rozmazany obraz i czuję niedosyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę, ale zakładam, że wyciągnąłeś adapter do okularów 1,25" i próbowałeś włożyć okular bezpośrednio do tulei wyciągu.

W miejsce adaptera 1,25" powinieneś włożyć adapter do okularów dwucalowych (jest w zestawie) i dopiero wtedy wkładać okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja bym najpierw troche poogladal nieba na standardowych okularach zeby zorientowac sie czego potrzeba. Wiadomo ze PL 25mm jest jakosciowo lepszy od 10mm ale ta dycha mnie pamietam kilka razy mile zaskoczyla.

 

Ja też na nią nie narzekałem, albo trafiały mi się dobre egzemplarze, albo ja po prostu mało wymagający jestem ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może rozrzut jakościowy jest spory wśród tych 10tek,gdy miałem synte 8 kitowa dycha była do kitu,gdy kupiłem synte 12 dyszka z zestawu daje znośny obraz... -w teleskopie "bardziej wymagającym" co do tematu wątku zapoluj na badera 13mm jest tani,ma najfajniejszy stosynek cena/jakość,spore pole widzenia,optycznie niewiele ustępuje vixenom LVW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Z perspektywy 2 lat obserwacji i wszystkich prób i podejść z okularkami takie oto wnioski mi się nasunęły.

(Mam Syntę 10" f- 1200mm).

 

1. Zakup teleskopu to początek wydatków - po jakimś czasie całość akcesoriów przekroczy wielokrotnie wartość tuby optycznej.

2. Im kto ma mniej pieniędzy tym bardziej powinien kupić od razu docelowy zestaw, a nie kombinować z różnymi tańszymi okularami licząc, że jakoś to będzie.

3. Mniej znaczy więcej. Kiedyś kombinowałem co by tu zrobić żeby mieć zestaw wszelkich powiększeń (dobrałem nawet w excelu 5 okularów i barlow - 10 niepowtarzających się powiększeń od x39 do x480! - nieźle nie?), a najlepiej kilka super zoomów pokrywających wszelkie krotności.

Dziś myślę, że potrzebuję 3 (trzech) okularów o najlepszej możliwej jakości i dość dużym polu (82*) i tylu używam. Barlow nie jest używany. Okulary zmieniam rzadko.

22mm z polem 82* praktycznie zastępuje mi szukacz i daje wspaniały wgląd w kosmos. 13mm Nagler (nie taki drogi wbrew pozorom) jest do wszystkiego zupełnie spełnia moje wymagania. 5mm Pentax (+ filterki kolorowe) do planet i Księżyca wystarczy - nie uciekają za szybko z pola widzenia, a na większego powera i tak nie ma zazwyczaj okazji.

4. Jak już się ma zestaw docelowy to pojawiają się inne 'problemy': nie ma pogody, zimno, wilgotno, duże LP, co tu ogladać? - obecnie wcale już nie myślę o sprzęcie tylko gdzie jest to ciemne niebo?

5. Kitowy 25mm zamieniłem najpóźniej - daje radę.

6. Lornetką pod Bieszczadzkim niebem widziałem więcej niż przez Syntę z okolic Łodzi.

 

Ale to tylko takie moje odczucia.

pozdr

R

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.