Skocz do zawartości

ccd planetarne


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Się porobiło..

 

http://www.astroqcam.dk/Joomla158/index2.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=68&category_id=2&option=com_virtuemart&Itemid=53&vmcchk=1&Itemid=53&pop=1&tmpl=component

 

Kamerka w cenie około 3 tys. pln z chłodzeniem add.

Flea 3 ininni producenci będą mieli sporo do przemyślenia :)

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem koronę w kursie 0,54 PLN do tego cło i VAT oraz shipping.

Jedynym mankamentem tej kamerki jaki widzę na dzisiaj to przewidywane big problemy

z dostępnością.

 

Chłodzenie to jest to czego brakowało do ICX 618, widziałem kilka pomysłów najczęściej polegających

na dołączaniu do baslera radiatorów na zasadzie chłodzenia pasywanego ale to nie to samo

co prawdziwy cooling.

 

Niech producenci walczą może take firmy jak Lumenera Corp., ATIK czy DMK zdecydują się

na stosowanie tego chipa, w końcu zdobyli rynek swoimi planetarnymi ccd (ATIK z Tytanem

raczej dyskusyjnie ;). Dla nas liczy się jedno - ceny powinny spadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG0H ma już rok obsuwy, a nawet od miesiąca czy dwóch została wydana. Praktycznie nie ma jej na rynku. Też w żaden sposób nie ustosunkowali się do problemów jednostek przedprodukcyjnych, niewiele wiadomo o sofcie (ezPlanetary) i czy sterownik ASCOM działa np. z Nebulosity. Pomysł mieli dobry, ale wykonanie to na razie wielka niewiadoma z niezbyt optymistycznym początkiem. Początkowo było spore zainteresowanie ale ciągła obsuwa terminów skutecznie wszystkich zniechęciła. W tym mnie :)

 

TIS też pracuje nad DMK z ICX618 po tym jak spora część zawodowców im uciekła, ale nadal to będzie elektronika kamerki przemysłowej. Poza tym Basler i PGR rządzi i w najbliższych miesiącach to się nie zmieni. Nic się nie zanosi.

 

Przy fotografii planetarnej chłodzenie 8-bitów może dać niewiele. 12/14/16 bitowe wymagają nieco dłuższych ekspozycji co źle sprawdza się w przeciętnym europejskim seeingu plus ogranicza prędkość. Chłodzone 16-bitowe to jak najbardziej do długich ekspozycji, a nie do planet (też chyba wszyscy z Baslerami i PGR focą w 8 a nie 12 bitach).

 

 

QSI coś tam gdzieś przebąkiwało o jakiejś "lepszej do planet" kamerce z KAF-0402ME, ale brak danych co, kiedy i jaka cena. Chcesz coś lepszego od Baslera i PGR? Masz np EMCCD - http://www.raptorphotonics.com/product-selected.php?6 oraz http://www.andor.com/scientific_cameras/luca/ - ceny kosmiczne, ale nawet w paśmie metanu nie ma problemów z "jasnością". Można też focić M1 z ekspozycjami ~1/30 sekundy łapiąc pulsowanie pulsara ;) Czy małe galaktyczki i planetarki na dużych rozdzielczościach.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie nie jest tu niezbędnikiem zgadzam się ale niestety zarówno flea

jak i blaser (są również inni producenci kamerek z tym chipem) nagrzewają

się mocno, chłodzenie powinno zmniejszyć szumy szczególnie w okresie

letnim może to mieć znaczenie. Informacji na temat dostępności tych kamerek,

tzn. wiarygodnych w zasadzie brak. Może to być kwestia miesiąca lub kilku miesięcy.

Jeżeli obsuwa z terminem u dealerów będzie totalna to pewnie wezmę baslera,

kilka fotek wykonywanych w Europie przez userów mnie przekonało do tego chipu.

Na razie na Saturna trzeba poczekać wieć jakiegoś ciśnienia nie mam...

