Skocz do zawartości

Teleskop do wizualu oraz astrografii


AlexVega

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam na imię Łukasz mam 18lat, ostatnie kilka dni spędziłem na czytaniu masy postów i stron na temat wyboru pierwszego teleskopu i nadal nie jestem pewien co wybrać dlatego pytam aby się upewnić i potem nie żałować wyboru.

A więc na początku podam podstawowe informacje o które zazwyczaj każdy się pyta. Teleskop ma być w miarę uniwersalny, głownie ma służyć do wizualu ale ma też być w miarę dobry do astrografi. Wczoraj zakupiłem aparat (wiem, że do astrografi najlepsze są lustrzanki lub kamerki) hybrydę FujiFilm Finepix s4000 dlaczego taki? Po prostu ma mi służyć jako uniwersalny aparat także do robienia normalnych zdjęć, portretów a także nadawać się do astrografi, chodziarz wiem, że hybrydy z reguły nie nadają się do tego jednak mam nadzieję, że ta podoła i to nieźle, szczególnie ze względu na to że aparat posiada 30x przybliżenie oraz niezłe wartości ISO od najmniejszych przez 1600 aż po 6400, do tego z możliwością regulowania czasu naświetlania (migawki) oraz stabilizację obrazu.

Tak więc aparat mam, wiem że do takiej hybrydy będzie potrzebny specjalny adapter Baader MicroStage II CLICKSTOP do zamocowania go do okularu teleskopu aby ładnie było równo w osi.

 

No i pozostaje kwestia teleskopu, mieszkam w nienajwiększej miejscowości pod Raciborzem (woj. Śląskie) do dyspozycji mam niemały balkon oraz podwórko, gdzie w każdym momencie bez przeszkód mogę rozstawić teleskop. Niestety mam około 20metrów od domu latarnię, jednak znalazłbym miejsce w którym byłaby ona przysłonięta. Mam także możliwość przetransportowania teleskopu na wieś, kwestia transportu też nie stwarza problemu.

Na teleskop przeznaczyć mogę maksymalnie 1800zł, i tutaj kolejne pytanie czy lepiej kupić jakiś tańszy i dokupić jakieś filtry itp. czy od razu droższy np za te 1800zł i używać go na "czysto" czyli tylko z dołączonymi zabawkami?

 

Czego spodziewam się po teleskopie? A więc na pewno oglądać chcę przez niego księzyc, planety, mgławice, gromady gwiazd i inne ciała np. komety. Chciałbym też fotografować ciała takie jak, księżyc, planety oraz galaktyki (zależy mi bardziej na galaktykach). Chciałbym móc wykonywać (wiadomo że nie od razu) chociaż porównywalne zdjęcia do tych: KLIK1 KLIK2 KLIK3

KLIK4

 

Nad czym się zastanawiam? Myślałem nad Syntą 8, byłaby za tą cenę chyba najlepsza do wizualu ale mi także zależy na tej astrografii, a na syncie z montażem dobsona mogę zapomnieć o takich fotach jakie podałem wyżej.

 

Myślałem też nad Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2, i ten do astrografi wydaje się już o niebo lepszy, zdjęcia które podałem były właśnie wykonywane na nim co prawda na lepszych montażach (ale chyba tylko jedno) i jak na taki wychodzi super, jednak nie chciałbym się zawieść też na nim na wizualu więc nie jestem do końca pewien.

 

A może proponujecie jakieś inne teleskopy?

 

Proszę doradźcie mi, teleskop chciałbym zamówić jeszcze dzisiaj, jaki według was będzie najlepszy wybór, (wiem, że mam duże wymagania tym bardziej jak na początkującego amatora i jeżeli chodzi o teleskopy jak i astrografię, ale nic na to nie poradzę :P). Proszę wszystkich aby dokładnie zwrócili uwagę na moje potrzeby, wszystko opisałem wyżej. Pozdrawiam serdecznie i proszę i pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety aparat który zakupiłeś umożliwi Ci jedynie fotografowanie Księżyca i być może planet w tzw projekcji afokalnej, bo z tego co rzuciłem okiem to jest to aparat z niewymiennym obiektywem. Jednak do takiej projekcji z kolei teleskop newtona gorzej się nadaje ze względu na obstrukcję centralną. A w ogóle przy planetach i Księżycu stosuje się raczej filmowanie i następnie stackowanie klatek z filmu do wynikowego obrazu. Choć z drugiej strony o ile aparat ma tryb RAW robienia zdjęć to możesz popróbować astrofoto wbudowanym obiektywem, ale nie spodziewałbym się rewelacji.

