Skocz do zawartości

QHY5V


Lukasz_K

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj dotarła do mnie kamerka QHY5V z astromarketu. Zaraz podłączyłem ją do komputera i przeżyłem pierwszy szok. Wysypał mi się windows 7 (bluescreen) . Zacząłem kombinować. Zmieniłem port USB, kabel, przeinstalowałem sterowniki i jedynie co mogę powiedzieć to, że kamerka działa, ale tylko na porcie USB1.1, gdzie system wyświetla mi komunikat, że urządzenie może działać szybciej podłączając je do portu USB Highspeed. :/ Kolejna sprawa, że kamerka potrafi mi się zawiesić. Przestaje wyświetlać obraz, zamraża go :( wcześniej używałem kamerki Oriona (czyli QHY5) i nie miałem żadnych problemów. Nigdy mi się nie zawiesiła. Postaram się ją sprawdzić w nocy, jako kamera prowadząca, zobaczymy czy działa port ST4.

 

Czy może ktoś się z was spotkał się z podobnymi problemami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy używasz najnowszych sterowników. Warto zainstalować to:

 

http://www.qhyccd.com/files/QHY5VDrv64.zip

http://www.qhyccd.com/ASTROSOFTBE/NEW/QHY5VASCOMSetup.exe

http://www.qhyccd.com/ASTROSOFTBE/NEW/QGVideo32BINST.exe

 

Po czym w QGVideo "musi" śmigać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy używasz najnowszych sterowników. Warto zainstalować to:

 

http://www.qhyccd.com/files/QHY5VDrv64.zip

http://www.qhyccd.com/ASTROSOFTBE/NEW/QHY5VASCOMSetup.exe

http://www.qhyccd.com/ASTROSOFTBE/NEW/QGVideo32BINST.exe

 

Po czym w QGVideo "musi" śmigać.

 

Zanim podłączyłem kamerkę, pobrałem i zainstalowałem najnowsze sterowniki ze strony producenta. Program QGVideo wykrywa kamerkę i wyświetla obraz, zresztą po to kupiłem tą kamerkę, aby móc wykonać fotki obiektów naszego układu słonecznego i wykorzystać ją jako guider. Problem jest w tym, że podłączona do jednego z portów USB mojego laptopa powoduje crash systemu. Spróbuje przetestować ją na innym komputerze. Jeśli problem będzie występował na różnych maszynach, to prawdopodobnie uszkodzona jest sama kamerka ? Chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli problem będzie występował na różnych maszynach, to prawdopodobnie uszkodzona jest sama kamerka ? Chyba.

Nie stresuj się. Jak coś będzie z nią nie tak, to sprawę rozwiążemy. Sam nie używam QHY, więc nie pomogę, ale gdzieś tu na forum już ktoś się skarżył, że dają czasami dziwne objawy z niektórymi komputerami. Prawda jest taka, że większość kamer astro, zarówno pod względem sprzętowym, jak i softwareowym to "prowizorki" i trzeba nauczyć się żyć z ich fanaberiami. Brutalna to prawda, ale tak niestety jest.

 

Jak chcesz przyspieszyć procedurę, żebyśmy ją sprawdzili, to zadzwoń do sklepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A że tak zapytam, jak jest z obsługą QHY5 w Win7, tym bardziej 64 bit? Pytam, bo moje doświadczenie ze sprzętem astro pod tym systemem są okropne. Generalnie większość rzeczy się sypie. Wszystkie moje kompy do astro powróciły na WinXP i to w wersji ENG, bo z PL też różnie bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A że tak zapytam, jak jest z obsługą QHY5 w Win7, tym bardziej 64 bit? Pytam, bo moje doświadczenie ze sprzętem astro pod tym systemem są okropne. Generalnie większość rzeczy się sypie. Wszystkie moje kompy do astro powróciły na WinXP i to w wersji ENG, bo z PL też różnie bywa.

 

mi też :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A że tak zapytam, jak jest z obsługą QHY5 w Win7, tym bardziej 64 bit?

 

Wcześniej używałem Orion SSAG (czyli QHY5) i nie było problemów z Win7. Problem mam tylko z Canon`em 300D pod siódemką. On faktycznie jest bardzo chimeryczny :) Nie dość że czasami nie chce go Maxim uruchomić, to jeszcze się zawiesza połączenie. Używanie lustrzanki jest bardzo uciążliwe, ale dla ludzi o mocnych nerwach, możliwe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie sprawdzałem kamerki pod niebem, ale podłączyłem ją do innego laptopa. Kamerka działa na każdym dostępnym porcie USB. Czyli coś jest złego z moim laptopem wykorzystywanym do kontroli teleskopu. Dziwne, bo wcześniej nie miałem takich problemów. Druga sprawa, zawieszanie się obrazu. Obraz zawiesza się jak zbyt jasne światło pada na sensor, wykonywałem testy w ciągu dnia na drzewach i zazwyczaj zamrażało obraz jak wyświetlała się biała plama. Zastanawia mnie dlaczego SSAG nie wykazywał takich objawów, mimo że najszybszą migawkę mogłem ustawić na 0,1s a ta kamerka posiada 0,01s. Na zagranicznych forach, znalazłem opis podobnego przypadku, wszyscy zalecali instalacje oprogramowania w odpowiedniej kolejności. Tylko, ja o tym wiem i nie popełniłem błędu w stylu podłączenia kamerki przed zainstalowaniem sterownika.

Jeśli nie wykonam testów pod gołym niebem, to nie będę mógł stwierdzić czy wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała seria QHY5 ma chyba minimalnie 30 ms czasu ekspozycji, a jak obraz zostanie prześwietlony to może dać taki efekt całego białego pola.

