Skocz do zawartości

Dobór dobsona i okularów do moich warunkow obserwacyjnych (Pomocy!)


michal.w

Rekomendowane odpowiedzi

Jednak czy jasność Jowisza czy też księżyca nie będzie za duża by cieszyć się świetną ostrością popularnego ES-a?

Jasność Księżyca w Syncie nie musi być problemem. Możesz kupić filtr polaryzacyjny (nie jest drogi), albo założyć osłonę na tubus i zdjąć z niej zatyczkę, którą na pewno zauważysz. Ma ona ok 5-7cm średnicy. W instrukcji polecają obserwacje Księżyca w ten sposób. Co do Jowisza to nie powinno być problemu. Również myślę, że ES 6,7 będzie lepszym wyborem niż 4,7.

 

Pozdrawiam

Kacper

 

Edit: Filtr księżycowy przepuszczający 25% światła FILTR 1

Filtr polaryzacyjny przepuszczający 1-50% światła (regulowany) Filtr 2

Filtr księżycowy przepuszczający 13% światła FILTR 3

Edytowane przez Astro-nom
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy można w jakiś sposób zmniejszać problemy z zaświetleniem nieba przez lampy uliczne za pomocą jakichś filtrów?

Więc okular do planet itp. wybrany. Mam jeszcze problem z okularem ok. 15mm do DS (jak polecał kolega Astro-nom). Kupuję ES-a 6,7mm więc budżet maleje. Maksymalna cena okularu to 400zł z małym hakiem. Co nadawało by się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czemu? :szczerbaty:

 

Bo jest otwarta.?:g:

 

Edyta-co do filtra,to jest ich sporo,ale do 8" nada się tylko UHC Baadera,inne są przeznaczone do większych luster i będą za ciemne.

 

Okular do DS w granicach 400zł i ogniskowej 15mm,SWAN 15mm powinien dać radę.

 

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-william-optics-swan-15-mm.html

Edytowane przez antares1972
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej polować na używkę LVW 6-7 mm niż kupować tego nowego ES. Używanego ES z kolei raczej ciężko upolować.

 

1. Nowy ES ze Stanów kosztuje mniej niż używka LVW (a nawet nówka ES 6,7mm w Astromarkecie kosztuje raptem 50zł więcej niż używka LVW)

2. LVW nie występuje w ogniskowych 6-7mm. Masz albo 8mm albo 5mm.

3. Czytając bardzo pozytywne recenzje ES-a i sam mając bardzo dobre zdanie o tych okularach (choć akurat ogniskowej 6,7mm nie miałem w rękach) nie bardzo widzę sensu kupowania LVW.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES ma większe pole i jak wyczytałem w recenzjach to dorównuje Naglerom, dzięki świetnej ostrości. W dodatku kosztuje mniej. :Salut:

Miałem bezpośrednio w porównaniu ES-a 14mm, Naglera T4 12mm i LVW 13mm. Na pewno ES nie dorównuje Naglerowi w korekcji pola. Wygrywa natomiast z nim i LVW wygodą a dokładniej brakiem efektu fasolki (nie miałem pupil guide do N.).

Nie zmienia to faktu, że jak za te pieniądze (jeśli kupisz w USA) jest to w tej chwili jeden z lepszych okularów do DSO. Jeśli planujesz zakup w Polsce to lepiej popoluj na używanego Naglera.

Warto też podjechać na jakiś zlot astro i samemu oblukać okulary przed zakupem. To co jednemu pasuje innemu nie musi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem bezpośrednio w porównaniu ES-a 14mm, Naglera T4 12mm i LVW 13mm. Na pewno ES nie dorównuje Naglerowi w korekcji pola. Wygrywa natomiast z nim i LVW wygodą a dokładniej brakiem efektu fasolki (nie miałem pupil guide do N.).

Nie zmienia to faktu, że jak za te pieniądze (jeśli kupisz w USA) jest to w tej chwili jeden z lepszych okularów do DSO. Jeśli planujesz zakup w Polsce to lepiej popoluj na używanego Naglera.

Warto też podjechać na jakiś zlot astro i samemu oblukać okulary przed zakupem. To co jednemu pasuje innemu nie musi.

Oki. Mówicie o kupnie w USA, ale nie znam sklepów internetowych w USA. Czy mógłby ktoś zapodać linka lub linki? :rolleyes:

Edytowane przez michal.w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się mówimy o kupnie w takim sensie, że np. masz tam znajomego, który niebawem przyjeżdża i go prosisz żeby Ci kupił i przywiózł omijając cła i podatki, bo wtedy właśnie masz tą niską cenę.

Niestety :no: nie mam takiej możliwości.

http://www.adorama.com/ES82EP67.html hmmm a czy to nie jest jakiś inny?

Edytowane przez michal.w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, sorry, ale po cholerę plusujesz mojego linka, skoro i tak nie chce Ci się czytać wątku, który odpowiada na Twoje pytania...?

rtfm.gif

Szczerze mówiąc to nie wiem jakie odpowiedzi na moje pytania mogę znaleźć w wątku o przesyłkach z USA :flirt: Pytałem tylko o jakieś sklepy z USA, a o przesyłkach przeczytałem i usunąłem moje nietrafione pytanie :Salut:

Edytowane przez michal.w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczyt mozliwości dobsona może nie, ale atmosfery - tak :flirt: Nie ma co się oszukiwać, w Polsce powyżej 200x nie zawsze możesz wejść. Tylko przy idealnych warunkach, gdy atmosfera jest bardzo stabilna, duża przejrzystośc itp. inaczej będziesz oglądał rosół z kluskami. Wydaje mi się też że 180x powinno Cię zadowolić. Power nie jest najważniejszy, choć tak też kiedyś myślałem :szczerbaty:

Edytowane przez Astro-nom
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Jeśli chodzi o Księżyc (...)

Jeśli chodzi o Księżyc to myślę, że można by spróbować większych powiększeń, ostatnio podczas moich obserwacji Jowisz w NLV 6mm (250 X) był nie do przyjęcia, natomiast Księżyc w tym samym okularze spokojnie dawał radę.

Edytowane przez tor_nn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.