Skocz do zawartości

CG5-GT nie trafia w obiekty


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Mam poważny problem ze swoim CG5-GT, otóż już podczas alignowania montaż nie trafia w gwiazdę, na tyle daleko że nie widać jej w moim nieszczęsnym szukaczu z kątówką tak ze później po omacku muszę szukać gwiazdy... Brak celności występuje nie tylko przy pierwszej gwieździe, ale również przy 5 pozostałych (Two star align + dodatkowa kalibracja).

 

Z istotnych kwestii:

- Ustawiam na polarną za pomocą lunetki biegunowej, która na pewno jest dobrze skolimowana, dryf gwiazd jest minimalny,

- Znaczniki na montażu na pewno się nie przesunęły itd, bo już dawno temu nakleiłem sobie dodatkowe, poza tym montaż nie trafia zarówno w osi RA jak i DEC,

- Kąt pomiędzy osią optyczną, a osią RA wynosi 0* lub bardzo blisko tego.

- Datę, godzinę, oraz pozycję zawsze przepisuję z GPS i do tej pory wszystko działało idealnie,

- Montaż wypoziomowany,

- Oprogramowanie HC oraz MC najnowsze,

- Zasilanie z akumulatora 12V,

- Po tym gdy zaczęły się problemy montaż rozebrałem na części pierwsze, wyczyściłem, nasmarowałem smarem syntetycznym, nie pomogło,

- Przywracałem ustawienia fabryczne, kalibrowałem GoTo w pilocie...

 

Gdy już koniec końców uda mi się zrobić align na 6 gwiazdach to montaż nadal nie trafia w obiekty (na tyle że nie widać ich w szukaczu), a gdy wejdę w Align->Polar align->Display align pokazuje mi za każdym razem że montaż jest przesunięty o około8* w azymucie, elewacja bliska 0*.

 

Próbowałem korzystać z opcji polar align (kiedyś przed każdą sesją foto to robiłem i spisywało się rewelacyjnie), ale po takim alignie mam bardzo duży dryf, a polarnej nawet nie widać w lunetce biegunowej...

 

Jakieś sugestie co może się dziać z nim? Bo w tej chwili powróciłem do techniki "skoków" z gwiazdy na gwiazdę w poszukiwania obiektu... Dobrze że chociaż tracking działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa Tadeo i Adam , to wszystko ma duży wpływ na dalszą prace montażu .

 

Poczytaj to http://www.astrophotography.pl/r-cg5gt-advanced.php , a jak nie pomoże jutro napiszę ci co i jak .

 

Mnie wyszukuje w centrum obiekty nawet jak mam w ognisku gł podłaczoną kamerkę .

 

- przydał by się szuukacz do patrzenia na wprost

- zawsze dojeżdżaj do gwiazdy centrując ją pryciskami w górę i prawo

_ przy kończeniu dojeżdżania używaj mniejszych prędkości nie większych niż 3

- dobrze wyważ całość montażu to ważne pod GT

- do wyrównania użyj dwóch gwiazd po jednej stronie połódnika i 4 po drugiej.

- po wyrównaniu zrób kalibrację wyrównania na wszystkich wcześniej wybranych gwiazdach

- akumulator jeślli używasz montażu w terenie musi byc dość mocny minimum 2 ampery potrzebują silniczki

- z zasilania z sieci z zasilacza kupionego w DO mont lepiej wyszukuje niż z akumulatora

- pamiętaj o funkcji calibrate Mont przed wyrównaniem i przed astrofotografią lub obserwacją nisko połozonych obiektów

- dfanie miejsca obserwacji z GPS albo Warszawa jeśli jesteś z Wa-wy lub okolic.

 

Gdyby to nie pomogło - pisz .

 

Ja jestem z niego bardzo zadowolony jak na tą cenę sprawuje mi się nieźle od paru lat w zimie przy -15 i w lecie przy +30.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raz w HEQ-5 miałem taki problem po złym ustawieniu daty bo w pilocie ustawia się nie w kolejności dd/mm/rr tylko mm/dd/rr , ja oczywiście poleciałem po kolei dzień miesiąc rok . Cuda mi wychodziły, więc może rzeczywiście jakiś problem z ustawieniem lokalizacji , daty , lub czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż mam już od jakiś 2 lat, więc wszystko już robię odruchowo, nie raz sprawdzałem czy dobrze wpisałem pozycję (przepisuję z GPS) i datę, a co do strefy czasowej podaję: "Zone 1" i włączam "Daylight saving".

 

Co do pozycji trudno się pomylić bo są liteki N i E.

 

Z tego co wymieniliście sprawdzić w zasadzie mogę jeszcze tylko zasilanie, do tej pory szło z dwóch połączonych ze sobą akumulatorów żelowych 12V, ładowane przed każdą sesją. Myślę jeszcze nad tym żeby wgrać jeszcze raz soft, zarówno HC i MC.

 

Mi kiedyś zdarzyło się zrobić taki numer że ustawiłem montaż na jakąś inną gwiazdę, a nie na GP, ale tym razem na pewno ustawienie jest poprawne, zresztą nie jest to jednorazowy problem - 3 sesje pod rząd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem "orłem" w tych sprawach, ale może coś wniosę do rozważań...