 

Mam tylko nadzieję że kamerki będą kompatybilne z windows, Flea3 na razie

chwali się (sic!) możliwością stosowania softu pod win7.

Polityka Point G. do tej pory przypomina trochę tłumaczenie przez Appxx

braku flasha w tabletach...wszystko jest cacy ale drogi kliencie dokup sobie

maka do setupu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatzrymując się jeszcze chwilę nad chłodzeniem w kontekście pobierania klatek w 8/12 bit.

Powiem szczerze - w praktyce w mojej lumenerze nie zauważyłem konieczności wydłużania ekspozycji

i w ogóle nie pracuję w trybie 8bit. Po kablu usb2 również nie ma żadnych połkniętych klatek przynajmniej

w obsłudze w k3ccd.

Natomiast różnica w możliwości wyciągaia tzw. szczegółu po stackwowaniu klatek z 12bit w porównaniu z 8bit

jest kosmiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flea 3 i Basler Ace obsługiwane są przez FireCapture i nic więcej (+ chyba Coriander pod Linuksem dla Flea 3 i pochodnych). Czy się strasznie nagrzewają? Na otwartym powietrzu z 10-15C mogłoby wycisnąć. Ja zastosowałem proste radiatory i to bardzo efektywnie rozprasza ciepło. Z zabaw z peltierem zrezygnowałem bo to kolejna kabelkologia przy teleskopie.

 

IMG0H miało być dostępne dawno temu. Dilerzy poza astroqcam nie mają żadnych informacji o dostępności, a na forum QHY ich przedstawiciel napisał że większość produkcji układów do tych kamer idzie do sprzętu przemysłowego/laboratoryjnego więc dużej ilości na raz nie są w stanie zrobić ;)

 

Co do 8/12 bit - różnice mogą być widoczne jeżeli matryca ma odpowiednio głęboką studnię potencjału by efektywnie wykorzystać większy zakres. Weslej jak i Christhoper Go pokazywali fotki 8/12 bit na zasadzie "zgadnij które jest która" i tak normalnie patrząc to efekt był niezauważalny. Widzieli go trafnie tylko ci z lepszymi monitorami ;) Dla Baslera Ace z ICX618 S/N max to 7 bitów.

Długość ekspozycji - dla tego samego % wypełnienia histogramu trzeba dłuższych ekspozycji. Można stosować niższe wypełnienia ale to wtedy nie daje wiele z tych dodatkowych bitów. Z DSI III Pro niedoświetlone klatki maja spory szum i stacki są kiepskie. Myślę o uzupełnienie Baslera jakąś większą 12-bitową kamerką zarówno do US jak i do "prostego" DS, np. coś takiego - http://www.tucsen.com/ProductView.asp?id=26 :)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu zaczekałbbym na Atika z KAF 8300 cena w eurolandzie powinna oscylować ok. 1800 EUR

czyli taniej niż SBIG u dealerów europejskich, myślę też że 314L powinny cenowo spaść w najbliższym czasie.

 

 

btw. nie kumam - co ma głębokość studni do stosowania 8/12 bit. na czasach ekspozycji rzędu 1/30 f/ps?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja KAF 8300 do niczego nie potrzebuję ;) Specjalizować się w DSach nie chcę, nie licząc że pogody nie ma. DSI III Pro na Atika 314L+ zamieniać też nie chcę bo to mi niczego nie da. To musi też być szybkie do zastosowań planetarno/księżycowych itp.

 

Studnia potencjału - matryca może mieć zbyt płytką studnię potencjału by wykorzystać np. 16 bitowy przetwornik. Niektóre matryce po prostu niczego nie zyskają na wyższych bitach bo np. wystarcza im 8 bitowy przetwornik przy Sygnał/Szum = 7 bitów jak w Baslerze. (popatrz np. tutaj).

