Skocz do zawartości

Co można by zaprogramować?


Iluvatar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam do was pewne nietypowe pytanie. Otóż na przedmiot Programowanie Systemów Czasu Rzeczywistego musimy zrobić projekt zaliczeniowy (tutaj kilkanaście przykładów: http://home.agh.edu....y-ada-2008.html). Chciałbym zrobić coś związanego z astronomią, co będę mógł sobie w przyszłości wykorzystać, ale chwilowo nie mam pomysłu. Zaproponowałem prowadzącemu zrobienie motofocusera, ale powiedział, że za słabe, jeśli nie będę sczytywał obrazu gwiazdy bezpośrednio z kamery (a z tym i z wyliczeniem potem na podstawie klatki FWHM mogę mieć problem). Czy ktoś z was ma może jakieś pomysły, co mógłbym spróbować zrobić? Zaznaczam, że jestem dopiero na 3 semestrze, więc skomplikowanej elektroniki na poczekaniu nie złożę, gdyż podstawą jest tutaj właśnie programowanie. Ważne jest również, aby program nie kończył się wyrzuceniem jakiegoś wyniku, tylko działał przez cały czas od momentu, dopóki nie zostanie przerwany.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowałem prowadzącemu zrobienie motofocusera, ale powiedział, że za słabe, jeśli nie będę sczytywał obrazu gwiazdy bezpośrednio z kamery (a z tym i z wyliczeniem potem na podstawie klatki FWHM mogę mieć problem).

 

Wydaje mi się, że zassanie obrazka z kamery i obliczenie FWHM dla wybranej gwiazdy jest akurat prostsze, niż Ci się wydaje. W Octave (Matlabie) są nawet gotowe przykłady (poszukaj na http://www.mathworks.se/matlabcentral/index.html). Jak pogrzebiesz w kodzie astrometry.net, to możesz sie nawet pokusić o wyliczenie FWHM dla wszystkich gwiazd.

 

Nie bardzo tylko rozumiem, dlaczego motofocuser miałby działać jako system czasu rzeczywistego? Miałby jakies ograniczenie, że ustawi focus w mniej niż X sekund?

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do FWHM, to będę się musiał przyjrzeć, gyż może faktycznie nie będzie to takie skomplikowane.

 

Nie bardzo tylko rozumiem, dlaczego motofocuser miałby działać jako system czasu rzeczywistego? Miałby jakies ograniczenie, że ustawi focus w mniej niż X sekund?

 

Motofocuser był pierwszym urządzeniem, które mi po prostu przyszło do głowy. Zdaję sobie sprawę, że normalnie nie działają one w czasie rzeczywistym, ale może coś by się udało wymyślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto motofocus to rewelacyjny pomysł :)

Jeszcze jakby można było definiować własne komendy wysyłane na RS232 odpowiedzialne za poruszanie silnikiem to och i ach... :notworthy:

 

Tutaj musiałbym napisać jeszcze choć cząstkową obsługę portu RS232. Choć i tak mimo wszystko najpierw musiałbym się nauczyć jakoś wczytywać obraz "na żywo" z kamerki. A że w czwartek muszę oddać prowadzącemu temat projektu, dlatego też na chwilę obecną usilnie poszukuję czegoś prostszego do wykonania, gdyż raczej nie będę w stanie pisać tego programu przez cały miesiąc po kilka godzin dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze projekt nie do konca na temat, ale zastanawialem sie ostatnio dlaczego nikt nie wpadl na pomysl skonstruowania silnikow i sterownika automatycznego ustawiania montazu na biegun niebieski (taka automatyczna metoda dryfu). Temat chyba bardziej trudny mechanicznie niz programowo (jak zamontowac silniki na montazu w osiach wysokosci i azymutu), ale wydaje sie bardzo ciekawy i ewentualny stworzony system mialby niesamowite wziecie wsrod mobilnych astrofotografow.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywny soft do canonów chdk pozwala na detekcję ruchu za pomocą funkcji Motion detection. Jego api i skrypty pozwalają na oszacowanie przesunięcia obiektu w czasie na osi x i y. Gdyby takiego canona ustawionego jako szukacz sprzęgnąć z automatyką sterowania napędu osi x i y (lub RA), to można by focić na długich czasach, poruszające się obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywny soft do canonów chdk pozwala na detekcję ruchu za pomocą funkcji Motion detection. Jego api i skrypty pozwalają na oszacowanie przesunięcia obiektu w czasie na osi x i y. Gdyby takiego canona ustawionego jako szukacz sprzęgnąć z automatyką sterowania napędu osi x i y (lub RA), to można by focić na długich czasach, poruszające się obiekty.

