Skocz do zawartości
Yah

Widma gwiazd, czyli co da cię wycisnąć ze Star Analysera

Promowane odpowiedzi

Yah    261

Spróbuję z tym olbrzymem HD107274 powalczyć zobacze co mi wyjdzie....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Ainar    525

Witam, jako, że jest to mój pierwszy post wypada się przedstawić, jestem Arek. Na forum od jakiegoś czasu zarejestrowany ale (jak widać) bardziej czytałem niż pisałem. Z Astronomią od dziecka. Temat śledziłem od jakiegoś czasu, i w końcu przy użyciu siatki 500 strzeliłem widmo Słońca. Co prawda nie ma cudów ale jak na "spektroskop" z rurki i kompakcika nie jest źle (chyba). To widmo kalibrowałem na dwie linie (chyba F i G) i tu mam pytanie: w załączniku obok widma Słońca jest widmo żarówki energooszczędnej ale... nie wiem jak je skalibrować. Macie może pomysł jak to zrobić? Kolejna sprawa: wasze widma są takie ostrzejsze. Jeśli jeszcze jakoś z biedą ujdzie to moje Słońce to już po przejściu przez Vspec i wygenerowaniu po profilu to wszystko jest jakieś... mdłe. Za duża wielkość piksela w aparacie (Panasanic Lumix LS1)? Da się to jakoś nadrobić? Spektroskopie traktuję bardziej jako urozmaicenie bo i teleskopu nie mam takiego co sam by mi gonił za gwiazdami :P (Synta 12" a jakże).

Untitled-2.jpg

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Yah    261

Hej Arek, napisze coś w weekend bo na razie to wymiękam z braku czasu.... widmo Słońca bardzo ładne ....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Yah    261

Dużą rolę odgrywa obróbka zdjęć. Z kompaktu wychodzą Ci jpg i tu już zaczyna się strata jakości, choć na fotografii załączonej przez ciebie fajnie widać linie absorpcyjne.

Spróbuj przekonwertować zdjęcia na czarno białe i pobaw się jasnością, kontrastem w programie graficznym, zapisz w fits i poddaj obróbce w VSPEC-u. Co do kalibracji to najlepiej robi się to na gwiazdach typu A - ale ty tego nie zrobisz. Pozostaje Ci użycie kupionej na Allegro neonówki - wtedy skalibrujesz spektroskop liniami emisyjnymi neonu. Ewentualnie skorzystaj z tego:

widmo lampy energooszczędnej

Jeśli chcesz, prześlij mi zdjęcie a ja spróbuję z niego coś więcej wyciągnąć.

Próbuj zabawa jest przednia. Ostatnio nie utrafiłem w lambda Boo i przypadkowo sfotografowałem olbrzyma klasy K5 o jasności 7.4 mag - wynik mnie zaskoczył - piękne linie absorpcyjne TiO. Przecież Canon i Star Analyser to żaden profesjonalny sprzęt tylko zabawki :)

lambdaboosmallmodnewjs.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Yah    261

..... i jeszcze dla Hansa - nie udało mi się ustrzelić tego HD107274, ale poniżej linia profilu widma TYC 3465-982-1 po obróbce:

K5III star.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Yah    261

Pomiędzy obserwacjami miryd, zaćmieniowych i delta Scuti udało mi się zrobić pierwsze zdjęcie widma mirydy R Leo, która właśnie zbliża się do maksimum. Pasma absobcyjne tego olbrzyma klasy M8 robią wrażenie ....

rleospectrum.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość Piotr   
Gość Piotr

Witam, czy ktoś na tym forum testował Siatkę optyczną 100/200 linii/mm 30x45 dostępną w sklepach internetowych z pomocami dydaktycznymi, jako tańszą alternatywę w stosunku do Star Analysera?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
riklaunim    2567

W sklepach takich dostępne są tanie siatki plastikowe i one zazwyczaj mają więcej linii na mm i nie są tak wysokiej jakości. Z lustrzanką i obiektywem można kombinować, ale Star Analysera w układzie z teleskopem i kamerką to nie zastąpi raczej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Yah    261

Zeszłoroczne co prawda, ale pokazujace możliwości Star Analyzera. Szczególnie obiecująco wyglądają obserwacje miryd, gdyż widma ich charakteryzują sie dość gwałtownymi zmianami .

