Skocz do zawartości

EQ5


stonberg

Rekomendowane odpowiedzi

Chcąc guidować mój EQ5 dokupiłem do niego napęd w dwóch osiach i wlutowałem wejście RJ12. Razem z modyfikowaną kamerką SPC900 i podłączony do niej relaybox wszystko działa jak należy. Ale zastanawia mnie jedna kwestia. Czy do takigo zestawu,mogę jakoś zaadoptować GOTO przez komputer?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc guidować mój EQ5 dokupiłem do niego napęd w dwóch osiach i wlutowałem wejście RJ12. Razem z modyfikowaną kamerką SPC900 i podłączony do niej relaybox wszystko działa jak należy. Ale zastanawia mnie jedna kwestia. Czy do takigo zestawu,mogę jakoś zaadoptować GOTO przez komputer?

 

Nie wiem czy będziesz wstanie dorobić goto. Jest gotowy zestaw do goto GOTO Nova http://astromarket.pl/zestaw-ioptron-goto-nova-upgrade-kit-do-montazy-klasy-eq5.html . Tam jest sporo elektroniki ale skoro mogli zrobić to oni to można i samemu ;-)

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem moduł goto/guide robiony przez Leszka Jędrzejewskiego http://lx-net.pl/ właśnie na EQ-5 i działał bez zarzutu. Trochę wolny i może archaiczny jak na te czasy ale za to dużo tańszy szczerbaty.gif

Napisz do niego pewnie coś Ci zaproponuje flirt.gif

Edytowane przez coy_coyote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba standardowe zestawy silniczków do EQ5 mają za małą prędkość obracania by być użytecznym GOTO. Technicznie może i byłoby to mozliwe, ale by trwało wieki, by teleskop o kilkadziesiąt stopni się obrócił.

 

do GOTO to jedynie taki zestaw iOptron lub Sky Watcher (troszke tańszy), lub jak masz troszke więcej pieniędzy - Heq5 syntrek i podpięcie go pod laptopa

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem montaż SW EQ-5 ze standardowymi silniczkami i korzystałem z rozwiązania Leszka grubo ponad rok. Wykonałem za jego pomocą kilka fotek.

Jak pisałem wcześniej prędkość nie jest powalająca ale dokładność była na tyle dobra że 100% trafiało w zadany punkt flirt.gif

Jedynym i najszybszym rozwiązaniem jakie stosowałem było zaalignowanie się na obiekcie w miarę blisko docelowego i wtedy goto cool.gif

Sądzę że kompletny PS Leszka w wersji 3 goto/guide wala się jeszcze u wielu osób i nie sądzę żeby był droższy niż 300-400zł

Pamiętam że JaLe też korzystał z tego systemu na EQ-5 cool.gif

IMHO kupowanie tego upgrade do EQ-5 się nie opłaca, sprzedaj EQ-5 z silniczkami dołóż do tego co masz wydać na upgrade i przy odrobinie szczęścia kupisz używany HEQ-5.

Do tego kabelek EQ-mod i masz goto/guide z montażem wyższej klasy cool.gif

chyba standardowe zestawy silniczków do EQ5 mają za małą prędkość obracania by być użytecznym GOTO. Technicznie może i byłoby to mozliwe, ale by trwało wieki, by teleskop o kilkadziesiąt stopni się obrócił.

 

do GOTO to jedynie taki zestaw iOptron lub Sky Watcher (troszke tańszy), lub jak masz troszke więcej pieniędzy - Heq5 syntrek i podpięcie go pod laptopa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej obecnej sytuacji finansowej każdy grosz się liczy,dlatego ten minimalizm. Także póki co Eq5 jeszcze będzie mi służył jakiś czas,z GOTO lub bez niego. Jeszcze znalazłem takie coś http://www.opticstar.com/Run/Astronomy/Astro-Accessories-Imagers-Shoestring.asp?p=0_10_5_0_5_62 Wiem,że to do HEQ5,dlatego zapytam nieśmiało,czy to zadziała na EQ5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej obecnej sytuacji finansowej każdy grosz się liczy,dlatego ten minimalizm. Także póki co Eq5 jeszcze będzie mi służył jakiś czas,z GOTO lub bez niego. Jeszcze znalazłem takie coś http://www.opticstar.com/Run/Astronomy/Astro-Accessories-Imagers-Shoestring.asp?p=0_10_5_0_5_62 Wiem,że to do HEQ5,dlatego zapytam nieśmiało,czy to zadziała na EQ5?

Masz jakieś pojęcie o elektronice ? Jak masz to bardzo prosto podłączysz EQ-5 ko kompa i będziesz miał GOTO i co tylko zechcesz. Daj znać to ci podeśle informacje jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś pojęcie o elektronice ? Jak masz to bardzo prosto podłączysz EQ-5 ko kompa i będziesz miał GOTO i co tylko zechcesz. Daj znać to ci podeśle informacje jak to zrobić.

A czy byłoby możliwe poprosić i dla mnie? A może ogólnie dałbyś tą informację na forum?

Jakby co to przesyłam maila na prywatną wiadomość.

dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś pojęcie o elektronice ? Jak masz to bardzo prosto podłączysz EQ-5 ko kompa i będziesz miał GOTO i co tylko zechcesz. Daj znać to ci podeśle informacje jak to zrobić.

A czy byłoby możliwe poprosić i dla mnie? A może ogólnie dałbyś tą informację na forum?

Jakby co to przesyłam maila na prywatną wiadomość.

dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.