Skocz do zawartości

Słoneczna M42


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

CLS-CCD, 40 x 30 sec; ostro i lekko:

cls-strong.jpg

cls-light.jpg

 

 

Neutralny tlen [O I]; 20 x 300:

o1-final.jpg

Poza może M43 to neutralny tlen nie wydaje się świecić "inaczej" niż dla CLS (H-a/O-III/H-beta/N-II).. ale jeszcze zrobię pozostały narrowband i będzie porównanie. Same okolice trapezu to też mgławice refleksyjna i tam świecić zawsze się będzie.

 

 

 

Oraz dzisiejsze Słońce, niestety chmury mocno utrudniły złapanie czegokolwiek...

small.jpg

 

Oraz z TeleXtenderem 2x (druga połówka nie wyszła bo chmury :P):

big.jpg

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Wcześniej próbowałem M74 ścigać, jednak guiding dziwnie się zachowywał (więc "G" wyszło):

28a474k.jpg

Tak jakby nie korygował w deklinacji - i w przeciągu kilku minut sobie gwiazdka dryfowała. Wymuszałem kalibrację w PHD, zmieniałem agresywność i nic ;) Przed M42 zrestartowałem PHD, sprawdziłem kabelki, wyważenie - i było to samo (tyle że w drugą stronę), lecz po kilku minutach wróciło na miejsce i zaczęło działać ;) Wie ktoś o co chodzi? :D

 

Mimo iż 65/420 to maleństwo nieduża M74 ma całkiem fajny rozmiar z Atikiem 314L+ (parę sekund ekspozycji):

xapegh.jpg

Cichociemna galaktyka, ale ładnie ułożona... no ale jaśniejsza też mogła by być. Ciekawi mnie o ile "jaśniej" byłoby gdyby wykorzystać np. C11 (tudzież ODK16 :P) z KAF1001E o pikselach 24x24 plus reduktor ogniskowej 0,56 (dla tej samej rozdzielczości arcsec/pixel) :D Piksele 24x24 mają 13,8 x większą powierzchnię więc byłoby to 13,8 x "jaśniejsze"? :)

cls-strong.jpg

cls2.fit.zip

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcia, zwłaszcza słońca.

Ale coś masz ewidentnie nie tak z refraktorem - te gwiazdki są nie do przyjęcia. Uzywasz adaptera z gwintem M48 czy jedziesz na clumping ringu? Masz mocno wysunięty wyciąg?

Sprawdź osiowość zestawu - ja miałem z tym problem, choć nigdy nie miałem aż tak zniekształconych gwiazd na zdjęciach.

Co do kłopotów z guide - chyba jednak nie łączył jakiś styk i nie było realizowanych korekt w jedną stronę w DEC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.