Zmiany w widmie miryd

Tak więc dwie gwiazdy Wolfa -Rayeta i jedna LBV - P Cygni oraz zmiany w widmie R Leo:

HD192163.jpg

hd192641.jpg

pcygni.jpg

rleo spectrum.jpg

• Lubię 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Yah    261

Kolejna porcja widm gwiazd niskiej rozdzielczośći. Tym razem znalazłem czas, aby opracowac widma pięciu gwiazd z gwiazdozbioru Kasjopei. Fajnie widać zmiany w rejonie wodoru zjonizowanego H β 4861. Od emisji w widmie gorącej gammy Cas, poprzez stopniowe pogłębianie linii absorbcyjnych w widmach epsilon Cas i delty Cas, aż do stopniowego ich zaniku i pojawiania się linii metali w widmach alfy Cas i bety Cas.

Pozdrawiam

casiopeia.jpg

• Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Yah    261

Tym razem porównanie dwóch gwiazd typu B: Spiki - B1V i Regulusa B7V. Ładnie widać pogłębianie linii wodoru Hβ, Hγ i Hδ w widmie Regulusa. Jednocześnie w bardziej gorącej Spice są widoczne linie zjonizowanego helu, które słabną u Regulusa. Zwróćcie uwagę na "znikanie" linii Hδ poprzez pobliskie linie He4121 i He 4144 spowodowane niewielką rozdzielczością mojego układu pomiarowego.

Pozdrawiam

spica i regulus.jpg

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Yah    261

Porównajmy widma dwóch jasnych gwiazd letniego nieba - Deneba i Vegi. Wega to gwiazda typu AO ciągu głównego, natomiast Deneb to nadolbrzym typu A2. Na pierwszy rzut oka widać ogromna różnicę w szerokości linii absorbcyjnych wodoru oraz znacznie większą ilość linii metali u Deneba. Zwróćcie uwagę na linię sodu 5890, 5995, która wystepuje u Deneba a pozostaje niewidoczna u Vegi. Ciekawie zachowuje się linia Mg 4881, która powinna mieć jednakowe nasilenie u obydwu gwiazd. Linia ta "znika" w widmie niskiej rozdzielczości Deneba wskutek istnienia tuż obok linii Ti 4470, 4501 oraz Fe 4520.

Vega & Deneb.jpg

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bajastro    1644

Odświeżam temat, bo trochę mnie interesuje od jakiegoś czasu. Na razie działam w RSpec ze Star Analyserem i kolorową ASI224.

Ostatnio zaczaiłem się na Mizara typu A2V.

Bellatrix na zlocie pokazywała węglówkę Y CVn (La Superba) typu widmowego C7Iab, więc też się zaciekawiłem tą czerwoną gwiazdą.

Bezpośrednie porównanie widm, użyty teleskop to SCT 8":

Mizar i La Superba SCT8.jpg

Próbowałem przez APO i z 2x mniejszą odległością Star Analysera, ale linie wodoru w widmie Mizara nie były widoczne, węglowe pasma w La Superba widoczne, ale to nie to samo.

Analiza w Rspec bez kalibracji czułości spektralnej kamerki:

Mizar A A2V analiza.jpg

Pobawiłem się tym programem i udało mi się wykonać korekcję, ostatecznie widmo jaśniejszego składnika Mizara A przedstawia się następująco:

Mizar A A2V analiza z uwzględnieniem charakterystyki kamery.jpg

Dołek w okolicy 7600 angstremów jest spowodowany przez absorpcję światła na cząsteczkach tlenu atmosferycznego, jest to w każdym rejestrowanym widmie z powierzchni Ziemi.