 

Czasy ekspozycji - powiedzmy po sekundzie ekspozycji sygnał wynosi 100 zliczeń. W 12 bitowej kamerce będzie to 100/4098 a w 16-bitowe 100/65535. Histogram 16-bitowej będzie wypełniony w znacznie mniejszym stopniu.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda tylko tu zliczenia są w interwałach czasu rzędu 1/30-1/60 może więcej nie wiem na ile obraz w b.ace

jest akceptowalny przy powiedzmy prędkościach rzędu 1/100 fps. Lumenera dla 1/30 tu już jest max.

dla jasnego Jowisza. Wydaje mi się że przy takich prędkościach różnice pomiędzy klatkami zapisanym

w 8 i 12 bit to tylko ciężar samej informacji a nie kwestia wykorzystania głębokości studni. Trudno tu

o krańcowe nasycanie matrycy.

 

To co pokazane jest w Twoim linku to kamera dla której max fps wynosi

1/15. Pies pogrzebany, według mnie podstawowa sprawa to wlaśnie minimalizacja

fps w naszym warunkach, nowe matryce sony z czułością

rzędu 2-3 większą od dmk, lumenery czy niewypału atika ;) właśnie to umożliwiają.

 

Sądziłem że szukasz raczej niedrogiej kamerki do ds ponieważ złotego środka aby

robić jedną kamerką i planety i d-sy raczej nie ma. Albo matryca jest mała

najlepiej czuła i przy 8/12 bit umożliwia tryb ciągły albo jest to kamerka do ds.

bez trybu avi.

 

Chociaż zanim webkamy zawojowały planeciarzami zdjęcia planetarne

były robione zwykłymi ccd i to z powodzeniem. Jednak ile takich klatek

w przeciętnym seeingu uda się złapać? Nawet konkurencja z Barbados

avikuje na Flea3 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz przy f/20 w kanale zielony jest na tyle jasny że można wycisnąć koło 100 FPS. Histogram jest dobrze wypełniony. W pozostałych nieco mniej. Saturn jeszcze ciemniejszy.

Czegoś większego szukam do Księżyca, czy łapania małych planetarek, czy ew. małych galaktyk z C11 na dużej rozdzielczości + plus nietypowa astrofotografia planet wymagająca dłuższych ekspozycji i niskich szumów (np. wyłapywanie mniejszych księżyców, pierścieni Urana/Jowisza itp. szalone pomysły). To nie ma zastąpić Baslera. GigE trudno pobić przy planetach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plany ambitne tak trzymać!

 

Ja na koniec mam pytanie takie: jakie prędkości jesteś w stanie uzyskać w basler

w luminacji z ir pass? powiedzmy dla C8 oraz 2x barlowa?

To mnie frapuje ponieważ w skynyx jadę 30 fps w takiej konfiguracji (z C11 ofcrs)

i jest to jazda na krawędzi z maksymalnym gainem i podciągniętym kontrastem

chodzi o jupiterka oczywiście.

 

btw.

jeszcze kilka sezonów, kamerki 16bit zgrywające 100 fitsów na sekundę (niech

nawet zapisują do bufora, przeżyję ;) ... i realne będzie fotografowanie szczegółów

ksieżyców planetarnych...D.Peach fotografuje już całkiem nieźle widoczne szczegóły

jowiszowych księzyców ostatnie fotki to prawdziwe SFI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z DMK21 to Pro Planet 742 miał sens do f/20 gdzie szło 1/30 na granicy przyzwoitości histogramu. Z Baslerem/ICX618 na Jowiszu to 80-60 FPS z tym filtrem. Na Saturnie, który jest znacznie ciemniejszy 40-30 FPS z tego co pamiętam.

 

Teraz doczekać się nie mogę sensownej pogody by przetestować możliwości C-11 z dobrym seeingiem, plus nowe filtry - UV (BG39+UG-1) oraz filtr na bliską podczerwień - "okno krzemowe" (czyli wypolerowany 1 mm plaster krzemu w postaci filtra. Transmisja zaczyna się gdzieś między 1000 a 1100 nm w zależności od temperatury) - ten to głównie na Wenus, choć i Księżyc/Jowisz też dostaną ;) Szalone eksperymenty trwają... Może trafi się dobra pogoda zanim Wenus zniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Na cloudynights pojawiło się pierwsze światło z QHY IMG0H. Działa dobrze, choć muszą jeszcze popracować nad softem i firmware.