Zakładając że miałbyś inny aparat (DSLR) to i tak zestaw na EQ3-2 który podlinkowałeś do astrofoto DS się nie nadaje. Na EQ3-2 będziesz mógł się pobawić w DS astrofoto przy pomocy obiektywów o ogniskowej max około 200mm. Przy ogniskowej 750mm potrzebujesz do astrofoto montażu klasy co najmniej EQ5 z napędami w obu osiach i zestawu do guidowania. Bez guidowania podlinkowanym przez Ciebie zestawem możesz liczyć na czasy naświetlania max. 30 sekund przy około 50% użytecznych klatek. Ale to i tak nie tym aparatem.

Generalnie astrofoto i wizual mają trochę rozbieżne wymagania, więc każda próba połączenia tego w jednym instrumencie będzie karkołomnym kompromisem.

Podsumowując - założywszy że masz nienaruszalny budżet to:

1. możesz kupić zestaw na EQ3-2 i na nim powiesić aparat z obiektywem 100-300mm i tak zacząć zabawę z astrofoto. Dokupisz webcama i możesz zacząć avikować planety i Księżyc. Będziesz miał sprzęt do wizuala o średnicy 150mm a to nie jest zbyt wiele, choć na pewno na początek spokojnie starczy. Oczywiście montaż musi być z napędem przynajmniej w jednej osi.

2. zapomnisz na razie o astrofoto i kupisz syntę 8" albo nawet używaną 10" za cały budżet - potem ciemne niebo i pełnia wrażeń

3. pójdziesz na 100% w astrofoto - niestety budżet jest trochę ciasny. Montaż EQ5 z napędami w obu osiach z drugiej ręki powinno się udać kupić za taką kwotę, ale choć montaż jest w astrofoto najważniejszy, to nim samym zdjęć nie zrobimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczególnie ze względu na to że aparat posiada 30x przybliżenie

[...]

Tak więc aparat mam, wiem że do takiej hybrydy będzie potrzebny specjalny adapter

ale nie kupuj adaptera od razu z teleskopem - dopiero jak już będziesz miał teleskop to najpierw sprawdź trzymając ręcznie przy okularze czy w ogóle coś widać i czy cię to zadowala.

kompakty z dużym zoomem najczęściej nie nadają się do robienia zdjęć przez teleskop bo wychodzi tak straszne winietowanie że prawie nic nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad czym się zastanawiam? Myślałem nad Syntą 8, byłaby za tą cenę chyba najlepsza do wizualu ale mi także zależy na tej astrografii, a na syncie z montażem dobsona mogę zapomnieć o takich fotach jakie podałem wyżej.

 

Z aparatem jaki kupiłeś i sprzętem za max 1800 zeta tym bardziej możesz zapomnieć o takich zdjęciach jakie podlinkowałeś.

Zoomem 30x i jeszcze podpiętym do teleskopu w projekcji afokalnej, chcesz robić zdjęcia na marnym montażu, który pociągnie bez guidingu ogniskowe góra 50mm (mowa o lustrzankach i standardowych obiektywach).

Dobrze Ci radze, kup sobie tą Synte 8" i ciesz się ładnymi widokami, bo do astrofoto DS-ów to zupełnie inna para kaloszy sprzętowych. DS-y wymagają dobrego montażu do prowadzenia (w 90% z guidingiem) a dopiero potem liczy się kamera i teleskop.

Tak na marginesie, to takie hybrydy szumia na kilku minutowych klatkach tak mocno, że nic nie wyjdzie poza poziom szumu... Zresztą sam spróbuj, zrób sobie kilku minutową klatke na ISO 1600 z zasłoniętym szczelnie obiektywem (najlepiej w ciemnym pokoju pod kocem) a zobaczysz jak duzy szum produkuje Ci ta hybryda :(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak tak jak napisał "jolo" zapomnę na razie o astrografii i kupię synte 8 (zawsze i przez synte można zrobić ładne zdjęcia księżyca jak i samolotów). Więc co polecacie dokupić do synty ? Może Soczewke Barlowa, albo Okular Sky-Watcher WA 66 6mm 1,25''

 

A może polecacie jakieś inne lepsze, do 400zł jeszcze mógłbym zakupić okularów albo jakichś filtrów.

 

Proszę jeszcze o informacje jak z "prowadzeniem" Synte 8, jak wiadomo nie ma mikroruchów, czy to dużo utrudnia sprawę?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zakupem dodatków bym się wstrzymał do kilku pierwszych obserwacji, możesz się umówić na wspólne nocki z amatorami z okolicy, wymienicie doświadczenia, rzucisz okiem przez inne okulary. Będziesz bardziej wiedział czego potrzebujesz - czy np krótkiej ogniskowej do planet i Księżyca czy może jakieś 13-17mm z szerszym polem widzenia do DS. Okular który podałeś raczej bym sobie odpuścił, z resztą o okularach do synty już napisano całe epopeje...

Polecam jak dobrać okulary

PS - może jednak warto zainwestować w 10 cali? :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.