Charakterystyka samej kamery wyszła z kolei tak:

Charakterystyka kamery.jpg

Żeby nie było tak dobrze, głęboka czerwień i sama podczerwień jest dość mocno zaburzona m.in. przez absorpcję atmosferycznego tlenu i pary wodnej.

Wynik powyżej 7000 Angstremów (700 nm) jest tylko poglądowy, a że kamera przy okazji łapie podczerwień praktycznie do 1 mikrometra to korzystam z tego.

Widmo węglówki Y CVn bez korekcji spektralnej:

La Superba C7Iab bez korekcji czułości kamery.jpg

Po korekcji czułości kamery dla typu widmowego M4III:

La Superba C7Iab z korekcją czułości kamery.jpg

W maju z grubsza udało się rozpracować X Cnc, węglówkę typu C6II:

57389b0a09e23_XCnc.png.a964f6fd6f763a27c0273a6beb6ca501.png

Analiza pasm węgla:

5738a333d1beb_XCncvis.png.34d01d19733eacf5d43e9efe5bc45831.png

Wykres porównawczy z www.cfa.harvard.edu/~pberlind/atlas/atframes.html:

imageproxy.gif

Bellatrix znalazła na zlocie węglówkę typu C8, jak Lutnia zejdzie niżej na zachód, to przyjrzę się tej gwieździe.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1875

Bajastro, bardzo miło, że podjąłeś ten niezwykle fascynujący temat. Długo nie mogłam wyjść z podziwu, że takie analizy są dostępne dla astronomów amatorów.

Gdybyś mógł, opisz nam, chociaż z grubsza, na czym polegają badania, jak je wykonujesz i przy użyciu jakiego sprzętu. Oraz jak wygląda dalsza analiza danych. I również jaka jest ich dokładność. Czy jesteś w stanie ocenić przy pomocy tej metody dokładny typ widmowy (np. K5) czy "tylko", że jest to załóżmy gwiazda typu K?

A co do LaSuperby, to jest to: Y CVn. Z kolei ta ciemno-czerwowo-czereśniowa typu widmowego C8, to T Lyrae.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bajastro    1644

Dzięki Bellatrix, poprawione.

Jest to dostępne dla amatorów, wystarczy kupić Star Analysera, ja mam takiego:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p3478_StarAnalyser-100---1-25--Blazed-diffraction-grating-for-spectroscopy.html

Przykłady co można z niego wycisnąć są tu:

http://www.rspec-astro.com/star-analyser/

http://www.patonhawksley.co.uk/gallery.html

Wygląda jak filtr 1,25" i wkręca się go w nosek kamery jak zwykły filtr. Do dalszej analizy służą programy komputerowe, na razie bawię się 30-dniową wersją RSpec, są też darmowe (miałem problem z plikami, bo nie chciały czytać). Czy da się samemu rozpoznać dokładny typ w warunkach amatorskich, nie wiem. Na pewno widać różnice w wyglądzie widm gwiazd z końca zakresu, np M. Miałbym spory problem rozróżnić np A0 od A2. Jak patrzę to widma C6 i C7 wyglądają w zasadzie tak samo. Bardzo dokładna opcja to nie jest, ale za to najtańsza. Są to widma niskiej rozdzielczości, ostatnio się zdziwiłem, że więcej widać jak widmo jest większe...ale z drugiej strony spada jasność powierzchniowa i odpowiednio dłużej trzeba naświetlać, zwłaszcza przy słabych gwiazdach.

Zwykle ludzie rejestrują widma kamerkami monochromatycznymi (podobnie się to robi jak w astrofoto, tego się uczę powoli), moja jest kolorowa...bo taką mam, pierwotnie miała być do planet i Księżyca. W zasadzie koniecznością jest teleskop z jakimś montażem ze sterowaniem, które uciągnie do 30 s bez poruszenia zdjęcia (tyle muszę naświetlać pojedyncze klatki dla gwiazd ok +7 m). Nie wszystkie klatki wychodzą, więc nagrywam krótkie filmiki i wybieram najlepsze klatki i je stackuję w darmowym programie do stackowania filmików avi planet (AutoStakkert AS!2).