 

Hmm, w ustawieniach QGVidelo minimalny czas to 1ms.

To że jest biały ekran to rozumiem, w Canonie mam akurat czarny obraz jak jest prześwietlony matryca. Ale dla czego potrafi się zawiesić kamerka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Więc tak, udało mi się przetestować kamerkę pod niebem. Pierwsze wrażenia niestety nie są pozytywne. Kupiłem ją z myślą o zastosowaniu w OAG, mniejszy chip, większa czułość od zwykłej QHY5. Jednak okazuje się, że kamerka zamocowana w OAG jest prawie ślepa. W Ogniskowej 600mm jest spory problem ze znalezieniem gwiazdki na której da się prowadzić montaż. Na początku myślałem że coś nie tak jest z OAGiem lub kamerką, ale znalazłem ofertę na forum, gdzie oferowana była kamerka QHY5 a z opisu można było wywnioskować, że również nie sprawdziła się w połączniu z OAGiem :)link

 

Pozostaje mi tylko prosić o podpowiedź czy kupno czegoś lepszego, faktycznie pozwoli korzystać spokojnie z OAG ? Najtaniej wychodzi kupno ATIKa Titan lub BrightStar Lybra. Czy ktoś może opisać swoje doświadczenia z tymi kamerami? Na stronie Delty jest recenzja drugiej z wymienionych kamer ,ale tylko jako główny instrument. Może ktoś może zamieścić fotkę z sesji wykorzystującej kamerkę do guidingu z wyższej półki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla OAG zawsze polecam najlepszą kamerą, na jaką nas stać. To bardzo ważne. Ja używam Atik Titan i gwarantuję, że zadziała w 100%. Używam go także z ogniskową 3 metry i nie mam problemu, żeby w 3-5 sek. ekspozycji mieć gwiazdę.

 

Swoją drogą - musisz sprawdzić za dnia, czy na pewno dobrze ustawiony jest pryzmat (pełna iluminacja) oraz sama ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, udało mi się przetestować kamerkę pod niebem. Pierwsze wrażenia niestety nie są pozytywne. Kupiłem ją z myślą o zastosowaniu w OAG, mniejszy chip, większa czułość od zwykłej QHY5. Jednak okazuje się, że kamerka zamocowana w OAG jest prawie ślepa...

 

A ja używam QHY5 i nawet z C11 w OAGu sobie dawała radę. Ustawienie ostrości (za dnia // z użyciem Księżyca) jest kluczowa bo nawet nieduże rozostrzenie na OAGu da ci całkowity brak gwiazd (nie będzie widać nawet ich rozostrzonych form). Do tego jeżeli jest to Radial Guider Celestrona albo konstrukcja na nim oparta (TSOAG27, Baader RCC OAG itd.) a nie używasz dużej matrycy - wyjmij podkładkę z głowicy OAGa (luzujesz dwie śruby imbusowe pod jej podstawą i wyjmujesz delikatnie głowicę - podkładka będzie na głowicy sobie wisieć). Także na start wsadzić okular w głowicę i zobaczyć czy oświetlenie pola przypada pośrodku. Jak mocno przekrzywisz pryzmat śrubą to oświetlać będzie to tylko ledwo na krawędzi itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz podłączyłem ją do komputera i przeżyłem pierwszy szok. Wysypał mi się windows 7

 

Tak tylko napiszę że w wielu przypadkach kamer z DirectDraw koniecznie trzeba zainstalować sterowniki zanim włożymy wtyczke od USB w gniazdko...

Ten błądzik popełnia bardzo wielu użytkowników...niezwiązanych z "astro" przede wszystkim. Czy w Twoim przypadku niecierpliwość nie zwyciężyła nad spokojem przeczytania manualki ?

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja działam na QHY5 od dłuższego czasu na OAGu

wszystko gra i buczy bez bólu znajduje gwiazdkę

dziwi mnie że inni mają problemy - jak focę to ze środka miasta że o filtrze IDAS - który pociemnia obraz nie wspomnę

 

co się zaś tyczy problemów z nią - miałem ostatnio taką rzecz - na obudowie dioda "paliła się" na pół gwizdka - system ją widział ale żaden soft do guidingu nie chciał się z nią łączyć

 

znalazłem w archiwum program - znajdujący wszystkie pliki związane ze sterownikiem QHY i jednym kliknięciem wycinające je w pień

 

klikałem tu na forum z wessel'em - i dzięki niemu uparcie drążyłem temat aż znalazłem to rozwiązanie

 

po wycięciu wszystkich plików i sterowników

 

ponownej instalacji QHY5 (AllCCd5) - wszystko codownie działa

 

nigdy nie spodziewałem się takich jaj po urządzeniu na USB

 

ale jak to mawialiśmy w serwisie na początku istnienia technologii PnP

 

Plug and Pray :szczerbaty:

 

zobacz może taka czystka ci pomoże ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Orion SSAG ma problem z na wpół świecącą diodą permanentnie. Praktycznie każdą sesję zaczynam od aktualizacji sterownika, na szczęście Windows to robi prawie automatycznie i nie zajmuje to dużo czasu. Może w przypadku QHY5, aktualizacja sterownika też pomoże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko napiszę że w wielu przypadkach kamer z DirectDraw koniecznie trzeba zainstalować sterowniki zanim włożymy wtyczke od USB w gniazdko...

Ten błądzik popełnia bardzo wielu użytkowników...niezwiązanych z "astro" przede wszystkim. Czy w Twoim przypadku niecierpliwość nie zwyciężyła nad spokojem przeczytania manualki ?

 

Andrzej

 

Nie, akurat zawodowo zajmuję się informatyką i takie myczki są mi znane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.