 

Czy masz dobrze zjustowaną oś optyczną teleskopu i refraktorka ? Piszesz o kolimacji lunetki, ale tu chodzi o justację, czyli zgranie dwóch / czy więcej/ osi optycznych - w tym przypadku osi optycznej lunetki i osi montażu.

 

Masz Polaris jednocześnie na krzyżu lunetki i w środku pola okularu przy dość dużym powiększeniu?

 

ED 80 ma na obu końcach dowetailu śrubki regulujące i kontrujące. Może tam jest problem?

 

Zupełnie na samym końcu justacja szukacza z osią optyczną refraktorka.

 

:)

 

PS.: Montażu w zasadzie nie musisz poziomować, jemu jest to obojętne, byle się zestaw nie przewrócił. Chociaż ktoś kiedyś dał mały wykład poparty rysunkami, że jednak przy fotografowaniu korzystniej jest wypoziomować.

Z kolei są montaże, które wogóle nie mają poziomicy...

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem: "- Kąt pomiędzy osią optyczną, a osią RA wynosi 0* lub bardzo blisko tego."

 

Może użyłem złego słowa, ale oś optyczną lunetki biegunowej z osią montażu mam zgraną, o czym świadczy minimalny dryf gwiazdy.

 

W weekend o ile pogoda pozwoli wszystko przetestuję, skoro i tak Księżyc niemożliwi jakieś poważne focenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak mi jeszcze przyszło na myśl - czemu nie używasz NexRemote - skoro już masz i GPSa i kabelek do montażu ??

http://tadeoho.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=72

 

 

a teraz ja mam pytanie - kiedy używacie CALIBRATE MOUNT ?? ja z tego nigdy nie korzystałem :|

zaraz po alignment?? bo przed się przecież nie da ...chyba żeby ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy problem już rozwiązany ale przyczyna może być trywialna

przy konfiguracji pilota podajemy datę w systemie amerykańskim - czyli miesiąc/dzień/rok

sam się o ty ostatnio przekonałem kiedy celowanie w gwiazdki kompletnie mi się rozjechało :)

 

co do ustawienia NextStar to ten link dobrze to objasnia:

http://www.astrophotography.pl/r-cg5gt-advanced-04.php

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o datę to na pewno podaję ją poprawnie... zresztą problemy te miałem już pod koniec kwietnia, więc próba wpisania parametrów w złej kolejności była by niemożliwa, bo pilot by wywalał błąd.

 

Co takiego otrzymam dodatkowo po instalacji NexRemote na komputerze? Kiedyś używałem tego, ale i tak wydaje mi się że sprzętowy pilot jest wygodniejszy.

 

Opcji Calibrate mount używałem po alignie, przed alignem, ale nic to nie dawało... Podczas sesji gdy sprzęt działał bez problemów w ogóle nie korzystałem z tej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak mi jeszcze przyszło na myśl - czemu nie używasz NexRemote - skoro już masz i GPSa i kabelek do montażu ??

http://tadeoho.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=72

 

 

a teraz ja mam pytanie - kiedy używacie CALIBRATE MOUNT ?? ja z tego nigdy nie korzystałem :|

zaraz po alignment?? bo przed się przecież nie da ...chyba żeby ...

 

Ja kalibruję montaż przed wyszukiwaniem i często w trakcie zwlaszcza gdy mam prowadzic astrofotografię danego obiektu.

 

Bardzo to pomaga i montaz nie szarpie lecz płynie trzyma prowadzenie za gwiazdami .

 

Ja najpierw po włączeniu wchodzę w opcje ustawiania daty itd, nastepnie kalibriję mont i przechodzę do wyrównania na gwiazdach , dwóch po jednej i trzech po drugfiej stronie południka i jednej w zenicie.

 

Po tym wyrównaniu do wizuala spokojnie wystarczy , a jak chcę mieć dokladniej to dodatkowo kalibruję wszystkie obiekty z podpięta kamerą w ognisku gł . zawsze obiekt ustawiam na środku używając kierunków do góry i w prawo , minimalizują one luzy.

 

Po tak dobrze wykonanym wyrównaniu - po zakończonych obserwacjach Hibernuję mont i następnego dnia mogę sobie oglądać planety a nawet jaśniejsze gwiazdy w dzień :blink:

 

Dziś oglądałem Wenus , ale w polu szukacza były jeszcze Merkury i Jowisz , Jowisza widzialem ledwo w szukaczu a Merkurego już nie a szkoda bo chcialem go potraktować kamerką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NexRemote daje mi tyle że

- mam datę i wszystkie początkowe ustawienia ustawione na 100% dobrze - wszystko jest zczytywane z GPSa i NexGPS podaja na tacy wszystko

- kalibracje i menu łażę na laptopie a pilota używam tylko do podjeżdżania na obiekty

- mam w końcu port wirtualny (u mnie COM1) na potrzeby CdC - którym steruję montażem w co i jak chcę - i to dla mnie jest główna przyczyna używania NexRemote - jest kręcnie montażem ale i również synchronizacja do danego obiektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.