 

1 sekundowy dark z IMG0H - http://i54.tinypic.com/jl7487.jpg i mocniej: http://i56.tinypic.com/hwd0g9.jpg a z Baslera wygląda tak: http://oi52.tinypic.com/fw3z9g.jpg

 

Co ciekawe TIS także planuje aktualizacje wszystkich serii, nie tylko 21 do ICX618 :) Ja poproszę coś z długimi czasami na ICX445 lub ew. ICX625 do planetarek i zadań specjalnych (+bez stosowania Barlowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaświetlenie od ampl. wygląda niepokojąco w QHY, w basler zdecydowanie lepiej.

Niby szum mniejszy na 1 sek. niż w basler ale rzeczywiście przy avikach to nie będzie mieć kluczowego znaczenia.

Poza tym problemy z softem...cholera grzebali się prawie rok nad konstrukcją i jednak do końca nie jest cacy.

Fotka Saturna z QHY taka sobie szczerze powiedziawszy ale to nic nie oznacza, ważny jest czip.

IS ze swoją DMK też nabrało wody w usta na etapie testowania konstrukcji.

Chyba podstawowe problemy to grzanie się czipu i problemy z przechwytywanie danych to jest jednak gigabyte,

do tych kamerek trzeba zainwestować w karty do przechwytywania danych chyba że ktos ma jakiegoś wypasionego laptopa :).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Baslerze raczej bardziej szumi od ciepła i amp glow nie widać - i był to test w warunkach domowych, czyli odpowiadał avikowaniu w lecie przy ~20C. GigE czy Firewire 800 z PGR przyciska laptopy, ale nie ma problemów nie do obejścia. U mnie karta sieciowa gubiła pakiety co powodowało skazy na losowych klatkach. Wystarczyła "pełna" karta gigabitowa na Smartcard i problem rozwiązany:

 

15g8m6f.jpg

 

Tyle że dysk nie wyrabia u mnie z zapisem pełnej klatki przy około 100FPS (ale na planetach z ROI 400x400 ponad setkę wyciągał).

 

O Baslerach można też poczytać na http://airylab.net/index.php?option=com_content&view=article&id=45&Itemid=62 - fajny filmik przy 300 FPS. Jeszcze trochę i zaczniemy fotografować za pomocą matryc EMCCD ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że basler w Europie to na razie najkorzystniejsze rozwiązanie,

zobaczymy co wykombinuje IS. Właśnie się doczytałem że QHY traktuje te kamerki

jako produkcję niszową, tłuką kasę na modelu z KAF8300 :) stąd pewnie te problemy

z konstrukcją, softem i dystrybucją. Jeśli się dobrze zastanowić to przyczyna jest prosta, ''

róznica w samej wartości czipów wynosi ok.300 USD oczywiście dochodzą koszty

chłodzenia, elektroniki i innych rzeczy w kamerze ds-owej. Ale tzw. profit na pewno

jest większy na QHY9 i stąd ta "wymuszona" postawa producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moravian Instruments gdzieś komuś odpisał że sensowna astrofotografia to zaczyna się z KAI-11000 czy KAF-8300 i żadne proste kamerki (planetarne) ich nie interesują. Nikt z dedykowanych producentów kamerek astro nie traktuje kamerek "planetarnych" poważnie. Niszę tą zdominowały firmy produkujące kamery "przemysłowe" - TIS, Lumenera, PGR, Basler, ProSilica, Unibrain, czy nawet Merlin/Andor EMCCD u paru Francuzów ;)

 

QHY mało tych kamerek wypuszcza bo komponenty, które wykorzystuje idą głównie do sprzętu laboratoryjnego/przemysłowego. Podobne problemy trafiły Atika 383L+ gdzie po prostu momentalnie zabrakło jednego komponentu i jak napisali na FLO - podjęli decyzję o przeprojektowaniu elektroniki.

