Skocz do zawartości

Co warto zobaczyć (pokazać) na niebie?


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Ile osób oglądało kometę Halleya podczas jej ostatniego powrotu? Ile osób ogląda inne komety o tej samej jasności? Tyle samo?

 

Gdyby obecnie na niebie widoczna była kometa Halleya i miała jasność 7 mag. na pewno ponownie chciałbym ją zobaczyć. Inną kometę o tej jasności niekoniecznie (widziałem już ich sporo).

 

Jasność to jeden z głównych czynników decydujących o tym, czy dany obiekt jest atrakcyjny, czy nie. Ale nie jedyny.

 

Zwykłą gwiazdę o jasności 4 mag. większość potraktuje jako nieatrakcyjny obiekt. Gwiazdą zmienną o jasności 4 mag. zainteresuje się już część obserwatorów. Gwiazdą nową o jasności 4 mag. większość miłośników astronomii.

Kometa Halleya jest niewątpliwie najbardziej spopularyzowana wśród komet (i chyba moim zdaniem najpiękniejsza) . Ale wyobraźmy sobie sytuację w której NAUKOWCY głoszą o : apokaliptycznej przyszłości Ziemi w której - hm ... Apophis "odegra główną rolę . Co wtedy ludzie będą chcieli bardziej oglądać : kometę Halleya czy Apophisa . ( I mówimy o tej samej jasności ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa Halleya jest niewątpliwie najbardziej spopularyzowana wśród komet (i chyba moim zdaniem najpiękniejsza).

Ogólnie wiadomo dlaczego jest to najbardziej znana kometa. Ale dlaczego najpięknięjsza?

 

 

Ale wyobraźmy sobie sytuację w której NAUKOWCY głoszą o : apokaliptycznej przyszłości Ziemi w której - hm ... Apophis "odegra główną rolę . Co wtedy ludzie będą chcieli bardziej oglądać : kometę Halleya czy Apophisa . ( I mówimy o tej samej jasności ).

To teraz ja napiszę - no to pojechałeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile osób oglądało kometę Halleya podczas jej ostatniego powrotu? Ile osób ogląda inne komety o tej samej jasności? Tyle samo?

Gdyby obecnie na niebie widoczna była kometa Halleya i miała jasność 7 mag. na pewno ponownie chciałbym ją zobaczyć. Inną kometę o tej jasności niekoniecznie (widziałem już ich sporo).

 

I to jest właśnie błąd ;) Należy pokazywać ludziom, że oprócz komety Halleya jest wiele innych komet niejednokrotnie od niej jaśniejszych i bardziej atrakcyjnych.

Sprawa jest tu podobna jak z Gwiazdą Polarną - od wielu osób już słyszałem, że jest to najjaśniejsza gwiazda na niebie, tak samo jak wiele osób twierdzi, że kometa Halleya jest najjaśniejszą, albo co gorsza jedyną kometą ;)

 

 

Mogliśmy dopisać i te komety.

I jeżeli ktoś chce może podczas głosowania to uczynić. Jest taka możliwość.

 

Raczej nie dopiszę - postąpiłbym wbrew sobie ;) Pisząc o tych dwóch kometach chciałem je podać jako przykład. Takich przykładów mógłbym podać jeszcze kilka, jednak niepotrzebnie wprowadzałoby to zamieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wiadomo dlaczego jest to najbardziej znana kometa. Ale dlaczego najpięknięjsza?

 

 

 

To teraz ja napiszę - no to pojechałeś ;)

. . . no tak , wczoraj mnie trochę poniosło (jak czytam o tym moim armagedonie to sam się śmieję :ha: ) , ale było minęło .

Do komety Halleya mam szczególny sentyment i dla mnie będzie zawsze najpiękniejsza . Jeśli "DOŻYJĘ" chwili w której utraci materię pozostając bryłką lodu , też będzie dla mnie najpiękniejsza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Myślę, że można jedynie obniżyć wartość ZHR (podane wartości w nawiasach nie są ostateczne). Natomiast wyszczególnianie większej liczby rojów nie ma sensu.

 

Równie dobrze "zakryciowiec" mógłby być zawiedziony, że w przypadku zakryć gwiazd przez Księżyc wyszczególniłem tylko "gwiazdy królewskie" i jasne planety. A przecież zakrycie gwiazdy o jasności 2 mag. też może być bardzo efektowne. Na razie wybrałem pewne minimum, rozszerzenia są możliwe. Zawsze można wypowiedzieć się w tym temacie.

W tym roku 15 lipca KONIECZNIE zakrycie Jowisza przez Księżyc - nawet lornetką bez żadnej służby czasu - po prostu oglądactwo. Przez mały teleskop 114-150 mm śred. miodzio widok małej tarczki zjadanej przez Księżyc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.