Skocz do zawartości

Synta 8'' co do niej.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam jakoś na dniach będę zamawiał synte 8'' :szczerbaty: i chcę od razu dokupić jakiś okular, mieszkam na wsi 25 km od miasta, najbliższa latarnia jest ok 2.5 km od mojego domu, chcę obserwować głównie DS w miarę możliwości jednak jeśli nadarzy się okazja to zahaczę o planety naszego układu. Do wydania ma 1700zł czyli zostaje 500 zł na okular, myślałem o jakimś 13mm i 22mm :g: jednak nie wiem czy wystarczy mi pieniędzy, nie znam się na astronomii, to mój pierwszy teleskop więc proszę o jakieś propozycje okularów, najlepiej jeśli udało by się kupić 2, mogą być używane lecz w dobrym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zainteresować się używanymi SW SWA (UWA) 70* 13mm - koszt 1 szt to ok. 300zł na giełdzie.

Tu masz za 500zł LVW 13mm o lepszej korekcji: http://astropolis.pl/gielda/item/623-vixen-lvw-lv-baader-neodymium/

Co do dłuższego okularu - jeśli masz ciemne niebo (okolice 6mag) to 25-30mm jeśli nieco słabsze to celuj właśnie w okolice 22-25mm. Na zachodnich forach całkiem pozytywne opinie zbiera (klon) tego okularu: http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-expanse-22-mm-2-cale.html

Przy F/6 już całkiem przyzwoicie powinien spisywać się też SWAN 25mm czy 33mm, a lepiej Scopos 30mm czy Asferyk Baadera 31mm- wszystkie na giełdzie za ok. 300-350zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką ogniskową polecili byście do DS do 8'', najlepiej aby miał w sowoim zasięgu sporo DS-ów.

 

Na początek postawił bym na UWA (13 mm do DS i 7mm do planetek).Tak jak już ktoś wspominał na giełdzie powinieneś bez problemu kupić je poniżej 500 zł(oczywiście za obydwa).Docelowo napewno warto też nabyć Scoposa 30 mm, gdyż często mniejsze powiększenie daje dużo fajniejsze obrazy i jest mniej wrażliwe na gorsze warunki obserwacyjne.Zczasem Sam się na pewno przekonasz jakie jeszcze okulary bedą Ci potrzebne gdyż każdy z nas nieco inaczej odbiera to co widzi przez okular.

Życzę powodzenia i pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad, którymś z tych dwuch;

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-paragon-ed-14-mm.html

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-ed-12-mm-1-25-cala.html

Który byście polecili, ewentualnie jakiś inny.

Edytowane przez Lukasz Niezbecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wraz z syntą dostaniesz plossla 10mm i okular 25mm plossl albo LET.

Zakładając ograniczony i skończony w danym momencie budżet będziesz miał do wyboru dwie drogi:

  1. iteracyjną - kupujesz okulary w zależności od posiadanych aktualnie środków, sprawdzasz, czytasz opinie i wymieniasz aż będziesz zadowolony, albo aż Ci się znudzi
  2. docelową - obserwujesz tym co dostaniesz, czytasz opinie i zbierasz środki na okulary tzw. docelowe

90% amatorów idzie pierwszą drogą, po czym 90% z tych 90% twierdzi, że lepiej było obrać drogę drugą :flirt:

Jeśli jeszcze nie czytałeś to polecam: jak dobrać okulary

Ja też polecam drogę nr 2. Jeśli rzeczywiście od razu chcesz zapakować resztę budżetu w kolejny okular, to przy tej kwocie bym tak jak piszesz celował w ogniskowe 12-16mm, a modele to np TS Expanse, ES 82°, Meade UWA, LVW albo Nagler. Plossle które dostaniesz w zestawie to pełnowartościowe okulary, a nie śmierdzące jajka których należy się pozbyć najlepiej jeszcze przed rozpakowaniem, dlatego zanim się je wymieni to przynajmniej warto poznać ich wady o ile będzie się je w stanie zauważyć. A oprócz średniego (ale niemałego) pola widzenia wcale ich tak wiele nie ma :)

W ogóle to wstrzymałbym się z kolejnymi zakupami przynajmniej na kilka nocy obserwacyjnych, umówił na wspólne obserwacje z amatorami z okolicy bliższej lub dalszej - wymiana spostrzeżeń, zerknięcie przez więcej szkiełek...

 

Powodzenia i udanych zakupów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety teraz do synt dają Kellnery 25mm i 10mm (kiedyś były to plossle).

Co do określenia "docelowe" to dla każdego jest to coś innego. Dla mnie SW SWA/ UWA 70* stały się tymi, których nie chcę na razie wymieniać (a miałem do porównania różne okulary).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety teraz do synt dają Kellnery 25mm i 10mm (kiedyś były to plossle).

Oj, no to niezła kiszka... To zmienia nieco postać rzeczy i to co napisałem wcześniej :)

 

Co do określenia "docelowe" to dla każdego jest to coś innego. Dla mnie SW SWA/ UWA 70* stały się tymi, których nie chcę na razie wymieniać (a miałem do porównania różne okulary).

To prawda - chodziło mi raczej o to, że jest cała rzesza okularów, które można pominąć w ścieżce zakupowej jak np Plossle krótsze niż 6mm, okulary Erfla do jasnych instrumentów, tanie okulary szerokokątne.

Można by zaryzykować definicję okularu docelowego jako takiego, w którym nie widzimy już wad w porównaniu z innymi okularami. I w zależności od naszego instrumentu, zainteresowań obserwacyjnych oraz wzroku będą to wybory jak najbardziej subiektywne :flirt: Wymienianie i poszukiwanie swoich docelowych okularów metodą kup/sprzedaj może być ciekawe i pouczające, ale wg mnie taniej i szybciej to zrobić za jednym zamachem na jakimś astrozlocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety teraz do synt dają Kellnery 25mm i 10mm (kiedyś były to plossle).

Co do określenia "docelowe" to dla każdego jest to coś innego. Dla mnie SW SWA/ UWA 70* stały się tymi, których nie chcę na razie wymieniać (a miałem do porównania różne okulary).

Ja kupowałem synte około 4 lipca i mam w zestawie Super Ploss 25 mm, Super Ploss 10 mm. Chyba od tamtego czasu nie wprowadzili nowych okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej (kupowana w maju) były Super Ploss 25 i 10mm.

nie chodzi o to co jest napisane na obudowie ale o konstrukcję optyczną

to pewnie te same Kellnery co zwykle

co nie znaczy, że są do niczego. Zwłaszcza ten 25 mm jest przyzwoity

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest napisane Super Plossl to jest Plossl, jak jest napisane Super to jest Kellner.

Ja miałem z DO Plossle, więc nie ma co generalizować, że do Synt są zawsze Kellnery, nawet jak jest napis Super Plossl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.