 

Można się spytać QHY ile QHY5* sprzedają na miesiąc w porównaniu do QHY9-12. Marża większa będzie na tych guiderach bo tańsze i komponenty masowo produkowane. Mogą dawać ładny dochód, ale nie dają prestiżu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze żałuję, że Lumenera nie prowadzi prac nad ccd z ICX618, zamiast handlować samym czipem

:):)

jakość ich produktów w sensie ccd planetarnego jest naprawdę wysoka, seria skynyx to takie "planetarne FLI".

 

Co do KAF8300: tani czip ma swoje zalety i wady, przede wszystkim olbrzymia matryca "na +" to jak

wygrana w loterii :), i płytka "nieprofesjonalna" studnia. Matryca stosowana przez panasonica w aparatach cyfrowych :), low budget.

Btw:

Moravian Ins. już produkuje kamerki z KAF8300 i to podwójnym TEC o ile pamiętam :)

Firma jest w miarę "nowa" i niewiele o tych konstrukcjach wiadomo, ale to że sprzedają poprzez m.in TS

raczej dobrze im rokuje. Nie wiem co sądzić o ich pomyśle związanym ze zmieniarką filtrów wewnątrz obudowy.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QSI też ma wewnętrzne koło filtrowe, w niektórych SBIGach też może być. Pomysł nowy nie jest. Co do Lumenery - może i zaktualizują swoje produkty. Nie mają zbyt dużego zasięgu to może po prostu otrzymali mniej maili niż TIS, które teraz pracuje na aktualizacją wszystkich wersji. Chętnie widziałbym np. Lumenerę Infinity (z chłodzeniem) w sensownej cenie z ICX445/285/625 do zastosowań różnorakich US/DS :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

IS zadeklarowało się że za kilka dni zaprezentuje swoją DMK z ICX618 na Astrofest.

Jestem ciekaw co osiągnęli po tylu zapowiedziach...

 

Z wstępnych testów QHY wynika niestety generowanie artefaktów kolistych na 60fps czyli najlepszej chyba

użytecznej prędkości dla planet (może bez Saturna - jest trochę za ciemny do takich

wyczynów z IRpass). Poza tym stała wartosć ROI problemy wieku dziecięcego w dotatku to dziecko jest

zaniedbywane na maksa...Zastanawiam się czy powodem takich bolączek i dłuuuuugiego czasu przygotowań

do produkcji nie jest brak doświadczeń producenta z elektroniką w układach progressive scan.

 

PG i Basler nie notują takich problemów, wysokie temperatury i szum na dłuższych czasach to nie

jest wada tych kamer tylko problem zastosowania kamer przemysłowych do celów astro :)

 

W IS powinno być lepiej przynajmiej z elektroniką w końcu DMK to najbardziej popularne kamerki planetarne.

Ze wstępnych danych DMK - ma być na USB2, o chłodzeniu chipa - nic mi nie wiadomo.

 

Pozdr.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QHY nie ma komponentów do tych kamer z ICX618 więc robi ich bardzo mało. Co do artefaktów - nie ma ich podobno jak się przestawi magiczne nieopisane suwaki w sofcie.

 

Co do TIS to na pewno będzie wersja z ICX618, ale myśleli też o aktualizacji pozostałych serii (via Twitter). Jako że mocno patrzą na cenę to szaleństwa nie będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QHY nie ma komponentów do tych kamer z ICX618 więc robi ich bardzo mało. Co do artefaktów - nie ma ich podobno jak się przestawi magiczne nieopisane suwaki w sofcie.

 

Co do TIS to na pewno będzie wersja z ICX618, ale myśleli też o aktualizacji pozostałych serii (via Twitter). Jako że mocno patrzą na cenę to szaleństwa nie będzie :)

 

 

Chyba w ogóle trudno mówić tu o szaleństwie cenowym ponieważ pytanie brzmi: Where is the exhibition box of IS :)

http://www.astronomynow.com/astrofest/exhibition.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.