Skocz do zawartości

Parę eksperymentów i testów między chmurami


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Chwilami było mało chmur, ale ogólnie przyszło 100% w najbliższych dniach ma być nieco lepiej, może coś się uda "złapać" ;)

 

Tymczasem do szykaczo-guidera TS 60 mm (obsługuje 1,25 i 2" okulary, helikalny focuser) podpiąłem QHY5, oto pojedyncza klatka (pomniejszona, 50%):

30nd98m.jpg

M15 i okolice widać... jeżeli DS odpowiednio duży to może być pomocne do nakierowywania obiektu na mały kadr kamery głównej ;) No i "sporo" gwiazdek widać (ta "mgławica" to chmury).

QHY5 trochę sobie szumi. We wtorek mam nadzieje dojdzie kurier z radiatorami, pastą... i lodówką na USB :P Cel to modyfikacja podobna do tej: http://thx8411.over-blog.com/pages/Cooling_the_QHY5_imagerautoguider_step_1-3170312.html - w mojej sztuce też jest otwór z tyłu matrycy (nie każda seria to ma), więc zalać to gęstą pastą termoprzewodzącą (ale nie przewodzącą prądu), na to nakleić mały miedziany radiator na RAM :) No i ew. zobaczyć efekty lekkiego chłodzenia Peltiera na USB :D

 

 

Testy LifeCama jako guidera się nie udały bo zapomniałem zamaskować głupią niebieską diodę led ;)http://i55.tinypic.com/vcq8o2.jpg - Enif na max i minimalnej ekspozycji. f/10 SCT.

 

 

Na koniec reduktor f/3.3 do SCT w układzie wizualnym ;)

vfl18p.jpg

Niskoprofilowy adapter SCT do T i uchwyt okularowy ~28mm - Baadera. Na fotce przy takim wysunięciu okularu (20mm 65 st.) pojawia się już winieta, ale wsunięty głębiej - jest ok ;) oczywiście kątówka nie wejdzie do tego, ale może być pomocne przy ustawianiu ostrości dla tego reduktora (duża różnica z/bez). W odróżnieniu od f/6.3 Hirscha jak kiedyś testowałem - nie dodaje tak silnej aberracji chromatycznej (bo zamiast ponad 10 cm wymaga max 5 cm odległości od matrycy... no i inny producent) i przy jakiś f/4 może by tak ładnie DSI III Pro oświetlił (ale bez OAGa i pewnie też bez koła) ;) (a jak nie to się sprawdzi inny reduktor - opteca 0,5 lub Alan Gee Baadera ;))

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas przyszedł też na lodówkę na USB :) Ta, którą złapałem wygląda tak:

 

qnntkx.jpg

 

W środku dość duże ogniwo Peltiera z radiatorem (i mały wentylator z boku):

 

rtl5id.jpg

 

Dość szybko płyta chłodząca robi się dość zimna. Nie mierzyłem ale raczej poniżej 10C i powyżej zera :) Duże ogniwo utrudnia jednak wykorzystanie tego układu do chłodzenia małych kamerek (musi być odpowiednio duża obudowa pod to), ale chłodzi naprawdę fajnie, mimo zasilania z USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się jeszcze da to spróbuj raz jeszcze z LifeCam'em, bo jestem bardzo ciekawy jak jako guider będzie się spisywał

Jutro spróbuję przetestować jeżeli będzie czysto

 

 

można zasilać zasilaczem 220/usb lub 12/usb lub dorobić jakiś na 5V aby nie obciążać kompa :)

A po co? Ja nie chcę kolejnego zasilacza, tylko właśnie takie proste rozwiązanie na USB :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.