Skocz do zawartości

Baader OAG


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Wszędzie na sieci można znaleźć zdjęcia tegoż ustrojstwa - zawsze z tej samej strony

 

 

oag6.jpg

 

Dlaczego?? tajemnica się wyjaśnia od razu po zakupie

 

oag3.jpg

 

 

Dokładnie TAK! To jest Celestronowy Radial Guider :)

 

Cała idea guidowania poza osią optyczną jest prosta - generalnie nie wiedzieć czemu - sprzęt optyczny jest w przekroju kołem, natomiast matryce CCD czy CMOS to są kwadraty.

Mamy więc dużo wolnej przestrzeni żeby wcisnąć pryzmat, odbić kawałek światła i pozbyć się - całego dodatku nazywanego guidowaniem - czyli drugiego teleskopu. Zastosowanie to rozwiązuje problem z ugięciamii i innymi które występują gdy kamerka guidująca jest na innym instrumencie optycznym niż kamera główna (korelacja torów optycznych czy wyginanie całego zestawu na siodełku montażu że o mniejszej masie do udźwignięcia nie wspomnę).

 

Całość po zmontowaniu wygląda w tenże sposób

 

oag1.jpg

 

 

Troszkę danych słabo dostępnych w sieci

 

Sam OAG Baaderowo-Celestronowy - dodaje 36,5 mm do toru optycznego

 

Bardzo ważna rzecz - na którą zwrócił mi uwagę Adam Jesion - jeszcze raz dzięki - odległość od pryzmatu do obu matryc musi być dokładnie taka sama !!

Tenże OAG nie posiada żadnej regulacji odległości między pryzmatem i czipem kamery guidującej (bądź okularu). W zestawie są dwa malutkie klucze imbusowe-można delikatnie regulować tą wysokość ale tylko raz i na początku - na polu obserwacyjny nie wyobrażam sobie tego. Tak samo się tyczy obrotu samego pryzmatu względem osi optycznej .

 

Sama regulacja kąta nachylenia pryzmaciku względem toru optycznego - odbywa się trywialnie więc przedpotowo - za pomocą tejże małej śrubki bezczelnie spiłowanej na końcu w szpikulec.

 

oag2.jpg

 

Z boku widzimy śrubki mocujące kamerkę / okular guidujący w "wyciągu" 1,25".

 

Odległości które u mnie pomierzyłem sufmiarką wyszły od pryzmatu do końca wyciągu guidera - 57 mm. To dużo - przez co zmuszony byłem pozbyć się rozjaśniacza i wyplaskacza WilliamOptics x0,8.

OAG ma nastęujące wloty - z jednej strony męski z drugiej żeński - równowaga w przyrodzie musi być :)

 

 

oag4.jpg

 

oag5.jpg

 

 

Na dole widać śrubkę - która kontruje obrotowy moduł (to w końcu jest radial guider) którym możemy szukać gwiazdki do guidowania w w obrocie ok. 140 stopni.

 

Wszystko idealnie współgra z produktami Baadera - więc z jednej strony wkręciłem jaskółke do wyciągu 2" a z drugiej wypadło mi idealnie - 2 x 15 mm extension tube oraz 1 x 7,5

 

Z kamerką AllCCd5 (QHY5) do pryzmatu mam 77 mm - tak więc do QHY8 (kamry głównej) musiałem ustawić tyle samo

 

oag1.jpg

 

 

Całość dzięki rozpieszczającej nas pogodzie mam przetestowaną i ustawioną na "blok naprzeciwko" - więc na końcowy rezultat zmagań z OAGiem przyjdzie jeszcze poczekać.

 

I tym nieoptymistycznym akcentem kończę mój króciótki i pobieżny opis Baader Off Axis Guider

 

 

Opis dostepny również na mojej WWW - dział AstroSprzęt - Baader OAG - http://tadeoho.cba.pl - zapraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny opis Tadeoyes.gif

 

Jakoś mnie specjalnie nie zaskoczyło logo Celestrona - patrząc na zdjęcia to chyba również TS OAG27 to dokładnie to samo - jedna fabryka, 5 różnych znaków handlowych - nic nowego

 

 

Tak zupełnie na marginesie: żeby zmieścić OAG zrezygnowałeś FF/RR? ...Hmm ... QHY8 ma matrycę APS-C (przekątna ponad 28mm) więc całkiem sporą - krzywizna pola nie popsuje bardziej końcowych efektów niż poprawa chyba nie takiego znowu najgorszego do tej pory trackingu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawa chyba nie takiego znowu najgorszego do tej pory trackingu?

 

z trackingiem miałem niezłe jazdy - mam nadzieję że użycie czasu przeszłego tutaj będzie uzasadnione

ED80 jest fajny ale ciemny - tak więc czeka mnie i wymiana tego elementu - najprawdopodobniej będę polował na nowość SkajowegoŁoczera czyli karbonowe 100/500 z wbudowanym wypłaszczaczem pola

 

a przynajmniej taki mam plan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Tenże OAG nie posiada żadnej regulacji odległości między pryzmatem i czipem kamery guidującej (bądź okularu). W zestawie są dwa malutkie klucze imbusowe-można delikatnie regulować tą wysokość ale tylko raz i na początku - na polu obserwacyjny nie wyobrażam sobie tego. Tak samo się tyczy obrotu samego pryzmatu względem osi optycznej .(...)

 

Bo to się generalnie robi raz i zapomina.

 

Na polu z cienkim TS OAGiem nie będzie problemu, jest tam całkiem wygodny mechanizm regulacyjny. Z imbusami i kluczem baaderowego rozwiązania będzie znacznie mniej wygodnie, ale ciągle do opanowania. Idealna ostrość na guiderze nie jest zbytnio oczekiwana.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten OAG to w zasadzie jedyna opcja dla mnie - nic innego się nie zmieści, ale do tej pory nie zdecydowałem się na niego, bo gdzieś w sieci znalazłem opinię, że właśnie z powodu bardzo "wąskiej" konstrukcji korpusu nie jest z nim najlepiej jeśli chodzi o sztywność - może być źródłem ugięć po podwieszeniu do niego kamery z kołem. Jak u Ciebie to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lekką kamerę (ATIK 314L) i lekkie koło (też Atikowe). Na guide wisi lekkie DSI II PRO . Przy takim setupie nie odnotowuję jakichkolwiek problemów ze sztywnością czy mikro-ugięciami które miały by wpływ na tracking czy poprawne ustawienie matrycy względem osi optycznej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lekką kamerę (ATIK 314L) i lekkie koło (też Atikowe). Na guide wisi lekkie DSI II PRO . Przy takim setupie nie odnotowuję jakichkolwiek problemów ze sztywnością czy mikro-ugięciami które miały by wpływ na tracking czy poprawne ustawienie matrycy względem osi optycznej.

 

Pozdrawiam.

 

 

Mój zestaw też raczej do ciężkich nie należy - w takim razie kupię go i zaryzykuję - dzięki za info.

 

 

... niech już będzie trochę tej pogody bo człowiek przebiera w miejscu nogami, kombinuje i w tym nieróbstwie koszty kolejne sobie generuje ...flirt.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.