Skocz do zawartości

Sam pier - da się ?


karpies

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie czytam o tych waszych obserwatoriach, a jednocześnie wiem, że żona mnie z budką wyrzuci z domu (będę miał szczęście, jak pozwoli zamieszkać w budce). A tak poważnie nie mam miejsca w ogrodzie na budkę.

Czy ktokolwiek myślał o postawieniu samego piera ? Czy da się zrobić taki adapter do piera, żeby utrzymać ustawienia na polarną montując za każdym razem montaż ? Zachowałoby się wtedy większą część głównej zalety obserwatorium (redukcja czasu ustawiania setupu), nie ryzykując trwałości małżeństwa ...

 

Myślał ktoś o tym ?

 

Ewentualnie zastanawiam się nad mikro budką - czyli czymś co zabezpieczy pier z głowicą przed złodziejami i warunkami atmosferycznymi, ale będzie miało rozmiary metr na metr na półtora (i wygląd np. budki meteo).

 

Macie jakieś doświadczenia praktyczne z takimi zredukowanymi obserwatoriami ?

Edytowane przez karpies
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to sens. W Polsce raczej wiele przykładów nie znajdziesz, wszak u nas jest albo wypas, albo w ogóle ;) Za granicą są to naprawdę popularne rozwiązania. Widywałem "klatki" zapinające montaż na samym pierze. Wygląda to trochę jak karmik dla ptaków, ale zdaje egzamin. Są nawet wersje zrobotyzowane.

 

Linka Ci nie podam, ale pewnie sam znajdziesz w google.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet sam pier to już ogromna pomoc przy rozstawianiu sprzętu,

ale może pomyśl jednak bardziej o niedemontowaniu montażu i "mikro budce"

mogła by ona wygładać np. tak:

 

HAT2.jpg

 

to projekt węgierskiego zdalnego obserwatorium HAT, którego zresztą inicjatorem był nasz Bohdan Paczyński

więcej o projekcie znajdziesz tu: http://www.hatnet.hu/

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie mini budek na montaż i pier: http://astropolis.pl/topic/31782-tanie-i-estetyczne-obserwatorium-przyogrodkowe/. Wszedłem na stronę przedstawiciela polskiego tych domków i jest tam fajna wersja mini-domku: http://www.kosiarka.pl/produkt-domek-ogrodowy-keter-apex-6x3-49.html Nie jest to max ekonomicznie bo domek kosztuje 1600zł ale całkiem nieźle to wygląda i funkcjonalność tego pokazał Franz. Jesli chodzi o mnie to mam problem z działką gdzie mógłbym bezpiecznie zostawiać taką chatkę <_<. Kurcze, mieć dom i ogródek to jest dopiero luksus, ehhh...

Edytowane przez kosmitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to sens. W Polsce raczej wiele przykładów nie znajdziesz, wszak u nas jest albo wypas, albo w ogóle ;) Za granicą są to naprawdę popularne rozwiązania. Widywałem "klatki" zapinające montaż na samym pierze. Wygląda to trochę jak karmik dla ptaków, ale zdaje egzamin. Są nawet wersje zrobotyzowane.

 

Linka Ci nie podam, ale pewnie sam znajdziesz w google.

 

Dzięki. Poszukałem trochę. Najbardziej wzruszył mnie ten pomysł - z pokrywą na głowicę z kosza na śmieci:

 

http://www.skyatnightmagazine.com/feature/how-guide/how-tobuild-back-garden-telescope-pier

 

 

Zastanawia mnie tylko, czy przy mocowaniu adaptera na 3 bolce osiągnąłbym satysfakcjonującą powtarzalność ustawienia na biegun. W zasadzie na chwilę obecną nie przewiduję długich ogniskowych, a raczej coś maks. do 400 mm. W tej chwili w ogóle robię tylko astrofoto szerokokątne, a w najbliższym czasie bardziej zależy mi na setupie do fotometrii DSLR niż jakiegoś wypasionego astrofoto (choć docelowo pewnie tak).

 

@Sumas - dzięki za Twojego linka - bardzo ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...Ewentualnie zastanawiam się nad mikro budką - czyli czymś co zabezpieczy pier z głowicą przed złodziejami i warunkami atmosferycznymi, ale będzie miało rozmiary metr na metr na półtora (i wygląd np. budki meteo)...

 

Koniecznie pochwal się rozwiązaniem jeżeli zdecydujesz się na budkę. Chodzi mi po głowie coś podobnego, budowa pier'a i do tego jakaś zabudowa, która umożliwi mi zostawianie montażu na zewnątrz i wyeliminuje każdorazowe ustawianie na polarną. Myślę o czymś na kształt szafki ogrodowej albo obudowy kosza / koszy na śmieci jak w linku poniżej (producent ma obudowę pojedynczą i podwójną). Pier musiałby być dosyć niski, żeby montaż się zmieścił, ale na upartego dałoby się to zamknąć nawet z zapiętym krótkim refraktorem.

 

link

 

Przy okazji mam pytanie do forumowiczów. Jakie są wymogi co do parkowania montażu? Czy można go zaparkować np. w takiej pozycji, że przeciwwaga jest poziomo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy okazji mam pytanie do forumowiczów. Jakie są wymogi co do parkowania montażu? Czy można go zaparkować np. w takiej pozycji, że przeciwwaga jest poziomo?

 

używając EQMOD możesz ustawić pozycję parkowania jaka tylko ci się będzie podobać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma takie coś w ogródku: Astrophotography gear

Po sesji ściąga tylko teleskopy a montaż przykrywa grubym workiem wiązanym u dołu (coby nie zamokło). Po założeniu worka nie widać, co jest pod spodem. Do tej pory nie było problemów ze złodziejami.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma takie coś w ogródku: Astrophotography gear

Po sesji ściąga tylko teleskopy a montaż przykrywa grubym workiem wiązanym u dołu (coby nie zamokło). Po założeniu worka nie widać, co jest pod spodem. Do tej pory nie było problemów ze złodziejami.

Jeśli można zapytać, jaki zasięg dwiazdowy ma kolega na tej miejscówce?? Oczywiście gołym okiem i tak w realu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. U mnie, kilka km bliżej w kierunku centrum Helsinek jest dramatycznie słabo. Gołym okiem widać tylko najjaśniejsze gwiazdy. Przypuszczam, że na obrzeżach Espoo, gdzie stoi ten pier jest nieco lepiej. Zapytam, jak będę miał okazję. W naszych warunkach pogodowych astrofoto jest możliwe tylko ze stałego zestawu. A i to nie zawsze. W tej chwili czekam już 2 tygodnie na pogodną (bezchmurną) noc :astronom:

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.