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bajastro    1644

VSpec chyba nie lubi mojego kompa, co chwilę sypie błędami po francusku. W końcu zmusił się do jakiejś współpracy.

Jeszcze nie wiem jak to zapisać w wersji edytowalnej i jak oznaczać wybrane linie widmowe z katalogu, żeby nie robić tego zupełnie ręcznie.

Na razie wrzucam wyeksportowany plik obrazkowy dla Arcturusa (widmo skalibrowane względem czułości spektralnej kamery):

arcturus sct WYNIK.png

Rozdzielczość ok 4 Å / pix, do 6600 Å jest nieźle, powyżej są pasma absorpcyjne atmosferycznego tlenu i wody.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
LibMar    3443

Od jakiegoś czasu interesował mnie ten temat. Szkoda, że nie wziąłeś Star Analysera na zlot - z chęcią bym popatrzył co i jak. Mam nadzieję, że w 2018 ruszę z tym tematem :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bajastro    1644

Na zlot pojechałem w ostatniej chwili i nie brałem wszystkiego, dobrze że Adamo miał jeszcze wolne miejsca :brawo: .

Do wizuala za bardzo się nie nadaje, widma za krótkie i za ciemne.

W ogóle to chciałem sprawdzić czy będzie widać jakieś linie widmowe i kupiłem go razem z ASI. W miarę jedzenia apetyt rośnie i już nie starcza mi tylko to czy coś widać i rozpocząłem analizy i trochę czasu mi z tym schodzi.

Programy przynajmniej dla mnie za łatwe nie są, a VSpec to w ogóle kombajn...można nim wyznaczać temperatury gwiazd na podstawie dopasowania krzywej Plancka i nawet prędkość rotacji gwiazdy z poszerzenia linii widmowych.

Wygląda na to, że program jest zrobiony pod zastosowania naukowe, być może da się z porządnie obrobionych wykresów wyznaczyć nawet prędkości radialne gwiazd (po dokładnym skalibrowaniu widm na liniach wzorcowych lamp spektralnych). Przy mojej rozdzielczości nie wiem czy to jest możliwe, choć wzorce do kalibracji są na każdej ulicy - to chyba tylko jedyny użytek z LP :g:

Na razie interesują mnie typy widmowe, a przy okazji dużo można się dowiedzieć o samych gwiazdach. Węglówki są szczególnie ciekawe, bo mają rozległe pasma absorpcyjne dwuatomowych cząsteczek węgla i prostych związków chemicznych np. CN, a gwiazdy z końca typu M mają sporo pasm TiO.

Dziwna sprawa, ostatnie posty są z 2012 r. a w innych miejscach sporadycznie trochę nowsze. Czyżby temat szybko znudził i ciekawsze jest focenie DS-ów?

LibMar, a czemu chcesz się tym zająć dopiero w 2018 r.?

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
LibMar    3443

LibMar, a czemu chcesz się tym zająć dopiero w 2018 r.?

Studiując mam praktycznie 3 miesiące wolnego czasu (lipiec-wrzesień), reszta czasu to nauka i pisanie artykułów. Tylko sporadyczne wypady pod nocne niebo, czyli 1-2 na miesiąc (zimą ciut częściej z powodu nadmiaru jasnych komet). A to, co chcę robić podczas kolejnego lata (2017), będzie wymagało nowego sprzętu (a właściwie byłaby to wymiana na inny model). Z tego powodu budżet na 2017 rok się wyczerpał i trzeba rozpatrywać kolejny :D

Musiałbym jeszcze poczytać co jeszcze można robić ze Star Analyserem, bo to jest ciekawa sprawa :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta