Skocz do zawartości

Co warto zobaczyć (pokazać) na niebie?


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Też minimum ciekawostek dla każdej lornetki (by innym nie psuć zabawy):

VIII

- Łeb Smoka z ν Dra

- Łeb Hydry

- Łeb + serce Węża (α Ser - czerwona Unukalhai)

- Dzbanek w Wodniku - γ, π, ζ, η (inaczej - uwaga, radioaktywność)

- ο1,2 + 30 Cyg (dwie jasne i czerwone + jedna niebieska)

- Mizar z Alkorem (ζ + 80 UMa) i otoczenie

- ρ Oph z sąsiadkami – trójkącik białych gwiazd, sama ρ ciasna podwójna

Edytowane przez Janko
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tabela, którą kiedyś zrobiłem, czy raczej zestawiłem znane już obiekty może wnieść kilka pomysłów:

 

http://astropolis.pl/topic/22620-tabela-wimmera/

 

Można z niej wybrać sporo obiektów do takich pokazów/obserwacji.

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I.

Jowisz z pasami (to takie oczwiste.. :yes: )

Księzyc linia terminatora.

 

Tego nie dopisuję, bo właśnie jest to oczywiste :). Jeżeli na liście jest Jowisz to oznacza, że jest to dany obiekt z wszystkimi swoimi szczegółami. To co w nawiasie dopisałem dla przykładu. Na przykład przy Słońcu napisałem pochodnie, ale wiadomo, że każdego praktycznie dnia można również podziwiać pochodnie. Przy Księżycu dopisałem kratery, ale wiadomo, że na jego powierzchni można dojrzeć wiele innych ciekawych obiektów. Być może nawet niektóre z nich należałoby wyróżnić osobno, np. krater Tycho ze swoimi smugami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tabela, którą kiedyś zrobiłem, czy raczej zestawiłem znane już obiekty może wnieść kilka pomysłów:

 

http://astropolis.pl/topic/22620-tabela-wimmera/

 

Można z niej wybrać sporo obiektów do takich pokazów/obserwacji.

 

A ja jednak proponuję poszukać nie na forum, czy w tym podobnych źródłach, a we własnych głowach i na podstawie tego co kiedyś obserwowaliśmy i co zapadło w pamięci jako ładny/ciekawy obiekt/zjawisko. Bo inaczej Tabela Wimmera zostanie w dużej mierze zdublowana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak proponuję poszukać nie na forum, czy w tym podobnych źródłach, a we własnych głowach i na podstawie tego co kiedyś obserwowaliśmy i co zapadło w pamięci jako ładny/ciekawy obiekt/zjawisko. Bo inaczej Tabela Wimmera zostanie w dużej mierze zdublowana ;)

Oczywiście!

Ależ, ależ :) Ja tę tabelę robiłem też na podstawie własnego doświadczenia obserwacyjnego.

Niemniej rozumiem, że ktoś mógłby jedynie do niej sięgnąć i proponować coś, czemu jednak dokładnie się nie przyjrzał.

 

Nie odbiegając od wątku, bo to niegrzecznie, proponuję od siebie:

 

1. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

2. Flary Iridium (łatwo uzyskać informacje gdzie, kiedy i jakiej jasności można się spodziewać)

3. Rupes Recta na Księżycu, szczególnie zmiana cienia na przestrzeni kilku godzin.

4. "Słupy Swietlne" na Księżycu - światło słoneczne wpada przez szczelinę w kraterze, czy górkach, i rzuca snop światła w miejscu, które aktualnie jest w cieniu. Piękne zjawisko, ale wymaga sporego powiększenia.

5. Światło Popielate

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wyjątkiem Veila i eMek z Woźnicy, raczej rzadziej wspominane, ale za to jeden z moich ulubionych ;)

 

1) M52, trójka z Woźnicy (czyli M36, 37, 38), NGC7789, NGC6704, NGC6940

2) NGC7662 (Błękitna Śnieżka), kompleks Veila

3) M64 (Czarne Oko)

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie poniższe propozycje nie będą zbytnio oryginalne, ale są dość łatwe do wyłapania:

 

III.

Alya (Theta Serpentis)

Trapez (Theta Orionis)

Mizar

 

IV.