A nie wiesz przypadkiem skąd wziąść taki soft do Canona 40D bo wujek google nie bardzo chce coś poszukać. Szukałem i szukałem w Magic Latern ale do mojego madelu nie ma lub jest niesprawdzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wiesz przypadkiem skąd wziąść taki soft do Canona 40D bo wujek google nie bardzo chce coś poszukać. Szukałem i szukałem w Magic Latern ale do mojego madelu nie ma lub jest niesprawdzone.

 

Niestety, ja mojego 350D flashowalem kilka dni temu ale na stronie chdk soft do 40D nie jest dostępny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. Dzisiaj musieliśmy oddać propozycje, co mamy zrobić. Skończyło się na tym, że spróbuję zrobić przechwytywanie obrazu z kamerki internetowej "na żywo". Jak sobie z tym poradzę, to już będzie dobrze, muszę tylko pogrzebać po kodach źródłowych innych programów albo gotowych definicjach w C++, aby przekonwertować to Ady. Jeśli to mi się uda, to myślę, że spróbuję jeszcze dorobić pomiar FWHM i może coś w stylu stopnia ostrości na podstawie detekcji kontrastu (przydatne np. przy filmowaniu dziennym, nie wiem, czy by nie zadziałało też w przypadku Słońca, ale to już mało istotny szczegół, bo istotne jest, abym jakoś uzyskał obraz).

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. Dzisiaj musieliśmy oddać propozycje, co mamy zrobić. Skończyło się na tym, że spróbuję zrobić przechwytywanie obrazu z kamerki internetowej "na żywo". Jak sobie z tym poradzę, to już będzie dobrze, muszę tylko pogrzebać po kodach źródłowych innych programów albo gotowych definicjach w C++, aby przekonwertować to Ady. Jeśli to mi się uda, to myślę, że spróbuję jeszcze dorobić pomiar FWHM i może coś w stylu stopnia ostrości na podstawie detekcji kontrastu (przydatne np. przy filmowaniu dziennym, nie wiem, czy by nie zadziałało też w przypadku Słońca, ale to już mało istotny szczegół, bo istotne jest, abym jakoś uzyskał obraz).

 

Gdybyś mógł trzymać się c/c++ to polecam skorzystać z v4l2. API co prawda trochę niskopoziomowe, ale zawsze można napisać jakiegoś wrappera na te ioctle, z których trzeba byłoby skorzystać. Jeżeli podczas negocjacji formatu bufora ramki wymienianej pomiędzy driverem Twojej kamerki, a programem udało by się uzyskać jakiś "wygodny" format, tzn. RGB, YUV, YUYV itp. to kod takiego frame grabbera na pewno nie byłby większy niż 500 wierszy. W efekcie uzyskałbyś bardzo dużą wygodnę, głównie dzięki bezpośredniemu dostępowi do bufora ramki.

 

Dokumentacja v4l2: http://v4l2spec.bytesex.org/spec-single/v4l2.html.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś mógł trzymać się c/c++ to polecam skorzystać z v4l2. API co prawda trochę niskopoziomowe, ale zawsze można napisać jakiegoś wrappera na te ioctle, z których trzeba byłoby skorzystać. Jeżeli podczas negocjacji formatu bufora ramki wymienianej pomiędzy driverem Twojej kamerki, a programem udało by się uzyskać jakiś "wygodny" format, tzn. RGB, YUV, YUYV itp. to kod takiego frame grabbera na pewno nie byłby większy niż 500 wierszy. W efekcie uzyskałbyś bardzo dużą wygodnę, głównie dzięki bezpośredniemu dostępowi do bufora ramki.

 

Dokumentacja v4l2: http://v4l2spec.byte...ingle/v4l2.html.

 

Pozdrawiam

 

lech

 

Dzięki wielkie, każdy materiał może się przydać. Co do języka, to na pewno z c mogę "automatycznie" przekonwertować część funkcji do Ady, w której piszę program. Czy z innych języków jest taka możliwość, to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesuje mnie temat obliczania FWHM gwiazdy . Czy byłby ktoś w stanie podesłać mi jakieś wskazówki ( a najlepiej jakiś algorytm) jak sie to oblicza?

 

http://www.mathworks.com/matlabcentral/fileexchange/11733-gaussian-curve-fit

O ile czegos nie pokiełbasiłem, FWHM to 2xsigma.

Naskrobałem nawet skrypt w octave, który próbował modelować krzywiznę pola, tak jak to robi CCDInspector. W sumie około 60 linii kodu. Niestety wyniki nie pokrywają sie z CCDInspectorem :) Najprawdopodobniej dlatego, że używam wszystkich gwiazd znalezionych na obrazku zamiast odpowiednio wybranej grupy. Kryteria doboru gwiazd do modelowania są niestety dalej dla mnie zagadką.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.