Skocz do zawartości

Synta 8


darekk1998

Rekomendowane odpowiedzi

Jest mnóstwo tematów o tym co widać przez Syntę 8" i k.... jestem pijany zaraz wychodzę na imprezę i powiem tylko dwie rzeczy:

1. Google.pl

2. Udane obserwacje czym....k....- kolwiek zależą w 30% od sprzętu, a w 70% od (poziomu zaświetlenia nieba oraz pogody). Kropka.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

2. Udane obserwacje czym....k....- kolwiek zależą w 30% od sprzętu, a w 70% od (poziomu zaświetlenia nieba oraz pogody). Kropka.

Po mojemu, udane obserwacje w minimalnym stopniu zależą od sprzętu, w znaczym stopniu zależą od warunków (miejsce, pogoda) i w gigantycznym stopniu zależą od zapału, umiejętności, wiedzy i charakteru obserwatora.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu, udane obserwacje w minimalnym stopniu zależą od sprzętu, w znaczym stopniu zależą od warunków (miejsce, pogoda) i w gigantycznym stopniu zależą od zapału, umiejętności, wiedzy i charakteru obserwatora.

 

A ja bym dodał do tej wypowiedzi, że zależy to również od jakości wzroku jaki posiada obserwator. Niektórzy widzą wiecej!! :flirt:

Frugoslaw

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również to potwierdzam, aczkolwiek nie wiem na ile to zależy od jakości samego wzroku, a na ile od tego czy umie się patrzeć przez przyrządy, bo prawda jest taka że trzeba też umieć ten wzrok nieco wytężyć np. przy planetach początkujący myślą, że dostaną obraz na tacy jak pięciozłotówka widziana z 5 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również to potwierdzam, aczkolwiek nie wiem na ile to zależy od jakości samego wzroku, a na ile od tego czy umie się patrzeć przez przyrządy,...

To tak jak z tym pierwszym stopniem muzykalności - trzeba rozróżniać, kiedy grają a kiedy nie :D
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w M31 teleskopem 10" widziałem majaczący pas ciemnej materii. ....

Oj, chyba ściemniasz. Może to było pasmo pyłu? :D

... Dwaj panowie w tym samym czasie, przez ten sam teleskop nie byli w stanie potwierdzić moich obserwacji....

Nic dziwnego, ciemnej materii jeszcze nikt nie widział. :sorry:
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, bo każdy to nazywa "pasmem ciemnej materii", nawet jeśli to tylko skrót myślowy i ludzie nie mają na myśli TEJ ciemnej materii, której jeszcze nikt nie widział, lecz ciemną materię w sensie, że kupa ciemnych skał itp. to moim zdaniem to wygląda raczej po prostu na brak materii, ubytek w galaktycznych ramionach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... moim zdaniem to wygląda raczej po prostu na brak materii, ubytek w galaktycznych ramionach.

Oj nie tak. To pył układający się w płaszczyźnie dysku galaktycznego, widziany "z ukosa".

Edytowanie:

Zobacz jeszcze to.

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwiazd wcale nie jest mniej między ramionami dysku

mniej za to jest gazu

to właśnie obłoki wodoru rozświetlane przez młode gwiazdy wyznaczają ramiona spiralne galaktyk

pomiędzy ramionami młodych gorących gwiazd nie ma niemal wcale

jak widać ani ciemne pasma pyłowe ani ciemna materia to nie są poprawne określenia

pasma pyłowe są za to często widoczne w galaktykach widzianych z boku. Powodem jest układanie się pyłu w płaszczyźnie galaktyki i tym samym przysłanianie gwiazd

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie przesadzę mówiąc, że Syntą 8 da się zobaczyć wszystko, co można zobaczyć przez astronomiczny, amatorski instrument optyczny.. Synta 8, to kwintesencja astronomii obserwacyjnej, to klasyczny przykład niedrogiego, dobrego jakościowo sprzętu. Dodam jeszcze, że od dłuższego już czasu rynek astro nie posiada teleskopu, który dorównałby (stosunek jakość/cena), Syncie 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.