NGC 188, M67 (jako przykłady starych gromad otwartych)

NGC 752, M34, NGC 1528, M46, M47, M41, IC 4665, Steph1, NGC 6633

 

V.

M92, M22, M3, M5, M10, M12, M14

 

VI.

M27 (Hantle), NGC 7000 (Ameryka)

 

 

VII.

M81 + M82

M86 + M84

M51 + NGC 5195

M104 (Sombrero)

NGC 4565 (Igła)

NGC 2403, 2903

 

VIII.

Kaskada Kemble'a

 

IX.

ciemne mgławice - B168, B138, Triple Cave

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I. Saturn - pierścienie z cieniem i bez

IV. Mel 25 (Hiady) - małe lornetki też są dobre

VI. NGC6543 (Kocie Oko) - stety potrzebny "power"

VIII. Strzała,Delfin,Lutnia

X. Koniunkcja "Sierpika" z Merkurym ( od biedy może być z "niską" Wenus ;) )

 

Dobra. Starczy. ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NAPRAWDĘ ŚWIETNY POMYSŁ zwłaszcza dla początkujących (takich jak ja) ponieważ sporo można zobaczyć przez lornetkę .

Chciałem dodać swoje obiekty , ale jestem zbyt , powolny bo już się pokazały .

Mała prośba , gdyby można wpisywać magnitudo obiektu to byłbym WNIEBOWZIĘTY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NAPRAWDĘ ŚWIETNY POMYSŁ zwłaszcza dla początkujących (takich jak ja) ponieważ sporo można zobaczyć przez lornetkę .

Chciałem dodać swoje obiekty , ale jestem zbyt , powolny bo już się pokazały .

Mała prośba , gdyby można wpisywać magnitudo obiektu to byłbym WNIEBOWZIĘTY

 

Wspomniana wcześniej tabela Wimmera zawiera m.in. takie i inne przydatne informacje np. okres w jakim obiekt jest widoczny na naszym niebie.

Jest generalnie warta polecenia, a w wersji arkusza (w dalszej części tamtego wątku) umożliwia filtrowanie/wybieranie określonych obiektów.

 

Jeśli chodzi o obecny pomysł, to warto pamietać, że nadmiar informacji/obiektów może zamordować najlepszy pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniana wcześniej tabela Wimmera zawiera m.in. takie i inne przydatne informacje np. okres w jakim obiekt jest widoczny na naszym niebie.

Jest generalnie warta polecenia, a w wersji arkusza (w dalszej części tamtego wątku) umożliwia filtrowanie/wybieranie określonych obiektów.

 

Jeśli chodzi o obecny pomysł, to warto pamietać, że nadmiar informacji/obiektów może zamordować najlepszy pomysł.

Co prawda to prawda , ale musi się coś dziać. W tabeli wimmera jest "wszystko" ale tutaj wpisuje się obiekty szczególnie dla nas znaczące (bynajmniej ja to tak odbieram) a wtedy "podglądanie" ma troszkę inny klimat .

Powiadają także , iż od przybytku głowa nie boli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawieniu brakuje mi łatwej do odnalezienia i jednej z moich ulubionych gromad kulistych czyli M15 w Pegazie.

 

Mam zastrzeżenia co do pozycji 12. w kategorii: X - Zjawiska astronomiczne. Wg mnie każde maksimum któregoś z dużych rojów (Kwadrantydy, Perseidy, eta Akwarydy itp.) warte jest uwagi a nie tylko wybuch roju o ZHR większym niż 1000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zastrzeżenia co do pozycji 12. w kategorii: X - Zjawiska astronomiczne. Wg mnie każde maksimum któregoś z dużych rojów (Kwadrantydy, Perseidy, eta Akwarydy itp.) warte jest uwagi a nie tylko wybuch roju o ZHR większym niż 1000.

 

Myślę, że można jedynie obniżyć wartość ZHR (podane wartości w nawiasach nie są ostateczne). Natomiast wyszczególnianie większej liczby rojów nie ma sensu.

 

Równie dobrze "zakryciowiec" mógłby być zawiedziony, że w przypadku zakryć gwiazd przez Księżyc wyszczególniłem tylko "gwiazdy królewskie" i jasne planety. A przecież zakrycie gwiazdy o jasności 2 mag. też może być bardzo efektowne. Na razie wybrałem pewne minimum, rozszerzenia są możliwe. Zawsze można wypowiedzieć się w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała prośba , gdyby można wpisywać magnitudo obiektu to byłbym WNIEBOWZIĘTY

 

Pewne dodatkowe informacje zostaną dopisane, ale już po ustaleniu ostatecznej listy "ciekawych obiektów i zjawisk". Teraz tworzymy listę rozszerzoną, z której nastąpi wybór.

 

W najbliższy weekend zrobię większy porządek w poszczególnych kategoriach i być może uzupełnienia o krótkie charakterystyki.

 

Ostatecznie chciałbym aby lista obejmowała maksymalnie do 100 obiektów i zjawisk oraz informację dlaczego warto obserwować dany obiekt (co warto zobaczyć), przez jaki instrument (ale ogólnie) i być może info kiedy dany obiekt jest najlepiej widoczny. Może uda się też podlinkować każdą nazwę, aby była możliwość szybkiego dotarcia do większej ilości informacji o danym obiekcie.

 

Np.

 

Słońce - obserwacje tarczy słonecznej z widocznymi plamami i pochodniami (przejawami aktywności słonecznej). Obserwacje można prowadzić metodą projekcji okularowej (nawet przy pomocy niewielkiej lornetki) lub przez teleskop, stosując odpowiednie filtry (najlepiej zamocowane przed obiektywem). Uwaga - obserwując Słońce zachowaj ostrożność!

 

Księżyc - obserwacje tarczy satelity Ziemi, ze szczególnym uwzględnieniem kraterów. Cała tarcza widoczna podczas pełni, ale najlepsze warunki do obserwacji kraterów występują w pobliżu pierwszej i ostatniej kwadry Księżyca. Do obserwacji wystarczy niewielki teleskop. Powiększenia zależne od obserwowanych szczegółów tarczy.

 

Wenus - fazy planety - szczególnie dobrze widoczne w okresie ok. 1-3 miesięcy przed dolną koniunkcją / po dolnej koniunkcji planety ze Słońcem - widoczne już w niewielkim teleskopie (pow. 20-50x), najlepiej o zmierzchu lub świcie;

 

Saturn - pierścienie planety z "Przerwą Cassiniego" - najlepiej obserwować w pobliżu opozycji planety (oraz przy dużym nachyleniu pierścieni) - pierścienie widoczne już w niewielkim teleskopie (pow. ok. 30-50x), natomiast "Przerwa Cassiniego" dobrze widoczna przy większych powiększeniach (np. 100-200x);

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wenus - fazy planety - szczególnie dobrze widoczne w okresie ok. 1-3 miesięcy przed dolną koniunkcją / po dolnej koniunkcji planety ze Słońcem - widoczne już w niewielkim teleskopie (pow. 20-50x), najlepiej o zmierzchu lub świcie;

 

Saturn - pierścienie planety z "Przerwą Cassiniego" - najlepiej obserwować w pobliżu opozycji planety (oraz przy dużym nachyleniu pierścieni) - pierścienie widoczne już w niewielkim teleskopie (pow. ok. 30-50x), natomiast "Przerwa Cassiniego" dobrze widoczna przy większych powiększeniach (np. 100-200x);

. . . no i git .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tutaj tak cicho? Myślałem, że w ciągu 2 dni wątek aż będzie się wylewał, a tu stagnacja. Oj bo jak zacznę wymieniać, to dla nikogo nie starczy miejsca!

np. IV

NGC 2244 Gromada Rozety - śliczna drabinka gwiazd, dla lornetek i teleskopów. Można wypatrywać też samej mgławicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IV

Melotte 31: obszar obejmujący drabinkę jasnych gwiazd ze zmiennymi IQ oraz AR, słabszą i mniejszą gromadę otwartą NGC 1893 oraz mgławicę Płonąca Gwiazda (IC 405) wokół zmiennej AE Aur

VIII

głowa Oriona - gromada Collinder 69 z sąsiadkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto pokazać też kilka ciekawych asteryzmów, jak wymieniona wcześniej Kaskada Kemble'a, i innych ważnych układów gwiazd:

 

-Mały Wóz / Mała Niedźwiedzica i Gwiazda Polarna

-E.T czyli NGC 457

-Trójkąt letni (Deneb, Wega, Altair)

-Podwójny układ Eta Kasjopeja - ładny czerwono-biały układzik

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.