Skocz do zawartości

Orion 120/900


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki uprzejmości jednego z naszych forumowych kolegów mam możliwość przetestowania tego teleskopu.

Postaram się wykonać jak najwięcej testów i odpowiedzieć na ewentualne pytania.

 

Moje oceny będą odbywać się w skali 10 stopniowej - przy czym 10 to najwyższy stopień.

 

1. Pierwsze wrażenia dotyczą jak zwykle konstrukcji i jakości wykonania. Moja ocena teleskopu w tym względzie to 9, odejmuje jeden punkt za niepraktyczny kolor czarny, który może powodować nagrzewanie się teleskopu w słoneczne dni (oczywiście może Ktoś odpowiedzieć, że teleskop powinien być przez dzień odpowiednio zabezpieczony, dla mnie to jednak nie jest dobre wytłumaczenie, bo teleskop może być używany przecież w różnych warunkach).

Po za tym nie mam zastrzeżeń teleskop jest wykonany naprawdę solidnie i nie mam co do tego (przynajmniej na razie) żadnych wątpliwości.

 

2. Opakowanie na czas transportu stanowi aluminiowa walizka i tutaj nie ma żadnych zastrzeżeń - czyli 10.

 

3.Waga - nie znalazłem żadnych wartości na stronie producenta, ale montaż EQ6 radzi sobie z teleskopem bez najmniejszego problemu. Wg mojej oceny zestaw prezentowany na zdjęciu jest lżejszy od MT800 + ST2000xm. Ocena - 8

 

 

4. Obrót kadru - jest tak mocno dociśnięty, że nie potrafię go poruszyć, a nie mam zamiaru używać całej mojej siły. Ocena - 3 pkt ( bo ładnie wygląda).

 

5. Wyciąg wykonany estetycznie posiada mikroruchy i podziałkę, niestety nie spełnia funkcji przy obciążeniu (zresztą nie tak wielkim, bo ST 8300) - objawia się to ślizganiem w momencie, gdy wyciąg ma "pod górkę". Nie stwierdziłem ugięć czy wysuwania się wyciągu.

 

Będę się upierał, że tego typu teleskopy są przeznaczone do astrofotografii i tylko zupełni nowicjusze chcą je używać do obserwacji dlatego uważam, że coś tu jest nie tak. Moja ocena - 5 pkt, bo działa "połowicznie".

 

6. Cena (prawie 10 000,-) - uff jak dla mnie nieosiągalna, zważywszy, że mamy w perspektywie wymianę wyciągu na odpowiedni co najmniej klasy Moonlight lub TS http://www.teleskop-...refractors.html

 

7. Zdjęcia w wersji Luminacja - powiem krótko jestem na tak i daję 8 pkt (co do koloru to postaram się przetestować i podać ocenę.

 

Na ostateczna ocenę i podsumowanie proszę poczekać, bo jestem w trakcie. Na razie moje ocena całości jest pozytywna i o ile byłoby mnie stać na tego rodzaju teleskop poważnie bym się nad nim zastanawiał.

 

 

Na koniec zdjęcie testowanego zestawu i gromady M3 z łącznym czasem naświetlania 17 minut (w innym wątku - http://forum.astropolis.pl/topic/35610-m3/).

Eon na EQ6.jpg

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajna rurka, uch tylko ta cena

tym bardziej, że np. Sky-Watcher Equinox 120 ED wygląda identycznie a kosztuje dużo mniej

 

... 5. Wyciąg wykonany estetycznie posiada mikroruchy i podziałkę, niestety nie spełnia funkcji przy obciążeniu (zresztą nie tak wielkim, bo ST 8300) - objawia się to ślizganiem w momencie, gdy wyciąg ma "pod górkę".

...

 

a jednak chyba każdy wyciąg trzeba wyregulować do obciążenia, dokręciłbyś delikatnie jedną śrubkę i byłoby cacy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajna rurka, uch tylko ta cena

tym bardziej, że np. Sky-Watcher Equinox 120 ED wygląda identycznie a kosztuje dużo mniej

 

 

 

a jednak chyba każdy wyciąg trzeba wyregulować do obciążenia, dokręciłbyś delikatnie jedną śrubkę i byłoby cacy

 

Nie dopisałem, że dokręciłem (oczywiście nie używałem zbyt dużej siły - żeby nie pogiąć napędu) i nawet na wszelki wypadek odtłuściłem.

Niestety pomimo starań dalej występuje poślizg, co uniemożliwia ostrzenie za pomocą FocusMaxa, posługując się przyciskami, można stopniowo przesunąć kamerę do góry, ale przypomina to jazdę zima na letnich oponach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajna rurka, uch tylko ta cena

Wlasnie. Osobiscie, gdybym celowal w takie okolice cenowe to chyba wolalbym juz cos takiego:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3374_Triplet-APO-130mm-f-6---CARBON-tube---3--Steeltrack-focuser.html

Wieksze, szybsze, triplet z przyzwoitymi diagramami (spot size'ow), porzadny wyciag i tuba.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem to ja jestem troche w szoku. JaLe, czy testowa M3 była na max ostrości tego teleskopu? Jakie miałeś FWHM?

 

Jeszcze za wcześnie na wnioski, nim nie zobaczę większej ilości klatek wstrzymam się z komentowaniem, ale mam bardzo niedobre przeczucie, co do zależności pomiędzy moim SW i tym Orionem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem to ja jestem troche w szoku. JaLe, czy testowa M3 była na max ostrości tego teleskopu? Jakie miałeś FWHM?

 

Jeszcze za wcześnie na wnioski, nim nie zobaczę większej ilości klatek wstrzymam się z komentowaniem, ale mam bardzo niedobre przeczucie, co do zależności pomiędzy moim SW i tym Orionem.

 

Pozdrawiam.

 

FWHM 1.39 przy klatce 180 sekundowej. Możliwe, że byłoby jeszcze lepiej gdyby rolka focusera nie ślizgała się i mógłbym łapać ostrość FocusMaxem.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jedno z ostrzejszych jakie zrobiłem, to oczywiście Crop 100 %.

 

Niemożliwe. blink.gif Sądze, że daleko mu do czołówki twoich najlepszych zdjęć.

 

JaLe nie odbieraj jak krytyki. Fotka jest bardzo fajna. Mam jednak wrażenie, że wcale nie jest ostra, jest bardzo, hmm... bardzo "hansowata" jeśli wiesz co mam na myśli. Zaczynam się zastanawiać, czy to nie jest kwestia specyfiki soczewek 120/900 pakowanych do tych teleskopów. Mam nadzieję, że bredzę. Poczekam na więcej fotek z tego teleskopu. Popatrz w zestaw mojej cepelii (każda da się powiększyć do 1:1):

 

http://www.astroamator.info/component/option,com_datsogallery/Itemid,38/catid,3/func,viewcategory/

 

 

Nie masz wrażenia, że widać tam ten sam typ "braku ostrości" co na testowej M3?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Możliwe, że byłoby jeszcze lepiej gdyby rolka focusera nie ślizgała się i mógłbym łapać ostrość FocusMaxem.

Tego typu focuser poza śrubką dociskową [A] ma dwie śrubki kontrujące . Śrubki kontrujące trzeba poluzować przed regulacją siły tarcia wyciągu śrubką [A].

Pewnie tak robiłeś, ale na wszelki wypadek... ;)

Eon na EQ6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8. Winietowanie.

W mojej ocenie EON (a porównuje go z tym co do tej pory przeszło moje ręce ) ma dość niewielkie winietowanie. Zdjęcia które prezentuje w związku z testami były pozbawione flatów i tylko niewielka ingerencja na poziomie obróbki była w stanie wyrównać tło. Być może jest w tym zasługa F/R. Tak czy inaczej moja ocena w tym względzie jest wysoka i daję 7 pkt.

 

Kolejne zdjęcie: http://forum.astropolis.pl/topic/35616-m13/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos ostrości, jestem w prawdzie laikiem biorąc pod uwagę zakres Waszej wiedzy z astrofotografii, nie mniej chciałbym podzielić się z Wami pewnym spostrzeżeniem. Chodzi o opaskę grzejną. Zauważyłem u siebie (dotyczy to guidera), że przy zbyt wysokiej temp na / w odrośniku występowała degradacja obrazu, gwiazdki były nie okrągłe. Być może w przypadku Waszych setupów w momencie focusowania gdzie używa się krótkich czasow naświetlania, FWHM jest na dobrym poziomie, ale w momencie wypalania już właściwej fotki, temperatura powstała na / w odrośniku powoduje jakieś turbulencje i degraduje ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.