Skocz do zawartości

Recencja SW MAK 90 + baader hyperion zoom


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Czy kątówka o sprawności 90-92% da opłacalnie :) lepszy obraz?

co prawda mam Maka 127 ale kątówka pewnie jest taka sama jak w mniejszych tubach

testowałem go z kątówką WO 2" o sprawności 99% i różnica jest bardzo wyraźna ... oczywiście musiałem dokupić visual back 2"

między kątówką 90% i kitową różnica będzie jednak mniejsza

M13 daje się rozbić niemal do samego centrum co ze standardową kątówką nigdy mi się nie udało. M31 z sąsiadkami to jasne obiekty w Erflu 32 mm. Jest lekkie winietowanie ale nie rzuca się w oczy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu też chciałem kupować takiego maczka 90, ale wybór padł w końcu na refraktor 90 i myślę że jestem bardziej zadowolony finalnie. Choć być może maczek przydałby się też na dzienne obserwacje na wycieczkach. Możesz potestować go jak sie spisuje za dnia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za test.

Miałeś/masz też Celestrona 90. Jak oceniasz SW w stosunku do niego?

Czy kątówka o sprawności 90-92% da opłacalnie :) lepszy obraz?

 

Optycznie trudno mi w tej chwili to ocenić, C-90 nie mam już od dawna.

Natomiast "mechanicznie" na pewno image-shift jest mniejszy w SW, poza

tym konstrukcyjnie c-90 jest wypełniony azotem na pewno tak nie poddawał

się parowaniu. W sensie przejściówek do zamocowania diagonala C-90 też

wykazywał tu przewagę w tylnej części tuby, wyjście "górne" wspólpracujące

w C-90 w obserwacjach "ziemskich" nie sprawdzało się ponieważ to był dodatkowy

pryzmat w środku i spadek jakości obrazu.

 

Gabarytowo sprzęt podobny, C-90 to bardziej trwalerek dzienno - nocny,

SW- w zasadzie astronomia, prosta pozbawiona dodatkowych wynalazków konstrukcja.

 

Obawiam się, że diagonal o sprawności 90% wniesie mało wyczuwalne zmiany na plus.

To jest małe pole i długa ogniskowa - na tyle długa że przeciętna lub zła jakość diagonala

może dyskredytować obrazy, polecam zdecydowanie inwestycję w dielektryka o bardzo

dokładnym lustrze (np. WO, TS - do nabycia na naszym rodzimym rynku).

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam serdecznie. Właśnie dostałem takiego Maka 90/1250 w prezencie. Potrzebuję pomocy.

 

Chcę kupić do niego niedrogi okular do obserwacji planet i księżyca, mój wybór padł na TMB Planetarium II (podobno są prawie tak samo dobre jak ortoskopy a wygoda obserwacji jest dużo lepsza).

 

Moje pytanie brzmi - jaka ogniskowa do tego maka ? Mam opcje 7, 7.5, 8 i 9

 

Który okular pokaże najwięcej szczegółów bez niepotrzebnego rozciągania i rozmywania obrazu ? (jak największe sensowne powiększenie). Ten telep w/g specyfikacji ma max. użyteczne powiększenie = 180x ale domyślam się że w praktyce to o wiele za dużo....

 

zatem jaka ogniskowa będzie najlepsza na ładne wiejskie niebo ?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszystkie wymienione przez Ciebie ogniskowe sprawdzą się w tym Maku.

Największy power masz oczywiście z okularkiem 7mm i raczej na granicy użytecznych powiększeń. Musisz ustalić to ze sobą ;) Bierzesz największy power do planet i przełykasz ewentualną porażkę w walce z seeingiem, albo bierzesz 8mm, masz duże szanse na obserwacje z powodzeniem, ale nie jest to rewelacyjne powiększenie do obserwacji szczegółów na powierzchni planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.